Search

موزه باستان شناسی و مردان نمکی

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک و جالب در استان زنجان می باشد.این موزه یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین جاهای دیدنی زنجان است.در این موزه جسد 6 مرد که به صورت طبیعی مومیایی شده اند وجود دارد. برخی از این اجساد به قدری خوب مومیایی شده اند که صورتشان به خوبی حسی که قبل از مرگ داشتند را به نمایش می گذارد.در ادامه همراه ما باشید تا داستان های جالب و بیشتری درباره ی موزه باستان شناسی و مردان نمکی این جاذبه ای ترسناک به شما بگوییم.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع :گوگل مپ

گذشته مردان نمکی چیست؟

در زمان هخامنشیان 3 مرد در معدن نمک چهرآباد واقع در استان زنجان مشغول به کار و بهره برداری از این معدن بودند که متاسفانه معدن بر روی آن ها ریزش می کند و آن ها جان خود را از دست می دهند.پس از گذشت چندین سال این اتفاق در همین معدن دوباره برای 3 کارگر دیگر نیز می افتد.سپس در زمستان سال 1372 هنگامی که کارگران معدن در حال بهره برداری از این معدن نمک بودند، با نیم تنه ی بالایی یک جسد روبه رو می شوند.حالا به این جسد، مرد نمکی شماره یک می گویند.چیزی که کاشفان این جسد را متحیر کرد تازگی این جسد بود این جسد به قدری تازه بود که که روی سر و صورت آن ریش و موهای بلندش قابل مشاهده بود.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع :گوگل مپ

مردان نمکی چگونه به صورت طبیعی مومیایی شده اند؟

بدلیل اینکه معدن چهرآباد یک معدن نمک می باشد این کارگران پس از ریزش معدن زیر نمک مدفون میشوند و رطوبت اجساد آن ها توسط نمک گرفته و سپس بطور طبیعی مومیایی و روند تجزیه اجساد به شدت کم می شود.بطوریکه تا به امروز این جسد ها به همان شکل باقی مانده اند. می توانید زمانی که به جاهای دیدنی زنجان رفتید به این موزه هم سری بزنید و از دیدن مردان نمکی متحیر شوید.

تاریخچه موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

این موزه که یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است قبلا با نام عمارت ذوالفقاری شناخته می شد.ساخت عمارت ذوالفقاری به اواخر دوران قاجار بر میگردد.این عمارت دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده که حالا فقط بخش عمارت بیرونی آن باقی مانده است. این محله به نام محله دالان آتی معروف است و جزء منطقه ی اعیان نشین زنجان قدیم بوده. پس از انقلاب اسلامی این عمارت در اختیار یکی از نهاد های انقلابی قرار گرفت و حالا بعد از گذشت چند سال امروزه به موزه ی باستان شناسی زنجان تبدیل شده است.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع:گوگل مپ

موزه ی باستان شناسی زنجان بخش ها و آثار باستانی جالب دیگری هم دارد و محدود به مردان نمکی نیست.پس اگر به زنجان سفر کردید به جاهای دیدنی این شهر و موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک (در زنجان) هم  سر بزنید و از آن دیدن کنید.

مسیردسترسی:

زنجان،میدان انقلاب،خیابان زینبیه شرقی عمارت ذوالفقاری (موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان)

زمان دسترسی به این موزه از مرکز شهر حدود 9 دقیقه می باشد.

ساعت بازدید از این مجموعه در نیمه اول سال از 8:30 الی 13:00 و 15:00 الی 19:00 می باشد.

در نیمه دوم سال از  8:30 الی 13:00 و 15:00 الی 18:30 می باشد.

توجه داشته باشید موزه زنجان و مردان نمکی در روزهای سه شنبه تعطیل است.

8:30الی

تلفن:

02433334717

هزینه بلیط:

برای توریست های عزیز خارجی 30000 تومان می باشد. برای توریست های عزیز ایرانی 4000 تومان می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم وننق جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد.این چشمه آب گرم وننق هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب میکند.علت پرطرفدار بودن چشمه ی اب گرم وننق که جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد، این است که این چشمه خواص درمانی و جادویی بسیاری را در دل خود جای داده است.

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود است. این پل تاریخی و زیبا روی رودخانه ی زنجان رود قرار گرفته است.و حالا جزو جاهای دیدنی زنجان است.این پل قدمتی تاریخی دارد.پل حاج سید محمد در تاریخ 18 مهرماه سال 1356 با شماره  ثبت 1486 جزو یکی از آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان می باشد.این بازار، طولانی ترین بازار مسقف ایران است.سالیانه تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی به بازار زنجان می آیند.بازار زنجان مکان بسیار خوبی برای بازدید و خرید سوغاتی است چون حجره داران این بازار بسیار منصف هستند و کالا های خودرا با قیمت مناسب میفروشند.گویی که میخواهند قلب جاهای دیدنی زنجان با ورود مردم به این مکان همیشه بتپد.

آبشار شارشار زنجان

آبشار شارشار گیسوی زیبای زنجان می باشد. آبشار شارشار همانند دختری زیباست که گیسوان بلند و زیبای خود را در آغوش شهر زنجان جای داده است.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید حتما به این آبشار زیبا هم سری بزنید و روح خود را درون این طبیعت زیبا جلاء بدهید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search