Search

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه یکی از تاثیر گذار ترین جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب شده که خود را در دل تاریکه بازار سنتی کرمانشاه جای داده است. این مسجد تاریخی و کهن که در اواخر قرن ۱۳ هجری قمری و در زمان حکومت قاجاریه احداث شد، فاقد هرگونه گنبد و گلدسته بوده و تنها یک برج ساعت با ارتفاع ۱۱ متر دارد.

به گفته برخی از تاریخ دانان و نظریه شناسان باستان، دری که در این مسجد نصب شده است، مربوط به زمان امام علی بوده و گفته می شود این همان دری است که امام علی به تنهایی کنده است و به قاپی شاه نجف معروف است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ

مسجد عمادالدوله که در دالان ‌های تاریکه بازار سنتی کرمانشاه از مقاصد اصلی گردشگران، برای خرید صنایع دستی محسوب قرار دارد، سالانه از همین رو بینندگان زیادی را به خود جذب می کند. البته نا گفته نماند که زیبایی های طراحی خود این بنا بسیار نا گفتنی است.

سازنده مسجد عمادالدوله کرمانشاه

کسی که به عنوان بانی و خیر اصلی ساخت این مسجد شناخته می شود، شخصی به نام امام قلی میرزا عمادالدوله، بوده که در گذشته حاکم کرمانشاه نیز بود است و این بنا را در سال 1285 و مصادف با حکومت قاجاریه در ایران ساخته است.

از گذشته تا به امروز و با وجود تغییرات زیادی که در بافت شهر در دوران مختلف تا به وجود آمده است، اما این مسجد همچنان به ‌عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب می شود که قدمت خود را به خوبی حفظ کرده است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد عمادالدوله کرمانشاه

معماری به کار رفته در این مسجد تلفیقی از زیبایی هنر دستان توانمند سازنده و روح معنوی و دینی است که در نگاه اول، نظر هر بیننده و گردشگری  را به خود جلب می ‌سازد و باعث می شود به ادامه دیدن از این بنای تاریخی و مذهبی بپردازند..

معماری این مسجد به صورت قدیمی بوده و آن را چهار ایوانی ساخته اند و مهم ترین بخش های آن که می توان به آن ها اشاره کرد، سردر، ایوان، شبستان ستون‌ دار، صحن و حجره‌ هستند و البته فراموش نکنید که برج ساعت این مسجد هم جزو زیبایی های این مکان خوانده می شود.

ورودی : معمار این بنای تاریخی، برای مسجد عمادالدوله، دو ورودی اصلی و فرعی در نظر گرفته است. یکی از این ورودی‌ ها در راسته‌ زرگر ها بوده که در نقشه به عنوان ورودی اصلی مسجد قلمداد می شود. اما ورودی دیگری که در راسته‌ بزازان بازار سنتی کرمانشاه یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه واقع شده است که به چهار سوق بازار منتهی می‌ شود.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ

صحن : صحن مسجد ابعادی حدود ۳۰ در ۲۴ متر داشته که حجره‌ ها ، ایوان‌ ها و دهنه‌ های متعددی اطراف آن را احاطه کرده اند. در قسمت میانی صحن مسجد نیز  حوضی وجود دارد که سال ساخت آن مربوط به دوره های اخیر بوده و قدمت چندانی ندارد و از بخش‌ های جدید این بنای تاریخی به حساب می آید.

 حجره ها : اگر به حجره ها که یکی از شاهکار های معماری در این مسجد است نظاره کنید دلیل اینکه مسجد عمادالدوله به یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه بدل شده پی می برید چرا که با زیبایی تمام طراحی و بنایی شده و تمامی آن ها رو به ایوان اصلی است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در نزدیکی کتیبه بیستون کرمانشاه  بنا شده و با عظمتی که دارد چشم ها را به خود می دوزد. اما برخی از نظریه شناسان باستان بر این باورند که این مجسمه در اصل مجسمه هرکول که از جنگاوران و خدایان روم باستان است نبوده و متعلق به ( ورثرغنه ) خدای جنگاوری ایران باستان است؛ ( اما اختلافات نیز در این مورد بسیار است ).

طاق بستان کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

کتیبه بیستون

بی شک یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمانشاه، کتیبه بیستون است که با ظرافتی تمام بر روی سنگ های کهن بیستون هک شده است. نوشته ای که در جهان به عنوان بزرگ ترین کتیبه سنگی از آن یاد می شود، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

حمام شهباز خان کرمانشاه

اما یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که بسیار برای گردشگران جالب توجه بوده و سالانه برای دیدن آن به این استان سفر می کنند، جایی نیست بجز حمام شهباز خان کرمانشاه. حمامی که علاوه بر استفاده ای که از آن می شده، به عنوان یک مکان گردشگری نیز قلمداد می شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search