Search

پارک صفه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوانیم پارکهای فروان این استان اشاره کرد. سفر و ماجراجویی در ایران حتی برای خود ایرانیان بسیار جذاب است چرا که تاریخ غنی و کهن ایران در جای جای این کشور نشانه های بسیاری به جا گذاشته که برای افراد علاقه مند جذاب و ارزشمند هستند. اصفهان، از شهرهایی ست که سفر یا گردش در آن و بازدید از اماکن تاریخی و طبیعی اش زمان زیادی از گردشگران می گیرد اما ارزشش را دارد. یکی از جاذبه های تفریحی طبیعی در اصفهان پارک صفه است. اطلاعات مفیدی از این مکان را در زیر برای شما آورده ایم.

پارک صفه اصفهان کجاست ؟

در جنوب شهر اصفهان و در تقاطع بزرگراه آقارب پرست و بلواری به نام شهدای صفه، کوه صفه قرار دارد که پارک صفه روی دامنه ای از این رشته کوه ها که متعلق به کوه زاگرس هستند، واقع شده.

تاریخچه

این پارک به سبب موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در ارتفاع 2200 متری، در گذشته های بسیار دور به عنوان دیوار دفاعی و قلعه ی نظامی استفاده می شده که هنوز بقایای این ادعا در آن قابل مشاهده است. شیوه ی ساخت قلعه ی بالای کوه صفه به معماری ساسانیان شباهت دارد اما هنوز مورخان بر سر اینکه این بقایا مربوط به دوره ی ساسانیان است یا سلجوقیان اتفاق نظر ندارند. بعد ها در زمان معاصر کوهنوردان برای کوهنوردی و ورزش حرفه ای به صفه می آمدند و هنوز هم قسمت هایی از آن به آنان اختصاص دارد.

منبع:خبرگزاری فارس

پارک کوهستانی صفه از جاذبه های طبیعی اصفهان است که هر شب مردم شهر برای رهایی از دغدغه ها و ازدحام مرکز شهر به سوی خود می کشاند و تمام افراد خانواده از امکانات مناسبی که برای سنین افراد با مختلف در نظر گرفته شده مثل تله کابین، آلاچیق، قهوه خانه و رستوران، سالن بولینگ و آبشارهای مصنوعی و تمام امکاناتی که برای یک شب نشینی و استراحت در طبیعت به آن نیاز دارید.

از دیدنی های جالب پارک صفه چشمه هایی ست که در ارتفاعات آن می توان دید که معمولا اگر برای کوهنوردی و به قصد بالا رفتن از کوه صفه به آنجا بروید در مسیرْ آن ها را مشاهده می کنید، چشمه هایی مثل چشمه پاچنار در ارتفاع  1800 متری و چشمه خاچیک و چشمه گل زرد در نزدیکی آن که اطرافشان درختان سرسبز روییده و برای نفس تازه کردن کوهنوردان جای مناسبی ست. جالب است بدانید نام این چشمه ها در سفرنامه های کهن آمده است. دره یا گردنه ی معروفی در کوه صفه قرار گرفته که به دلیل وزش مداوم باد مخالف در آن، همیشه شدت باد در آن به قدری بالاست که به نام گردنه باد معروف شده.

همچنین غارهای متعددی در این کوه کشف شده که البته بازدید از آن ها نیاز به مهارت و راهنمایی افراد مجرب دارد زیرا تنگه ها و چاه هایی در آن هاست که ممکن است خطرآفرین باشند. در پارک صفه فضای نه چندان بزرگی را برای نگهداری از حیواناتی مانند روباه و خرگوش و پرندگان احداث کرده اند که دیدن آن برای مردم به خصوص کودکان جالب است. در پشت کوه سرسبز صفه پلی ساخته شده که پل رنگین کمانی نام دارد و از دیدنی هایی ست که افراد برای عکاسی از آن استقبال فراوان می کنند.

اگر در ایستگاه پایانی تله کابین صفه پیاده شوید، قلعه ای می بینید که علیرغم از بین رفتن قسمت های اصلی اش، هنوز دروازه ها و برج های نگهبانی آن قابل تشخیص است. این همان موقعیت استراتژیک صفه است که باعث شده از آن برای دفاع و مقاصد نظامی در قدیم بهره ببرند. این قلعه با نام قلعه دژ در بالاترین نقطه ی کوه صفه ساخته شده و اطراف آن پرتگاه هایی برای جلوگیری از دسترسی دشمن وجود دارد.

منبع:ایران نیبون

وجه تسمیه

سلسله کوه های زاگرس در بخشی از خود از جنوب اصفهان گذر می کنند که به آن بخش صفه گفته می شود. واژه ی صفه در لغت نامه به تخت یا صاف معنا می شود و اگر از کوه صفه بالا بروید در نهایت در بالاترین قسمت تخته سنگ ها صاف و یکپارچه می شوند و زمین زیر پای شما کاملا تخت می شود. از این رو نام “صفه” برای آن انتخاب شده.

بهترین زمان بازدید

فضای سرسبز کوهستانی پارک صفه اصفهان در شبهای بهار و تابستان هوای فرح بخش و پرآرامشی دارد و اگر در نیمه ی اول سال به خصوص شب ها، به آنجا می روید حتما جمعیت قابل توجهی را خواهید دید. اما شب های سرد پاییز و زمستان به رونق نیمه اول سال نیست اگرچه افرادی پراکنده برای نوشیدن چای گرم زغالی یا ذرت کباب شده در صفه توقف کوتاهی می کنند.از جاهای دیدنی دیگر اصفهان میتوان به باغ خزندگان اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

خانه ی امین التجار

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند

پل سی و سه پل

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که پربازدیدترین مکان تفریحی اصفهان میباشد پل سی و سه پل است.شاید در تمام جهان اصفهان با نماد دو پل مشهورش یعنی پل خواجو و سی و سه پل شناخته می شود چرا که این دو اثر به جا مانده از دوران صفویان، در مرکز شهر و نزدیکی میدان انقلاب

کویر ابویزد اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان کویرهای این استان است.وقتی صحبت از کویرهای ایران می شود ناخود اگاه ذهن ما به سمت کویر مصر یا مرنجاب می رود. اما ایران کویر های زیبایی دارد که با کمی رسیدگی می توان گردشگر های زیادی به خود جذب کند. کویر ابویزد اصفهان یکی از کویرهای زیبا وجذاب می باشد و در نزدیکی کاشان قرار دارد.

کویر ورزنه اصفهان

استان اصفهان سومین استان پرجمیعت ترین و ششمین استان های پهناورایران  و یکی از شهر های اصلی برای گردشگران خارجی به حساب می اید. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید به اصفهانی سفر کنید و جاهای دیدنی اصفهان را ببینید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search