Search

موزه پست و ارتباطات زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان+موزه پست و تلگراف زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بسیار است، موزه پست و ارتباطات یکی از پرطرفدارترین جاذبه ها و جاهای دیدنی زاهدان می باشد.این موزه علاوه بر اینکه اشیاء تاریخی را در آن نگهداری میکنند و به نمایش میگذارند، ساختمانش هم جزو آثار تاریخی و جاهای دیدنی زاهدان می باشد.

متاسفانه این ساختمان در زمان های گذشته دارای فضای وسیع تری بوده که تخریب شده و امروزه کاربری آن فضاها تغییر پیدا کرده است. ساختمان اصلی دست نخورده اما مرمت شده باقی مانده است و حالا جزو جاهای دیدنی زاهدان است.موزه پست و ارتباطات در دوره پهلوی و در زمان حکومت رضا شاه پهلوی ساخته شده است.

جاهای دیدنی زاهدان+موزه پست و ارتباطات جاذبه زاهدان
منبع:گوگل مپ

زمان زیادی از ساخت موزه پست و ارتباطات نمیگذرد.این ساختمان امسال (سال 1401) 90 ساله شده است. این موزه در سال 1377 هجری شمسی با شماره ثبت 2157 جزو آثار باستانی وملی ایران و جاهای دیدنی زاهدان به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی زاهدان+موزه پست و ارتباطات جاذبه زاهدان
منیع:گوگل مپ

چه اشیاء ای در موزه پست و ارتباطات زاهدان نگهداری میشود؟

جاهای دیدنی زاهدان و اشیاء ای که در این موزه نگهداری میشوند از تاریخ این شهر سخن میگویند.در موزه پست و ارتباطات زاهدان، اشیاء تاریخی ای که مربوط به پست و ارتباطات باشد در بخش های مختلف این موزه نگهداری می شوند.

به عنوان مثال در بخش تمبر های ایران و بین المللی، تمبر های تاریخی ایرانی و خارجی زیادی را به نمایش گذاشته اند و در بخش پست تاریخی موزه انواع و اقسام مهر (استامپی، دکمه ای و استوانه ای) و دستگاه تمبر زن، تلفن  رومیزی سلطنتی ترازوی شهر سوخته را میتوانیم مشاهده کنیم. و همچنین ماکت زیبای مرد تلگراف چی و ماکت کبوتر خانه پست میرجاوه را می توانیم در این بخش ببینیم. این موزه یکی از جالب ترین جاهای دیدن زاهدان است.

جاهای دیدنی زاهدان+موزه پست و ارتباطات جاذبه زاهدان
منبع:گوگل مپ

تاریخچه موزه پست و ارتباطات

جاهای دیدنی زاهدان و بازدید از موزه پست و ارتباطات این شهر را از دست ندهید، تاریخچه جالبی پشت آن است که با فهمیدن آن متحیر میشوید.درابتدای قرن چهاردهم هجری قمری و به عبارتی دیگر در سال 1311 هجری شمسی (90 سال پیش) در شهر زاهدان ساخته شده است.

کاربری و فعالیت این بنا در زمان احداث، اداره ی پست و تلگراف بوده. اما پس از گذشت حدود دو دهه از احداث و فعالیت، بعنوان ادراه ی پست و تلگراف یک فعالیت مهم دیگر در این ساختمان صورت گرفت. این ساختمان سال 1338 اولین فرستنده رادیویی یک کیلو واتی شد.و به عنوان مرکز ایستگاه رادیویی جنوب شرق، تولید کننده و ارسال کننده ی برنامه های رادیویی به زبان سیستانی و بلوچستانی شروع به فعالیت کرد.

و همچنین بعد از گذشت چهار سال، در سال 1342 فرستنده ی رادیویی خودرا ارتقاء دادند و یک فرستنده ی صد کیلو واتی را نصب کردند. پس از آن برنامه های این رادیو به دو زبان اردو و هندی تهیه و برای کشور های هند، افغانستان و پاکستان پخش میشد. امروزه این بنا به موزه پست و ارتباطات و یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زاهدان تبدیل شده است.

آدرس:

استان سیستان و بلوچستان – شهر زاهدان – خیابان طالقانی – طالقانی 14 ام

شماره تماس:

05433216078

زمان دسترسی:

مدت زمان دسترسی به موزه پست و ارتباطات جاذبه زاهدان از مرکز شهر زاهدان حدود 15 دقیقه می باشد.

مدت زمان بازدید:

حدود 40 دقیقه تا 1 ساعت

هزینه بلیط:

هزینه بلیط برای بازدید کنندگان ایرانی 4000 تومان و برای بازدیدکنندجگان خارجی 50.000 تومان می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سیستان و بلوچستان

پارک علم و فناوری زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان معمولا قدمت زیادی دارند، اما پارک علم و فناوری برخلاف دیگر جاهای دیدنی زاهدان به تازگی تاسیس شده است. تاسیس پارک علم و فناوری زاهدان بر میگردد به سال 1391 حدود 10 سال پیش. با احداث پارک علم و فناوری در شهر زاهدان، این شهر جان تازه ای گرفته است.

غار لادیز میرجاوه زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان و طبیعت آن بسیار زیاد است و غار لادیز میرجاوه یکی از زیباترین آن هاست. یکی از چیزهایی که غار لادیز میرجاوه زاهدان را جالب تر می کند این است که این غار از دل کوه بیرون آمده است. این غار که جزو پرطرفدارترین جاهای دیدنی زاهدان است، در25 کیلومتری شهر میر جاوه به تمین و روستای لادیز قرار دارد.

سفری به بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بسیار زیاد است. و همچنین به دلیل فرهنگ و تمدن غنی ای که این شهر و مردم آن دارند، صنایع دستی و محلی زیادی را میتوان در این شهر، بخصوص در بازارچه سرپوشیده زاهدان پیدا کرد. این شهر،علاوه بر جاهای دیدنی زاهدان، مردم هنرمند و توانمندی دارد که صنایع دستی و هنری تولید میکنند و از این راه روزی حلال به دست می اورند.

خانه ابویی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان ، زیبایی های منحصر بفرد خود را دارد.که خانه ابویی نمایانگر آن است. تاریخچه خانه ابویی زاهدان را امروز در این مطلب به شما میگوییم.پس با ما همراه باشید.خانه ابویی زاهدان یکی از جاهای دیدنی زاهدان است،که زیاد از زمان ساخت آن نگذشته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search