Search

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

البته جالب است بدانید که هم اکنون برخی از کلاس های درس در این مکان برگزار میشود. چرا این مکان از مدرسه به کاروانسرا تغییر پیدا کرد؟ دلیل آن این است که در دوره قاجار برعکس دوره صفوی فراگیری دانش از ارزش زیادی برخوردار نبود، به همین علت این مکان کم کم از حالت مدرسه خارج شد و به یک مکان بلا استفاده تبدیل شد و پس از مدتی از آن به عنوان کاروانسرا استفاده کردند.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان که یکی از جاهای دیدنی کرمان است، در سال ۱۳۱۶ و در زمان رضا شاه پهلوی به عنوان بخشی از آثار ملی و باستانی ایران به ثبت رسید.

تاریخچه مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که دارای قدمت بالایی بوده و زیبایی دوره ها و حکومت های مختلف در ایران را نشان میدهد، مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان است. در زمان شاه عباس صفوی، که کسب علم رونق بسیاری داشت این مدرسه به عنوان محلی برای کسب دانش ساخته شد.

صدها سال پیش این مکان بزرگ توسط معماری به نام محمد سلطانی یزدی طراحی و ساخته شد. تا انتهای دوران صفویه و ابتدای قاجاریه از این مکان به عنوان مدرسه استفاده می‌شد، اما با شروع دوران قاجار و پادشاهی آقا محمد خان قاجار، دستور تعطیلی این مدرسه صادر شد. به مرور زمان و با بلا استفاده ماندن این مکان، از آن به عنوان کاروانسرایی برای رفت و آمد و استراحت کاروان های متعدد استفاده می‌شد.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

معماری مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

زیربنا و مساحت این مکان بزرگ حدود هفتصد متر مربع می‌باشد. بر روی دروازه و ورودی این کاروانسرا کاشی کاری چشمگیری انجام شده و با خطی زیبا منسوب به رضا عباسی تاریخ ساخت و نام معمار کاروانسرای گنجعلی خان روی آن حک شده است که البته بخش زیادی از آن به علت فرسودگی، در طول زمان دچار تخریب شده است. داخل فضای مدرسه، بصورت حجره های متعدد ساخته شده که در دو طبقه در کنار هم قرار دارند. گچ بری ها، کاشی کاری های متعدد و نمای آجری داخل کاروانسرا، زیبایی هنر معماری در دوران صفویه را نشان می‌دهد.  بیشترین چیزی که توجه را جلب میکند وجود کاشی کاری های متعدد بر روی نمای آجری این مکان است.

دسترسی به این مکان بسیار ساده و راحت بوده و شما میتوانید به سادگی مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان که یکی از جاهای دیدنی کرمان است را در نزدیکی میدان گنجعلی خان کرمان پیدا کرده و از آنجا بازدید کنید.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد که در نزدیکی بنای تاریخی گنجعلی خان و در مجاورت میدان گنجعلی خان می‌باشد. چرا به آن مجموعه میگویند؟ این مکان بزرگ تاریخی تنها یک بنا نیست بلکه شامل مکان های متعدد تاریخی مانند آب انبار، مدرسه، حمام و همچنین بازار است که همین موضوع باعث شده تا به یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته شود. این مجموعه نزدیک به دویست سال قدمت تاریخی دارد و ساخت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمیگردد. 

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search