Search

موزه رختشویخانه زنجان ورود آقایان ممنوع

جاهای دیدنی زنجان موزه رختشویخانه زنجان

یکی اززیباترین جاهای دیدنی زنجان رختشویخانه آن است. که ورود آقایان به آن ممنوع بوده است. حالا بریم قصه جالب این ممنوعیت را باهم بخوانیم.

در زمان های قدیم مسئولیت اکثر کار های خانه به عهده مهربانو منزل بود. و یکی از این مسئولیت ها شستشو رخت و لباس بود که مهربانوهای عزیز در کنار جوی های آب رخت و لباس خود را میشستند. در زمستان جوی آب ها یخ میبست و آن ها مجبور بودند اول یخ جوی را بشکنند، سپس به شستشو لباس بپردازند. این کار بسیار طاقت فرسا بوده و دلیل اصلی ساخت این رختشویخانه که حالا جزء مهمترین جاهای دیدنی زنجان است می باشد.

جاهای دیدنی زنجان موزه رختشویخانه زنجان
منبع:گوگل مپ

رختشویخانه زنجان را چه کسی بنا کرد و چرا؟

علی اکبر توفیقی (رییس بلدیه) که انگار فمنیست زمانه خودش بود، یکی از شاهکارترین جاهای دیدنی زنجان را بنا کرد.او ورود آقایان را به این بنا ممنوع کرده بود. البته ورود کودکان همراه با مادرانشان آزاد بود. این مکان را شبانه روزی و به صورت کاملا رایگان در اختیار مهربانوها گذاشت.

علی اکبر توفیق رییس بلدیه

رختشویخانه زنجان درچه سالی ساخته شد؟

علی اکبر توفیقی در سال 1307 شمسی زمینی را برای ساخت رختشورخانه ای مخصوص رفاه حال بانوان در مرکز شهر خرید. و ساخت و بنای رختشویخانه زنجان، این شاهکار تاریخی را که درحال حاضر یکی از جاهای دیدنی زنجان است را بدست دو برادر مشهدی کاربلد به نام های: مشدی اسماعیل و مشدی اکبر سپرد.

بنا،معماری و کاربرد این مکان تاریخی به قدری منحصر بفرد است که نمیتوان نظیر آن را در هیچ کجای ایران و حتی جهان مشاهده نمود.

سفر به جاهای دیدنی زنجان

اگر قصد سفر دارید حتما به جاهای تاریخی زنجان مخصوصا رختشوی خانه آن سری بزنید. و از زیبایی و منحصر بفرد بودن مکانهای تاریخی این شهر متحیر شوید.

اگر فعلا نمیتوانید به این مکان سفر کنید غصه نخورید. تیم ما اینجاست تا شمارا به جا های دیدنی زنجان ببره.

جاهای دیدنی زنجان موزه رختشویخانه زنجان
منبع:گوگل مپ

خودتان را درب ورودی رختشویخانه تصور کنید. داخل شوید. بله اینجا شاهکار جاهای دیدنی زنجان، یعنی رختشویخانه زنجان است. در ابتدا اتاق سرایداری را مشاهده میکنید که در زمان های قدیم اتاق نگهبان این رختشوی خانه بوده که در همان جا هم زندگی می کرده، جالب است بدانید که حتی نگهبان این رختشویخانه هم مهربانو (خانم) بوده. در حال حاضر که این مکان به موزه ی رختشویخانه تبدیل شده. این اتاق سرایداری به مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار تاریخی و اشیا تاریخی تبدیل شده است. وقتی وارد این اتاق می شوید میتوانید چاقو های دست ساز معروف زنجان،تابلوهای منبت کاری و ظروف قدیمی مسی و …. را ببینید.

نمونه ای از ظروف مسی قدیمی واقع در موزه رختشویخانه زنجان

بعد از اینکه از اتاق سرایداری و حیاط رد شدید به یکی از معروف ترین جاهای دیدینی زنجان یعنی موزه رختشویخانه زنجان میرسید، دراینجا مهربانوهایی را با لباس محلی زنجان میبینید که در حال شستشوی رخت و لباس هستند در نگاه اول فکر میکنید آن ها واقعی هستند اما این هنر دست مجسمه ساز زمان حال می باشد.

یک اتاق در بالای آب انبار تعبیه شده که از ان جا میشود رختشویخانه را دید. مهربانوِیی که مسئولیت این مکان به عهده آن بوده از این اتاق به رختشویخانه نظارت میکرده است.

نکاتی برای سفر به جاهای دیدنی زنجان

اگر به جاهای دیدینی زنجان سفر کردید حتما این نکات را هنگام بازدید از رختشویخانه زنجان در نظر داشته باشید:

موزه رختشویخانه زنجان ورود آقایان ممنوع نیست و این ممنوعیت ورود آقایان برای زمان قدیم بوده و حالا بازدید برای عموم آزاد است. پس فرصت را از دست ندهید و حتما به این موزه سری بزنید.

دسترسی به موزه رختشوی خانه زنجان از مسیر خیابان سعدی و کوچه فرهنگ می باشد.این مکان در محله‌ای معروف به بابا جامال چوقوری یا گودال باباجمال دردل جاهای دیدنی و تاریخی شهر زنجان می باشد. و زمان دسترسی به این موزه از مرکز شهر زنجان حدود 5 الی 10 دقیقه می باشد.

قیمت بلیط این موزه در سال 1401 شمسی، برای بازدید کنندگان عزیز ایرانی حدود 5 هزار تومان می باشد. وقیمت این بلیط برای بازدید کنندگان محترم و عزیز خارجی 10 برابر بیشتر و مبلغ آن حدود 50 هزار تومان میباشد.

ساعت کاری موزه رختشویخانه زنجان:

از فروردین ماه تا شهریور ماه  بین ساعات 9 صبح تا 13 ظهر و سانس دوم از ساعت 15:30 عصر تا 20 شب میباشد.

و از مهر ماه تا اسفند ماه بین ساعات 9 صبح الی 13 ظهر و سانس دوم بین ساعات 15 الی 18:30 می باشد.

مدت زمان بازدید از این موزه: حداقل نیم ساعت و حداکثر یک ساعت می باشد

توجه داشته باشید که این موزه در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.

آدرس و شماره تلفن موزه رختشویخانه زنجان:

استان زنجان، زنجان، خیابان سعدی، کوچه فرهنگ

شماره تماس: ۰۲۴-۳۳۲۶۰۲۰

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود است. این پل تاریخی و زیبا روی رودخانه ی زنجان رود قرار گرفته است.و حالا جزو جاهای دیدنی زنجان است.این پل قدمتی تاریخی دارد.پل حاج سید محمد در تاریخ 18 مهرماه سال 1356 با شماره  ثبت 1486 جزو یکی از آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است

موزه باستان شناسی و مردان نمکی

موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک و جالب در استان زنجان می باشد.این موزه یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین جاهای دیدنی زنجان است.در این موزه جسد 6 مرد که به صورت طبیعی مومیایی شده اند وجود دارد.

چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم وننق جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد.این چشمه آب گرم وننق هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب میکند.علت پرطرفدار بودن چشمه ی اب گرم وننق که جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد، این است که این چشمه خواص درمانی و جادویی بسیاری را در دل خود جای داده است.

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان می باشد.این بازار، طولانی ترین بازار مسقف ایران است.سالیانه تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی به بازار زنجان می آیند.بازار زنجان مکان بسیار خوبی برای بازدید و خرید سوغاتی است چون حجره داران این بازار بسیار منصف هستند و کالا های خودرا با قیمت مناسب میفروشند.گویی که میخواهند قلب جاهای دیدنی زنجان با ورود مردم به این مکان همیشه بتپد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search