Search

مسجد نصیرالملک

جاهای دیدنی شیراز+مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک شیراز، نمایشی کامل و بی­نقص از ترکیب طرح، رنگ، هنر و معماری.

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی شیراز را دارید، به شما توصیه می­کنیم تا یک لیست از مکان­های تاریخی، تفریحی و فرهنگی شیراز تهیه کنید و برنامه سفر خود را طبق این لیست بچینید. تا بتوانید به تمام این مکان­های دیدنی و خاطره‌انگیز سری بزنید.

حال اگر به هنر و معماری و به بیان بهتر جلوه­های بصری ایجاد شده از همکاری خالق و مخلوق علاقه دارید، مسجد نصیرالملک را در صدر لیست خود قرار دهید.

حقیقتاً و بدون هیچ اغراقی، این مسجد یکی از شاهکارهای هنر و معماری ایرانی اسلامی به­شمار می­رود.

جاهای دیدنی شیراز+مسجد نصیرالملک
منبع:گوگل مپ

تاریخچه مسجد نصیرالملک

این مسجد به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، در سال 1255 احداث شد و پروسه ساخت و اتمام آن 12 سال به طول انجامید. نصیرالملک از دو معمار زبردست شیرازی برای ساخت این بنا استفاده کرده است.

پس از ساخت مسجد، تغییرات چندانی روی آن صورت نگرفته است و تنها در طی سالیان توسط افراد مختلف مرمت و بازسازی شده است.

مسجد نصیرالملک، نماینده بی‌نظیر معماری ایرانی اسلامی

آنچه این مسجد را از دیگر مساجد و بناهای تاریخی ایران متمایز کرده است، هنر و معماری به کار رفته در آن است. نکته جالب توجهی که در معماری این مسجد وجود دارد توجه به بسیاری از علوم هنری، دینی و جغرافیای است.

به‌عنوان مثال شما هر زمان از روز که در این مسجد حضور داشته باشید، با توجه به زاویه تابش خورشید، رنگ­ها و جلوه­های متفاوتی از تابش و انعکاس نور را مشاهده خواهید کرد.

آیات قرآن و اشعار سعدی نقش بسته بر دیوارهای این مسجد، قرآن و گلستان سعدی را بسیار ماهرانه و زیبا پیش چشمان شما به نمایش گذاشته­اند.

جاهای دیدنی شیراز+مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک

استفاده هنرمندانه از کاشی­های رنگی در مسجد نصیرالملک، آن را به یکی از زیباترین و خاص­ترین مساجد ایران از دیدگاه مقرنس تبدیل کرده است. معماران این بنا، با به­کارگیری شیشه­های رنگی بی­شمار با رنگ­های زیبا و چشم نواز، به زیبایی مسجد افزوده­اند و استفاده از شیشه­های رنگی سبب شده است تا این مسجد، مسجد صورتی ایران نیز نامیده شود.

طراحی و ساخت شبستان­های این مسجد نیز بسیار برنامه ریزی شده و معقول صورت گرفته است. شبستان شرقی، شبستان زمستانی نام دارد و برای استفاده در فصل تابستان و زمانی که هوای شیراز گرم است، ساخته شده است. زاویه این شبستان نسبت به تابش خورشید طوری قرار گرفته است که کم­ترین میزان نور وارد شبستان شود و برای استفاده در تابستان مناسب باشد.

این میزان از دقت و ظرافت برای احداث یک بنا، در عصر جدید تقریباً نایاب است.

معماری به کار رفته در این بنا، اوج معماری ایرانی اسلامی است که از دوران صفویه در ایران آغاز شد و در اواخر دوران قاجار، رو به افول رفت. در واقع از محدوده زمانی ساخت مسجد نصیرالملک سایر بناهای تاریخی در شیراز و سایر شهرها، دیگر چنین آثاری در ایران ساخته نشد.

جاهای دیدنی شیراز+مسجد نصیرالملک
منبع:گوگل مپ

ساعات بازدید از مسجد نصیرالملک

در نیمه اول سال: بین ساعات ۸ تا ۱۷به صورت یکسره

در نیمه دوم سال از ساعت ۷ تا 30: 16 به صورت یکسره

این مجموعه در روزهای اربعین، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی (علیه­السلام)، رحلت پیامبر (صلی­الله)، رحلت امام خمینی (ره) و شهادت امام جعفر صادق (علیه­السلام) تعطیل است.

بهترین ساعات بازدید

اگرچه امکان بازدید از مسجد از صبح تا بعد از ظهر هر روز وجود دارد، اما بهترین زمان برای تماشای سمفونی رنگ و نور این مسجد، در ساعات اولیه صبح (8-10 صبح) است.

مسیرهای دسترسی به مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در محله گودعربان و خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد.

شما برای رفتن به مسجد به وسیله مترو نیز می­توانید از خط یک مترو شیراز استفاده کنید و در ایستگاه ولی­عصر (عجل­الله)، از قطار پیاده شوید و اندکی از مسیر را نیز پیاده بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

حافظیه آرامگاه حافظ

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام یکی از جاهای دیدنی شیراز میباشد.تا قبل از سفر به شیراز، برای همه، نام شیراز قرین فرهنگ و ادب و شعر است. اما پس از سفر به شیراز، با شنیدن نامش عطری خوش در مشامتان می­پیچد و شما را سرمست می­کند.

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search