Search

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، یکی از جاهای دیدنی اراک است که نام خود را از كوه ” هفتاد قله ” واقع در اين منطقه در بر گرفته است؛ این منطقه همانطور که از نامش مشخص است یکی از مناطق محافظت شده بوده و به صورت شبانه روزی،  توسط ماموران اداره حفاظت محیط زیست از آن نگهبانی می شود.

طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه، برای گردشگرانی که از آن بازدید میکنند بسیار جالب توجه است چرا که کمتر جایی در ایران پیدا می شود که تمیزی منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله را داشته باشد.

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع:گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

آب و هوا

به‌ عنوان یکی از جاهای دیدنی اراک، در فصول مختلف سال، به خصوص بهار و تابستان هوای بسیار مطلوبی در این منطقه حاکم بوده و همین دلیل مزیده بر علت شده تا هزاران نفر از گردشگران بومی و غیر بومی، گروه ‌های كوه‌ نوردی ، دانشجويی، دانش‌ آموزی، كاركنان ادارات و كارخانه ‌ها برای رهایی از دغدغه ها و مشکلات، ساعاتی را در این منطقه سپری کنند.

مجوز شکار

 شكار ورزشی بخشی از اكوتوريسم این منطقه بوده که بسیار تحت نظر و مراقبت است و هیچگونه شکاری در این منطقه بدون مجوز و مدرک صورت نمی گیرد. البته که يكی از اهداف مهم مديريت شکار در منطقه‌ حفاظت شده‌ هفتاد قله به شمار می‌ رود.

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع :گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

 اما بر خلاف برخی از افراد که با مجوز رسمی به شکار می پردازند، برخی از سود جویان، بدون مجوز و کاملا بی رویه شروع به شکار موجودات اهلی و وحشی در این منطقه می کنند. و همین امر علاوه بر بر هم زدن اکوسیستم منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، برخی از حیوانات را در دست انقراض قرار می دهد.

اما در چند سال اخير، بر اساس شروط خاصی، و با صدور پروانه‌ ويژه، شكار در اين منطقه صورت می‌گيرد كه همین امر خود باعث تبدیل شدن این مکان به یکی از جاهای دیدنی اراک شده؛ چرا که سالانه هزاران شكارچی از كشورهای مختلف جهان از جمله چك، تركيه، اسپانيا، قطر، برزيل، ايتاليا و… از طريق آژانس ‌های توريستی از اين منطقه بازديد می کنند.

پوشش جانوری

این منطقه از پوش گیاهی و جانوری بسیار گسترده ای برخوردار است اما امروز قصد داریم تا برای شما کمی از پوش این موجودات در منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله را باز گو کنیم. به عنوان مثال

مهره‌ داران این ناحیه موجوداتی چون دوزيستان، ماهيان، خزندگان، پستانداران و پرندگان  را شامل می شود.دوزيستانی که در منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله زندگی می کنند، معمولا گونه ‌هايی از قورباغه ‌ها و وزغ ها هستند که عمدتا در آب‌ های راكد اطراف روستا يافت می‌شوند.

 شرايط اقليمی خشک و پوشش گياهی بوته ‌ای منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، محيط‌ مناسبی برای زيست انواع خزندگان را فراهم آورده است به گونه ای که :

  • از رده لاک پشت‌ ها یک گونه لاکپشت مهميزدار
  • از رده سوسمار ها حدود 8 الی 12 مورد
منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله
منبع :گوگل مپ منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

علاوه بر موارد بالا، تعداد اندکی مار در این منطقه یافت شده که به تعدادی از آن ها می توان به مار های شتری (غير سمی)، مار های قيطانی (غير سمی)، تيرك مار (غير سمی)، افعی سوسن (نيمه سمی)، افعی پلنگی (نيمه سمی)، مارجعفری (سمی)، گرزه مار يا افعی ايران (سمی) اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

موزه مفاخر اراک

موزه مفاخر اراک که یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می رود ،گنجینه ای از سیر و سفر در زندگینامه نویسندگان و بزرگان این شهر تاریخی است. این موزه که در کاخ حاج حسین خاکباز محسنی بنا شده ، در اواخر حکومت قاجاریه و توسط سید حسین خاکباز یکی از پسران حاج آقا محسن اراکی ساخته شده است.

موزه حمام چهار فصل

یکی از زیباترین آثار تاریخی یکی از جاهای دیدنی اراک، موزه حمام چهار فصل این استان است. موزه ای که امروزه به نام موزه مردم شناسی اراک نیز نام برده می‌ شود. این حمام که یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی ایران است، با تزئینات خیره کننده، به یک جاذبه گردشگری معروف بدل شده است.

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.

روستای تاریخی انجدان

روستای تاریخی انجدان بی شک یکی از جاهای دیدنی اراک است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از تاریخ غنی آن به این روستا سفر می کنند و صفحه ای دیگر از تاریخ ایران را برای خود ورق می زنند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search