Search

مسجد جامع زنجان

جاهای دیدنی زنجان مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان می باشد.این مسجد همانطور که از اسمش پیداست بزرگترین،زیباترین و مهم ترین مسجد شهر زنجان می باشد.جالب است بدانید که بزرگترین مدرسه دینی این شهر هم درون این مسجد زیبا قرار دارد.

اگر به زنجان سفر کردید حتما سری به این مسجد معروف که به مسجد جامع سید بزنید چون اینگونه انگار با یک تیر دو نشان زدید هم از زیباترین مسجد زنجان دیدن کرده اید هم از بزرگترین مدرسه دینی این شهر تاریخی. مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید را به سه نام دیگر هم میشناسند 1- مسجد دارا 2-مسجد سلطانی 3- مسجد جمعه

جاهای دیدنی زنجان مسجد جامع زنجان
منبع:گوگل مپ

مسجد جامع زنجان در چه سالی ساخته شده است؟

مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید که حالا جزئی مهم از جاهای دیدنی زنجان است در دوره قاجاریه در سال 1242 هجری قمری توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا ساخته شده است. دلیل ساخت این مسجد این بود که او ازمریدان اصلی آیت‌الله سید محمد مجتهد مردانی بود، و عبدالله میرزا میخواست که این مکان جایی برای اقامه نماز و تدریس توسط ایشان باشد.

معماری مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید چگونه بود؟

معماری این بنای تاریخی به قدری زیباست که شما را محسور می کند. این مسجد دارای 16 حجره می باشد. این حجره ها در کناره های یک میانسرای مستطیلی شکل می باشد.در صحن این مسجد ایوان های چهار ضلعی وجود دارد که به شکل کاملا قرینه به خوبی، هنر دستان معمار این بنا را به رخ می کشد.در میان شبستان گنبد دار و صحن، ایوان جنوبی قرار گرفته است که این ایوان شبستان زنانه و مردانه را به صورت قرینه از هم جدا کرده است.سطوح این ایوان با کاشی های ختایی تزیین شده است.

گنبد این مسجد با سنگ های زیبای فیروزه تزئین شده،در راس این گنبد زیبا علامتی به شکل گوی از جنس بزنز به چشم میخورد.بر روی این گنبد سوره مبارکه الدهر با خط زیبای ثلث نوشته شده است.این بنای به جا مانده از دوره قاجاریه تلفیق بسیار زیبایی از هنر و معنویت است.ذره به ذره این مکان هنر اصیل ایرانی را به رخ می کشد.

جاهای دیدنی زنجان مسجد جامع زنجان
منبع:گوگل مپ

حالا که از زیبایی های مسجد جامع که معروف به مسجد سید شنیده اید دوست دارید به شهر تاریخی زنجان بروید از این مسجد زیبا و دیگر جاهای دیدنی زنجان دیدن کنید. پس بهتره نکاتی که لازم است هنگام بازدید از مسجد جامع زنجان بدانید را به شما بگویم.

نکات مهم هنگام بازدید از مسجد جامع زنجان:

زمان دسترسی

اگر شما در حال بازدید از جاهای دیدنی زنجان هستید و قصد کردید از مسجد جامع دیدن کنید باید بدانید زمان دسترسی از مرکز شهر با ماشین یا تاکسی به این مسجد بین 10 تا 15 دقیقه می باشد.

هزینه بازدید

هزینه بازدید از مسجد جامع زنجان رایگان است.

روزهای بازدید

بازدید ازمسج جامع همه روز حتی روز های تعطیل به جز اوقات شرعی امکان پذیر است.

مسیردسترسی:

زنجان،انقلاب،خیابان امام خمینی (ه)،خیابان بازار قیصریه

تلفن:

02433364873

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

چشمه آب گرم وننق

چشمه آب گرم وننق جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد.این چشمه آب گرم وننق هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب میکند.علت پرطرفدار بودن چشمه ی اب گرم وننق که جزو جاهای دیدنی زنجان می باشد، این است که این چشمه خواص درمانی و جادویی بسیاری را در دل خود جای داده است.

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود است. این پل تاریخی و زیبا روی رودخانه ی زنجان رود قرار گرفته است.و حالا جزو جاهای دیدنی زنجان است.این پل قدمتی تاریخی دارد.پل حاج سید محمد در تاریخ 18 مهرماه سال 1356 با شماره  ثبت 1486 جزو یکی از آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است

بنای تاریخی میل خویین زنجان

بنای تاریخی میل خویین زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان است.این بنا واقع در شهرستان ایجرود،روستای خویین از توابع زنجان می باشد.این بنای تاریخی بالغ بر 10 متر ارتفاع دارد و به گفته باستان شناسان یکی از بزرگترین ساخته های دستی انسان در زیر زمین است

آبشار شارشار زنجان

آبشار شارشار گیسوی زیبای زنجان می باشد. آبشار شارشار همانند دختری زیباست که گیسوان بلند و زیبای خود را در آغوش شهر زنجان جای داده است.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید حتما به این آبشار زیبا هم سری بزنید و روح خود را درون این طبیعت زیبا جلاء بدهید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search