Search

مسجد جامع همدان

جاهای دیدنی همدان مسجد جامع همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری در آن جا گرد هم می آیند، مسجد جامع همدان است. مسجدی که در خیابان اکباتان و در نزدیکی آرامگاه استر و مردخای و بازار همدان بنا شده است.

تاریخچه

مسجد جامع همدان که امروزه به یکی از جاهای دیدنی همدان نیز بدل شده، در گذشته با نام هایی چون : مسجد جامع عتیق و مسجد اعظم شناخته می شده است.

مسجدی که امروزه در مقابل چشمان تمامی مردم همدان قد علم کرده است، بنایی با قدمت 125 سال دارد، البته این تاریخ برای بنای امروزی مسجد بوده و اطلاعات دقیقی از مسجد جامع همدان در قبل از تاریخ 1253 هجری قمری در دسترس نیست. اما با مطالعه منابع تاریخی و تحقیق میدانی می توان گفت که بنای اولیه مسجد جامع همدان، متعلق به قرون اولیه اسلام است.

جاهای دیدنی همدان مسجد جامه همدان
منبع:گوگل مپ

به شکلی که مقدسی که در قرن چهارم هجری می زیست با قلم قدرتمند خود می نویسد : ” همدان سه ردیف بازار داشته که مسجد جامع در یکی از آنها بوده و ساختمانی باستانی داشته است .”

 اما همانطور که در قبل نیز گفته شد، در حال حاضر، هیچ اثر فیزیکی و موثقی از دوره های ساختمانی مسجد مربوط به قبل از دوره قاجار نمایان نیست.

معماری

اگر بخواهیم برای شما عزیزان معماری کلی ساختمان را به بحث بگذاریم می بایست بگوییم این بنا، پلانی مربع، مستطیل داشته که به شکل چهار ایوان ناقص در کنار یکدیگر است همچنین یک محوطه گسترده مستطیل شکل که در لغت به نام صحن می شناسند را در بین سه ایوان در جهت های شمالی، جنوبی و شرقی را دارا می باشد. گنبد تک پوش آجری، تعدادی شبستان، شش مناره، گنبد خانه و چند حجره دارد.

جاهای دیدنی همدان مسجد جامه همدان
منبع:گوگل مپ

اما یکی از زیبایی های این مسجد درون درب ورودی قدیمی آن نهفته است. دری که امروزه استفاده نمی شود و فقط نمایی در روبروی بازار همدان پدید آورده است. مسیری که در پشت این در نهفته است، یک هشت راه است که در گذشته، به شما اجازه دسترسی به تمامی نقاط مسجد جامع همدان را می داد. هشت راهی که معروف به هشتی است، پوشش گنبدی شکل دارای تزیینات ساده آجر لعابدار دارا بوده و کتیبه ای کوچک و سنگی بر روی آن نصب شده که نام یکی از استادان برجسته به نام استاد حسین بر آن حک شده که گویا معمار این طاق بوده است.

یکی از این زیبایی های کهن، سر در قدیمی مسجد جامع همدان است که از جانب بازار دارای مقرنس کاری گچی به رنگ آبی و طرح هایی قدیمی و کهن چون آلت و لقط دارا می باشد.

ولیکن امروزه به دلیل استقبال زیاد گردشگران، و در پی بازسازی ها درب ورودی در ضلع شمالی درست در جانب خیابان اکباتان بنا شده و ورودی اصلی نیز به این جهت منتقل شده و ساخت و سازهای جدید برای مرمت یکی از جاهای دیدنی همدان، جایگزین بخش های قدیمی مسجد گردیده است .

جاهای دیدنی همدان مسجد جامه همدان
منبع:گوگل مپ

یکی از نکات مهمی که هنگام بازدید از این مسجد می بایست به آن دقت داشته باشید این است که به هیچ عنوان با اشیا نوک تیز بر روی دیوار ها نکشید و مراقب باشید که دیگران نیز به این بنای تاریخی – گردشگری، آسیبی وارد نکنند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان یکی از اصلی‌ترین فضاهایی است که توجه بسیاری از گردشگران را برای بازدید به خود جلب می‌کند و عموم مردم با سفر به همدان از این جاذبه گردشگری و فرهنگی بازدید می‌کنند. به‌گردی به شما کمک می‌کند تا درباره این موزه و ویژگی‌های گوناگون آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تپه هگمتانه

تپه هگمتانه یکی از جاهای دیدنی همدان است که با نزدیک شدن به آن صدایی از تاریخ کهن ایران در گوشتان می پیچد. تاریخی که به 3000 سال پیش و زمان سلطنت ماد ها بازگشته و امروزه این مکان دیدنی را به عنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت ملی رسانده است.

گنج نامه همدان

اگر از خوانندگان تاریخ باشید بی شک همدان یکی از مکان هایی است که برای شما مانند بهشت بوده و در دل آن رویای خود را پیدا می کنید. گنج نامه، درست است، اینجا یکی از همان جاهای دیدنی همدان است که در دل خود صحبت هایی را جای داده که تاریخ را به لرزه در می آورد.

بازارهمدان

جاهای دیدنی همدان فراوان است.زمینی 30 هکتاری که بی شک تمامی گردشگران و مردم ساکن همدان را حداقل یکبار به سمت خود روانه کرده ، جایی نیست جز بازارهمدان ، بازاری کهن و بزرگ که امروزه در ردیف 2027 آثار ملی زنده ایران قرار گرفته است. این بازار که در زمان قاجار ساخته شده،
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search