Search

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد که در نزدیکی بنای تاریخی گنجعلی خان و در مجاورت میدان گنجعلی خان می‌باشد. چرا به آن مجموعه میگویند؟ این مکان بزرگ تاریخی تنها یک بنا نیست بلکه شامل مکان های متعدد تاریخی مانند آب انبار، مدرسه، حمام و همچنین بازار است که همین موضوع باعث شده تا به یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته شود. این مجموعه نزدیک به دویست سال قدمت تاریخی دارد و ساخت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمیگردد. 

تاریخچه مجموعه ابراهیم خان کرمان

این بنای تاریخی به دستور حاکم شهر کرمان در زمان فتحعلی شاه یعنی ابراهیم خان ظهیرالدوله ساخته شده است. او یکی از افراد نزدیک به شاه قاجار بود که به فردی به نام استاد اسماعیل قصاع دستور ساخت این بنای زیبا را داد. معماری این مکان به سبک معماری در زمان صفوی می‌باشد. ساخت حمام و بازار در کنار این بنا نشان می‌دهد که ظهیرالدوله این مکان را به منظور رفاه مردم در زمان قاجار بنا کرده است. طبق شواهد تاریخی مردم وقت کرمان او را حاکم خوبی می‌دانستند. این مجموعه در زمان قبل از انقلاب و در دهه چهل به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. 

مجموعه ابراهیم خان کرمان
مجموعه ابراهیم خان کرمان

معماری مجموعه ابراهیم خان کرمان

همانطور که گفته شد طراحی و معماری این مکان زیبا با الهام از آثار زمان صفویه که در زمینه معماری شهرت بسیاری دارند، انجام گرفته است. شما زیبایی و هنر معماری آن زمان را میتوانید در بخش های مختلف این مجموعه مشاهده کنید. برای مثال استفاده از کاشی هفت رنگ در ساخت نمای مدرسه، استفاده از کاشی کاری خشتی به همراه طرح های منحصر به فرد بر سر در حمام، وجود مقرنس کاری و طرح های طبیعی زیبا در کاشی کاری ورودی آب انبار و بهره گیری از تکنیک معماری صفویه در ساخت طاق بازار مجموعه از زیبایی های معماری یکی از جاهای دیدنی کرمان یعنی مجموعه ابراهیم خان می‌باشد.

همچنین مساحت این مجموعه در حدود چهار هزار ‌و پانصد متر مربع است که آنرا به مکانی بسیار بزرگ تبدیل کرده است. 

یکی دیگر از زیبایی های معماری در این مجموعه گچ بری بی نظیر آن است که شما میتوانید به محض ورود به مدرسه واقع در این مجموعه معجزه معماری زمان قاجار را گچ بری های سقف مدرسه مشاهده کنید.  

بخش های مختلف مجموعه

همانطور که گفته شد این مجموعه بزرگ دارای بخش های مختلفی است که شامل مدرسه، مسجد، بازار، حمام و آب انبار میشود. 

مدرسه ابراهیم خان شاید زیباترین مدرسه از لحاظ معماری در ایران باشد. این مدرسه دارای دو طبقه بوده و دارای حجره های در اطراف می‌باشد. جالب اینجاست که این مدرسه هم اکنون نیز فعال بوده و محل درس و بحث طلاب می‌باشد. 

حمام این مجموعه نیز زیبا بوده و دارای حوضی در وسط آن می‌باشد. همچنین این حمام به دلیل نگه داشتن گرما درون خود کمی پایینتر نسبت به سطح زمین بنا شده است. این حمام هم اکنون نیز فعال است. 

بازار صد متری مجموعه مکانی بزرگ است که ورودی سایر مکان ها نیز از درون آن عبور می‌کنند. هم اکنون نیز در این بازار خرید و فروش انجام می‌شود.بازدید از این مجموعه زیبا را از دست ندهید. 

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search