Search

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، یکی از جاهای دیدنی اراک است که نام خود را از كوه ” هفتاد قله ” واقع در اين منطقه در بر گرفته است؛ این منطقه همانطور که از نامش مشخص است یکی از مناطق محافظت شده بوده و به صورت شبانه روزی،  توسط ماموران اداره حفاظت محیط زیست از آن نگهبانی می شود.

طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه، برای گردشگرانی که از آن بازدید میکنند بسیار جالب توجه است چرا که کمتر جایی در ایران پیدا می شود که تمیزی منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله را داشته باشد.

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع:گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

آب و هوا

به‌ عنوان یکی از جاهای دیدنی اراک، در فصول مختلف سال، به خصوص بهار و تابستان هوای بسیار مطلوبی در این منطقه حاکم بوده و همین دلیل مزیده بر علت شده تا هزاران نفر از گردشگران بومی و غیر بومی، گروه ‌های كوه‌ نوردی ، دانشجويی، دانش‌ آموزی، كاركنان ادارات و كارخانه ‌ها برای رهایی از دغدغه ها و مشکلات، ساعاتی را در این منطقه سپری کنند.

مجوز شکار

 شكار ورزشی بخشی از اكوتوريسم این منطقه بوده که بسیار تحت نظر و مراقبت است و هیچگونه شکاری در این منطقه بدون مجوز و مدرک صورت نمی گیرد. البته که يكی از اهداف مهم مديريت شکار در منطقه‌ حفاظت شده‌ هفتاد قله به شمار می‌ رود.

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع :گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

 اما بر خلاف برخی از افراد که با مجوز رسمی به شکار می پردازند، برخی از سود جویان، بدون مجوز و کاملا بی رویه شروع به شکار موجودات اهلی و وحشی در این منطقه می کنند. و همین امر علاوه بر بر هم زدن اکوسیستم منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، برخی از حیوانات را در دست انقراض قرار می دهد.

اما در چند سال اخير، بر اساس شروط خاصی، و با صدور پروانه‌ ويژه، شكار در اين منطقه صورت می‌گيرد كه همین امر خود باعث تبدیل شدن این مکان به یکی از جاهای دیدنی اراک شده؛ چرا که سالانه هزاران شكارچی از كشورهای مختلف جهان از جمله چك، تركيه، اسپانيا، قطر، برزيل، ايتاليا و… از طريق آژانس ‌های توريستی از اين منطقه بازديد می کنند.

پوشش جانوری

این منطقه از پوش گیاهی و جانوری بسیار گسترده ای برخوردار است اما امروز قصد داریم تا برای شما کمی از پوش این موجودات در منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله را باز گو کنیم. به عنوان مثال

مهره‌ داران این ناحیه موجوداتی چون دوزيستان، ماهيان، خزندگان، پستانداران و پرندگان  را شامل می شود.دوزيستانی که در منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله زندگی می کنند، معمولا گونه ‌هايی از قورباغه ‌ها و وزغ ها هستند که عمدتا در آب‌ های راكد اطراف روستا يافت می‌شوند.

 شرايط اقليمی خشک و پوشش گياهی بوته ‌ای منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، محيط‌ مناسبی برای زيست انواع خزندگان را فراهم آورده است به گونه ای که :

  • از رده لاک پشت‌ ها یک گونه لاکپشت مهميزدار
  • از رده سوسمار ها حدود 8 الی 12 مورد
منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع :گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

علاوه بر موارد بالا، تعداد اندکی مار در این منطقه یافت شده که به تعدادی از آن ها می توان به مار های شتری (غير سمی)، مار های قيطانی (غير سمی)، تيرك مار (غير سمی)، افعی سوسن (نيمه سمی)، افعی پلنگی (نيمه سمی)، مارجعفری (سمی)، گرزه مار يا افعی ايران (سمی) اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

چشمه چپقلی اراک

چشمه چپقلی اراک یکی از جاهای دیدنی اراک است که در فاصله ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی واقع شده؛ آب و هوای پاک و طبیعت بکرو دست نخورده دامنه کوه، در کنار چشمه های جوشان و خروشان که آب بسیار سردی دارد، امروزه این مکان را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اراک بدل کرده است.

قلعه حاج وکیل اراک

قلعه حاج وکیل اراک یکی از جاهای دیدنی اراک بوده که از زمان حکومت قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته و در همان زمان نیز به بهره برداری رسید است. این قلعه که با نام دیگر خود یعنی عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می شود. سالانه هزاران گردشگر را به خود می بیند.

روستای تاریخی انجدان

روستای تاریخی انجدان بی شک یکی از جاهای دیدنی اراک است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از تاریخ غنی آن به این روستا سفر می کنند و صفحه ای دیگر از تاریخ ایران را برای خود ورق می زنند.

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search