Search

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل
محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم استان اردبیل می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.در این سفر مجازی از سایت گردشگری به گردی با ما همراه باشید.

این قلعه در بالای کوه کم ارتفاع شوش داغی بنا شده است و از سه جهت جغرافیایی شما، شمال غربی و غرب، توسط رود قره سو احاطه شده است. از دیگر نکات قابل توجه در مورد محوطه باستانی قلعه خسرو ارتفاع نوک قله‌ شوش داغی است که از سطح آب های  آزاد 1395 متر بالا تر است.

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل
محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

معرفی محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو متشکل از دو قلعه و یک گورستان بوده که یکی از این قلعه ها در قله کوه شوش داغی واقع شده و با نام قلعه عصر آهنی شناخته می شود و نام دیگر سازه نیز قلعه عصر مفرغ جدید بوده که به طبع بزرگتر بوده و قسمتی از قلعه ابتدایی را نیز در خود جای داده است.

گورستان این قلعه نیز در قسمت جنوبی کوه شوش داغی بوده و گور های درون آن که گمان می رود برای برخی سربازان در زمان جنگ ها و یا مردمان محلی بوده است، به صورت وسیعی در این منطقه پراکنده شده است.

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل
محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

جغرافیایی منطقه محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

اگر از قسمت شمالی شوش داغی به آن نزدیک شوید، متوجه یک  برآمدگی کوچک خواهید شد که وسعت کمی نیز دارد اما بر خلاف وسعت کم، شیب بسیار تندی را در خود نهفته و دسترسی به آن را مشکل می کند.

اما قسمت دیگر این قلعه که به جهت غربی کوه شوش داغی واقف است، دارای شیب بسیار تندی از نوک کوه تا دیوار دفاعی قلعه بود ه و از پایین دیوار نیز تا منتها الیه دره همجوار این کوه، عمقی 10 متری حاکم است.

دامنه‌ شرقی کوه نیز به سبب موقعیت دفاعی، دارای شیب تندی می باشد که در برخی قسمت های آن این شیب به 70 درجه می رسیده و در گذشته، یک موقعیت استراتژیک عالی برای دفاع را به صورت دیواری صاف برای ساکنین قلعه  و دفاع از اهالی محوطه باستانی قلعه خسرو فراهم می کرده است.

قلعه عصر آهنی

این قلعه که در محوطه باستانی قلعه خسرو و بر روی قله شوش داغی بنا شده است، یکی از قلعه های باستانی است که مورد توجه بسیار زیادی از سمت باستان شناسان بوده و از طریق آن اطلاعات زیادی از تاریخ منطقه به دست آمده است.اطلاعاتی که از سفال های این منطقه به دست آمده است، مربوط به دوره مفرغ جدید بوده و تاریخ آن ها را می توان با اطلاعات به دست آمده از دوره در شمال غرب مورد این قلعه مورد بحث و بررسی قرار داد.

قلعه شیطان داشی

این قلعه که در محوطه باستانی قلعه خسرو واقع شده، بر روی تپه ‌ای  کمی بلند و طبیعی بوده که 400 متر از روستای شیخ احمد فاصله دارد. از جنب شمالی قلعه شیطان داغی که یکی از جاهای دیدنی اردبیل است، رود شیخ احمد چایی جاری است. در درون این قلعه نیز آثار به دست آمده نمایانگر سبک زندگی مردمان این قلعه است.

مگر می شود به اردبیل رفت و به زیب لاین شورابیل نرفت؟مکان تفریحی و گردشگری که که هر گردشگر را مجذوب خودش میکند.

سوالات متداول

 1. چه موقعیت جغرافیایی و تاریخی دارد محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل؟
  • محوطه باستانی قلعه خسرو در ۲۸ کیلومتری شمال غربی اردبیل و در حوالی روستای قوناق قیران واقع شده است.
 2. چه ویژگی‌های طبیعی اطراف قلعه خسرو اردبیل را می‌توان توصیف کرد؟
  • این قلعه در بالای کوه کم ارتفاع شوش داغی واقع شده و از سه جهت شمال، غربی، و شمال غربی توسط رود قره سو احاطه شده است.
 3. چگونه قلعه خسرو اردبیل از نظر ارتفاع نسبت به سطح آب تعیین شده است؟
  • ارتفاع نوک قله شوش داغی که قلعه خسرو در آن واقع شده، از سطح آب‌های آزاد ۱۳۹۵ متر بالاتر است.
 4. قلعه عصر آهنی چه خصوصیاتی دارد و چه نقشی در تاریخ این منطقه ایفا کرده است؟
  • قلعه عصر آهنی به عنوان یک بخش از محوطه باستانی قلعه خسرو، در قله کوه شوش داغی واقع شده و نقشی در تاریخ منطقه بازیافته است، همچنین نام دیگر آن “قلعه عصر مفرغ جدید” است.
 5. توضیحاتی درباره‌ی گورستان محوطه باستانی قلعه خسرو؟
  • گورستان این محوطه در قسمت جنوبی کوه شوش داغی واقع شده و گورهای داخل آن به نظر می‌رسد برای سربازان در دوران جنگ‌ها یا مردمان محلی بوده باشند، که به صورت وسیعی در این منطقه گسترش یافته‌اند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

دریاچه شورابیل اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به دریاچه شورابیل اشاره کرد که مسیر دسترسی نحوه بازدید و بهترین زمان بازدید با به گردی راحت سفر کن

کاروانسرای سنگی صائین

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به کاروانسرای سنگی صائین اشاره کردکاروانسرای سنگی صائین متعلق به دوران صفویه میباشد. مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید و بتهرین زمان بازدید اشاره کرد

برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل است، گنبد شاطر یا به اصطلاح عامیانه شاطر گنبدی، سازه یا بنایی است که از دوران ایلخانی )اواسط اسلام( به جا مانده است. این برج در روستای صومعه، نزدیک به شهر اردبیل قرار دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search