Search

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است که به خوبی هنر اصیل ایرانی را به رخ می کشد.مسجد خانم هفتاد ساله زنجان هنر دست معمارو بنای اصیل ایرانی می باشد.که این معمار ایرانی به زیبایی تمام، هنر اسلامی و هنر زیبای ایرانی را با هم تلفیق کرده است.

این بنای تاریخی و زیبا قدمتی هفتاد ساله دارد.زمانی که وارد مسجد خانم بشوید حس و حال عجییب معنوی سرتاسر وجودتان را فرا می گیرید. و تمام وجودتان پر از شعف و شورمعنوی می شود.اگر به جاهای دیدنی زنجان و مسجد خانم هفتادساله زنجان سفر کرده باشید چیزی که می گویم را کاملا درک می کنید و اگر تابحال به جاهای دیدنی زنجان سفر نکرده اید، زودتر برنامه ی سفر خود را به این شهر زیبا را بچینید تا شما هم از زیبایی این بنا لذت ببرید.در ادامه اطلاعات بیشتری را درباره ی این بنا در اختیار شما میگذاریم.

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان توسط چه کسی ساخته شد؟

مسجد خانم که در حال حاضر جزو زیبایی از جاهای دیدنی زنجان است، توسط معمار اصیل ایرانی به نام اسماعیل بنا در سال 1323 هجری قمری ساخته شده است.آنقدر این مسجد زیبا حس خوب و صمیمی ای دارد که انگار اسماعیل بنا تکه ای از روح خود را درون این بنا به جای گذاشته است. سفارش ساخت این بنا را مهربانویی توانگر به نام جمیله بانو دختر حسین قلی خان افشار ذوالفقاری که از طبقه مرفه جامعه زمان خود بود به اسماعیل بنا این معمار هنرمند سپرد. و دلیل نام گذاری این مسجد همین بوده است.پدر این بانو ملقب به اسعدالملک و شاعر دوران  فتحعلی شاه بود.این بانو و اسماعیل نجار در اواخر دوره ی قاجاریه زندگی می کردند.اگر جمیله خانم  دور اندیش نبود و سفارش ساخت این بنا را نمیداد الان مسجد خانوم جزو جاهای دیدنی زنجان نبود.

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد خانم چگونه بوده است؟

از آنجایی که مسجد خانم هفتاد ساله زنجان دراواخر دوره ی قاجار ساخته شده است،مانند اکثر جاهای دیدنی زنجان.این مسجد به گونه ای خاص و بدون گنبد ساخته شده است.این مسجد و بنای تاریخی دارای دو منار زیبای پهن با قدی حدودا متوسط است.روی این مناره ها را با کاشی هایی به رنگ آبی ، زرد ، سورمه ای و فیروزه ای تزئین کرده اند.برای تزئین این مسجد از تکنیک زیبای آجر کاشی استفاده کرده اند.شبیه به این تزئینات را میتوان در مدرسه سپهسالار تهران مشاهده کرد.

این نوع تزئینات منحصرا برای دوران قاجار می باشد.این مسجد دارای یک میان سرای هشت ضلعی است.که در ضلع های شمالی ، غربی و شرقی آن 12 حجره برای سکونت و رفاه حال طلاب ساخته شده است.این مسجد هم مانند مسجد جامع سید (یکی از جاهای دیدنی زنجان)  مدرسه ی دینی می باشد.

نکات بازدید از مسجد خانم هفتاد ساله زنجان:

زمان دسترسی به مسجد خانم زنجان که یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان است با ماشین یا تاکسی حدودا 17 دقیقه می باشد.

مسیر دسترسی:

استان زنجان-خیابان امام خمینی(ره)-کوچه فخیم الدوله

هزینه ورودی:

رایگان است.

ساعات بازدید: همه روزه بین ساعت 4:00 صبح تا 23:00 شب

اولسبلنگاه

یکی از جاهای دیدنی گیلان اولسبلنگاه است.اگر در حال بازدید از مجموعه ییلاقات ماسال بودید، نباید از کنار ییلاق اولسبلنگاه به راحتی گذر کنید

پل هفت چشمه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل پل هفت چشمه یا یئدی گوز کورپیسی از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است که در مرکز این شهر قرار دارد. از دیگر نام های این پل می توان به “ججین”، “پل داشکسن” و “قرمیزی کورپی” اشاره کرد.

چشمه آب گرم ایوب پیغمبر

یکی از جاهای دیدنی بجنورد که در استان خراسان شمالی روستای ایوب پیغمبر واقع شده است طبیعت بسیار زیبا دارد

موزه شاهرود

شهر شاهرود که از یکی از قسمت‌های استان سمنان است، چندین آثار تاریخی زیبای ایران را در خود جای داده است که از میان آن‌ها می‌توان به موزه شاهرود اشاره کرد. این موزه زیبا و قدیمی، ساختمانی دو طبقه بوده که معماری آن به سبک و سیاق اوایل دوران پهلوی انجام شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search