Search

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است که به خوبی هنر اصیل ایرانی را به رخ می کشد.مسجد خانم هفتاد ساله زنجان هنر دست معمارو بنای اصیل ایرانی می باشد.که این معمار ایرانی به زیبایی تمام، هنر اسلامی و هنر زیبای ایرانی را با هم تلفیق کرده است.

این بنای تاریخی و زیبا قدمتی هفتاد ساله دارد.زمانی که وارد مسجد خانم بشوید حس و حال عجییب معنوی سرتاسر وجودتان را فرا می گیرید. و تمام وجودتان پر از شعف و شورمعنوی می شود.اگر به جاهای دیدنی زنجان و مسجد خانم هفتادساله زنجان سفر کرده باشید چیزی که می گویم را کاملا درک می کنید و اگر تابحال به جاهای دیدنی زنجان سفر نکرده اید، زودتر برنامه ی سفر خود را به این شهر زیبا را بچینید تا شما هم از زیبایی این بنا لذت ببرید.در ادامه اطلاعات بیشتری را درباره ی این بنا در اختیار شما میگذاریم.

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان توسط چه کسی ساخته شد؟

مسجد خانم که در حال حاضر جزو زیبایی از جاهای دیدنی زنجان است، توسط معمار اصیل ایرانی به نام اسماعیل بنا در سال 1323 هجری قمری ساخته شده است.آنقدر این مسجد زیبا حس خوب و صمیمی ای دارد که انگار اسماعیل بنا تکه ای از روح خود را درون این بنا به جای گذاشته است. سفارش ساخت این بنا را مهربانویی توانگر به نام جمیله بانو دختر حسین قلی خان افشار ذوالفقاری که از طبقه مرفه جامعه زمان خود بود به اسماعیل بنا این معمار هنرمند سپرد. و دلیل نام گذاری این مسجد همین بوده است.پدر این بانو ملقب به اسعدالملک و شاعر دوران  فتحعلی شاه بود.این بانو و اسماعیل نجار در اواخر دوره ی قاجاریه زندگی می کردند.اگر جمیله خانم  دور اندیش نبود و سفارش ساخت این بنا را نمیداد الان مسجد خانوم جزو جاهای دیدنی زنجان نبود.

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد خانم چگونه بوده است؟

از آنجایی که مسجد خانم هفتاد ساله زنجان دراواخر دوره ی قاجار ساخته شده است،مانند اکثر جاهای دیدنی زنجان.این مسجد به گونه ای خاص و بدون گنبد ساخته شده است.این مسجد و بنای تاریخی دارای دو منار زیبای پهن با قدی حدودا متوسط است.روی این مناره ها را با کاشی هایی به رنگ آبی ، زرد ، سورمه ای و فیروزه ای تزئین کرده اند.برای تزئین این مسجد از تکنیک زیبای آجر کاشی استفاده کرده اند.شبیه به این تزئینات را میتوان در مدرسه سپهسالار تهران مشاهده کرد.

این نوع تزئینات منحصرا برای دوران قاجار می باشد.این مسجد دارای یک میان سرای هشت ضلعی است.که در ضلع های شمالی ، غربی و شرقی آن 12 حجره برای سکونت و رفاه حال طلاب ساخته شده است.این مسجد هم مانند مسجد جامع سید (یکی از جاهای دیدنی زنجان)  مدرسه ی دینی می باشد.

نکات بازدید از مسجد خانم هفتاد ساله زنجان:

زمان دسترسی به مسجد خانم زنجان که یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان است با ماشین یا تاکسی حدودا 17 دقیقه می باشد.

مسیر دسترسی:

استان زنجان-خیابان امام خمینی(ره)-کوچه فخیم الدوله

هزینه ورودی:

رایگان است.

ساعات بازدید: همه روزه بین ساعت 4:00 صبح تا 23:00 شب

گردنه حیران

اگر از آن دسته افرادی هستید که برای مسافرت های خود استان های شمالی ایران را انتخاب میکنید، بی شک نام گردنه حیران به  گوشتان رسیده است، اما در این مقاله قصد داریم تا شما را به این مکان ازجاهای دیدنی گیلان نزدیک تر کنیم.

قنات زارچ یزد

قنات زارچ یزد یکی از جاهای دیدنی یزد که اگر به دنبال زیبایی او بر روی سطح شهر بگردید چیزی نخواهید یافت چرا که تمام زیبایی خود را در زیر پای شهر و جایی که کمتر کسی آن را می بیند ، پنهان نگاه داشته است.

خانه ارشادی اردبیل

یکی ازجاهای دیدنی اردبیل، خانه ارشادی است که در دوره قاجار ساخته شده و در یکی از محله‌های قدیمی اردبیل واقع شده است.

جاده کلاردشت عباس آباد

جاده کلاردشت عباس آباد از جاهای دیدنی مازندران است که سالانه هزاران نفر برای بازدید از این مسیر، راه خود را به سمت روستای عباس آباد تغییر می دهند. این جاده 25 کیلومتر طول داشته که با پیچ و خم ها و ماز های بسیاری همراه است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search