Search

مجموعه تاریخی عباس آباد

جاهای دیدنی مازندران مجموعه تاریخی عباس آباد

جاهای دیدنی مازندران فراوان است.مجموعه تاریخی عباس آباد، باغی تاریخی و طبیعی که در جای جای آن صدای تاریخ در گوشتان زمزمه می شود، مجموعه ای که با رنگ و طرح متفاوت باعث زیبایی مازندران شده و اتفاقات تاریخی را در صندوقچه دل خود نگاه داری میکند.

مجموعه تاریخی عباس آباد یکی از جاهای دیدنی مازندران است که در سال 1020 الی 1021 به دستور مستقیم شاه عباس اول صفوی در محلی که در گذشته به خرگوران مشهور بود بنا شده است، مساحت این باغ تاریخی حدود 500 هکتار بوده که در تاریخ 23 فروردین‌ ماه 1346 با شماره 745 در لیست آثار ملی ایران جای گرفت. همچنین این باغ توانست در سال 2011 به عنوان یکی از باغ های غیر کویری مهم و زنده ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

جاهای دیدنی مازندران مجموعه تاریخی عباس آباد
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی

یکی از راه های بسیار دیدنی و لذت بر انگیز برای رسیدن به مجموعه تاریخی عباس آباد از جاهای دیدنی مازندران، این است که ابتدا وارد جاده هزار به طرف آمل شده و پس از مشاهده تابلو خروجی به طرف بابل، قائم در سمت راست خود، وارد آن شده و مسیر خود را تا بهشهر ادامه دهید.

در ورودی بهشهر به بلوار هاشمی نژاد و سپس به بلوار امام رضا برانید. در این بلوار نیز وارد جاده عباس آباد شده تا به خروجی مربوطه برسید و پس از آن مسیر خود تا مجموعه تاریخی عباس آباد را دنبال کنید.

جاهای دیدنی مازندران مجموعه تاریخی عباس آباد
منبع:گوگل مپ

مکان های دیدنی

از مکان های تشکیل دهنده این مجموعه می توان به دریاچه عباس آباد، باغ عباس آباد، سد، کاخ، حمام، گرم خانه، گلباغ، برج آجری و آسیاب آبی اشاره کرد. که هر کدام داستانی برای گفتن در دل خود جای داده اند.

کاخ : در فاصله حدود دو کیلومتری شمال باغ، خرابه هایی توسط باستان شناسان بازیابی و شناسایی شده که گویا محل احتمالی بنای کاخ بوده است. یکی از دلایل این تفکر، پیدایش بقایا در بالای کوه، جایی که اشراف کامل بر روی باغ وجود دارد است. یکی دیگر از دلایلی که می تواند انگشت اشاره ای به سمت کاخ بودن این سازه ببرد، پیدایش سفال‌ هایی با پوشش بام لعابدار با لعاب‌ های آبی، آبی فیروزه‌ ای، سبز و قهوه ‌ای است.

جاهای دیدنی مازندران مجموعه تاریخی عباس آباد
منبع:گوگل مپ

آسیاب آبی : آسیاب آبی مجموعه تاریخی عباس آباد یکی از جاهای دیدنی مازندران در 5 کیلومتری جنوب این باغ بنا شده توسط دو رود پر آب احاطه شده است.

گرمخانه : یکی دیگر از بناهای به جای مانده از این مکان تاریخی، گرمخانه ای است که در ضلع جنوب شرقی می توان یافت و در گذشته محلی برای استحمام و شستشو بوده است. برحسب سخنان گفته شده توسط نظریه شناسان باستان، فضای این گرمخانه، دارای حوض های متعددی بوده است که توسط کاشی هایی با لعاب‌ های رنگی، زینت شده است.

جاهای دیدنی مازندران مجموعه تاریخی عباس آباد
منبع:گوگل مپ

محل اقامت

اگر قصد اقامت در پیرامون مجموعه تاریخی عباس آباد را دارید،می ‌توانید به یکی از روش های زیر اقدام به ماندن کنید.

  1. برپایی کمپ و چادر برای گذراندن شب در نزدیکی باغ
  2. اقامتگاه‌ هایی چون گل‌ و بلبل، کومه و عمارت مادری در فاصله ۵ تا ۱۷ کیلومتری از مجموعه

دیگر مکان‌های تفریحی استان مازندران

روستای جواهر ده

اگر قصد سفر به  تاج سرسبز شمال ایران را داشتید فراموش نکنید که در این راه نگاهی به نگین این تاج یعنی روستای جواهر ده بیندازید. این روستا که یکی از جاهای دیدنی مازندران است در قلب رامسر بوده و از زیبایی بهت برانگیزی برخوردار می باشد.

آبشارآب پری

آبشار آب پری یکی از جاهای دیدنی مازندران که سالانه هزاران گردشگر را دور هم جمع کرده تا زیبایی هایش را برای دیدگان پر مهر آن ها به نمایش بگذارد. این آبشار گرچه کوچک است اما زیبایی بزرگی را در خود جای داده که ما قصد داریم مخصوصا به آن ها بپردازیم.

جنگل دو هزار و سه هزار

جنگل دو هزار و سه هزار، جنگلی که برای رسیدن به آن می بایست جاده دو هزار و سه هزار را که از تنکابن شروع می شود دنبال کنید تا به ارتفاعات مازندران یعنی این جنگل برسید. این جنگل که یکی از متحیر کننده ترین جاهای دیدنی مازندران است سالانه گردشگران زیادی را در خود پذیرا است.

پل ورسک

گر از دور دست به روستای ورسک و میان دو کوه سر به فلک کشیده عباس آباد را نگاه کنید، دره ای عمیق مشاهده می کنید که توسط پلی ارتباطی به نام پل ورسک به هم متصل شده اند. این پل مستحکم در شهرستان سواد کوه یکی از جاهای دیدنی مازندران واقع شده، که امروز چشمان زیادی را به سمت خود دوخته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search