Search

مسجد جامع سمنان

در سمنان، آثار تاریخی متعددی و جاهای دیدنی سمنان زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها مسجد جامع سمنان است. این بنای تاریخی، قدمت زیادی داشته و از این لحاظ ارزش بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است که این مسجد جامع، یادگاری از دوران سلجوقیان است که البته تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است. در این مطلب، با معرفی بیشتر این بنای تاریخی دیدنی، همراه شما عزیزان خواهیم بود.

جاهای دیدنی سمنان+مسجد جامع سمنان
منبع:گوگل مپ

درباره مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان، یک بنای قدیمی است که در دوران سلجوقیان و با هدف گرد آمدن مردم در موقعیت‌های مختلف، ساخته شده است. همچنین جالب است بدانید اولین مسجدی که در ایران، به شیوه معماری ایرانی ساخته شده نیز، مسجد جامع سمنان است. این مسجد جامع قدیمی، دارای ویژگی‌های جذاب و دیدنی متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- صحن:

مسجد جامع سمنان، دارای صحنی مستطیل شکل به مساحت 675 متر است. صحن این مسجد، شبستان‌های زیبای آن را در بر گرفته است که به شرح آن‌ها نیز می‌پردازیم.

2- شبستان زمستانی:

شبستان زمستانی مسجد جامع سمنان، قدیمی‌ترین شبستان آن بوده که در قسمت جنوبی بنا، واقع شده است. سبک و سیاق ساخت این شبستان، به شیوه خراسانی بوده و ارتفاع طاق‌های آن، به نسبت کمتر از سایر طاق‌ها است.

3- شبستان ابا حرب:

این شبستان، در قسمت شرقی مسجد جامع سمنان و به عنوان جایگزین شبستان کوچکی که تخریب شده بود، بنا گردید. سردر زیبایی که ساخته‌ شده از آجر و کاشی‌های رنگی است، بر زیبایی هر چه بیشتر این شبستان افزوده است.

4- شبستان جنوبی و شمالی:

شبستان جنوبی، بر روی شبستان زمستانی سوار شده و دارای ستون و طاق‌های متعددی بوده که حتما نظر شما را جلب خواهد کرد. شبستان شمالی در نقطه‌ای واقع است که بازار علاالدوله از نزدیکی آن، به مسجد جامع سمنان مربوط می‌شود.

5- مناره مسجد جامع:

به جرعت می‌توان مناره این مسجد را به عنوان یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین مناره‌های ایران معرفی کرد. این مناره آجری زیبا که در نزدیکی شبستان ابا حرب واقع شده است، ارتفاعی در حدود 31 متر دارد. این مناره با تزئینات آجری بسیار متنوع، چنان زیبایی دارد که نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. لازم به ذکر است که این مناره، تحت عنوان مناره سلجوقی مسجد جامع نیز شناخته می‌شود.

6- درب ورودی:

درب ورودی مسجد جامع سمنان، در قسمت جنوب شرقی و در گوشه‌ای واقع شده است. راهروی کوچکی این درب را به هشتی وسیعی مربوط می‌کند. در هشتی مذکور، قسمت‌های دیگر مسجد جامع مانند وضو خانه، سرویس بهداشتی، حوض‌خانه و.. قرار دارند.

جاهای دیدنی سمنان+مسجد جامع سمنان
منبع:گوگل مپ

آدرس مسجد جامع سمنان کجا است؟

این مسجد تاریخی در شهر سمنان واقع شده است. در واقع می‌توانید پس از رسیدن به شهر سمنان، در خیابان امام خمینی (ره)، از این مسجد زیبا دیدن کنید.

بهترین زمان بازدید

در هر زمان از سال که بخواهید می‌توانید از این بنای تاریخی دیدن کنید. با این حال، از آن‌جایی که مسجد جامع سمنان در ناحیه کویری کشور واقع شده است، توصیه می‌کنیم به دلیل شرایط آب و هوایی، فصل‌های سرد سال را برای بازدید انتخاب کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

کاروانسرای قصر بهرام سمنان

کاروانسراها، یکی از بناهای تاریخی ایران به شمار می‌روند که به صورت پراکنده در نواحی مختلف ایران، قرار گرفته‌اند. یکی از نواحی ایران که کاروانسراهای متعددی را در خود جای داده،و یکی از جاهای دیدنی سمنان است که دلیل آن‌ را نیز می‌توان به بین راهی بودن این شهر نسبت داد

کویر ریگ جن سمنان

از جاهای دیدنی سمنان کویر آن هست.کویر گردی یکی از تفریحات انسانی می باشد که هر انسانی نمی تواند به این راحتی نمی تواند به ان سفر کند و بتواند با اب و هوا و اقلیم های کویر به کنار بیاید. برای کویر گردی انسان قوی و سالم نیازمند است که بتواند با سختی های ان رو به رو شود. مخصوصا اگر مقصد افراد ، کویر خشن ریگ جن باشد.

خانه رجبی سمنان

خانه رجبی، یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی سمنان است که از دوران حکومت قاجاریه، به جای مانده است. توصیه می‌کنیم اگر به استان سمنان سفر می‌کنید، بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید

برج پیر علمدارسمنان

جاهای دیدنی سمنان فراوان است .دامغان یکی از شهرهای استان سمنان است که قبلا، به عنوان صد دروازه نیز از آن یاد می‌شد. این شهر زیبا آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برج پیر علمدار اشاره کر
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search