Search

قلعه صمصام السلطنه

قلعه صمصام السلطنه از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است که به دستور بزرگترین صدراعظم ایران در دوران مشروطه یعنی صمصام السلطنه ساخته شد. این قلعه در بین قلعه‌های به جا مانده از دوران بسیار دور ایران، یکی از بزرگترین‌ها با مساحت حدودی هزار متر مربع به شمار می‌رود. قلعه صمصام السلطنه جزء مهم ترین آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است.

درباره قلعه صمصام السلطنه

قلعه صمصام السلطنه در شهرستان شلمزار واقع در 40 کیلومتری شهرکرد، بنا شده است. به دلیل کشت گیاه کتیرا در این بخش، نام این منطقه را شلمزار گذاشته‌اند. اگر سری به این مکان بزنید هنوز هم می‌توانید آثاری از کتیرا پیدا کنید.

قلعه صمصام السلطنه به دست نجف قلی خان (صمصام السلطنه) در دوره مشروطه ساخته شد و مکان زندگی این فرد سرشناس بوده است. صمصمام السلطنه یکی از بزرگان عصر قاجار بود که به خاطر مقام صدراعظمی‌ و فرمان‌هایش مانند اخراج مستشاران امریکایی و لغو عهدنامه ترکمانچای شهرت زیادی بدست آورد. صمصام السلطنه برادر اسعد بختیاری و بی بی مریم است.  او یکی از همراهان محمدعلی شاه بود که در جنبش مشروطه حضور داشت و پس از پیروزی این جنبش توانست به مقام‌های بالای سیاسی دست پیدا کند. او در سال 1308 حکمران منطقه بختیاری شد.

منبع:خبرگزاری ایرنا

معماری قلعه صمصام السلطنه

قلعه صمصام السلطنه مساحتی حدود 1000 متر مربع دارد و مستطیلی شکل است. معماری و هنر به کار رفته در طراحی این بنا کاملا ایرانیست که در دو طبقه موجود این قلعه استفاده شده است. در طبقه اول قلعه شاهد چند اتاق هستیم که در طاق‌ آن‌ها از خشت خام استفاده شده است. همچنین در این طبقه یک ایوان هم ساخته شده تا دید این طبقه را وسعت ببخشید.

در طبقه دوم قلعه صمصام السلطنه هم مانند طبقه اول تعداد زیادی اتاق قرار داده شده که به ایوان این طبقه ختم می‌شدند. لازم به ذکر است که متاسفانه به دلیل قدمت این بنا، ایوان طبقه دوم تخریب شده و اثری از آن به جای نمانده است. قلعه صمصام السلطنه در آذرماه سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده شد. 

بهترین زمان بازدید از قلعه صمصام السلطنه

شهرستان کیار با مرکزیت شلمزار، یکی از شهرستان‌های بسیار سرد استان چهارمحال و بختیاری است. اگر قصد اقامت در این شهرستان یا شهرهای اطراف را دارید، بهتر است فصول گرم سال مانند اواسط بهار تا اواسط تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید.شما میتوانید در این فصل به مسجد اتابکان هم بروید.

منبع:خبرگزاری ایرنا

نحوه بازدید از قلعه صمصام السلطنه

برای  بازدید از قلعه صمصام السلطنه لازم است تا بلیط تهیه کنید. اگرچه در برخی مواقع ممکن است امکان بازدید رایگان از این اثر تاریخی وجود داشته باشد. همچنین اگر قصد دارید تا این بنای تاریخی را به صورت کامل مشاهده کنید، بهتر است یک تا یک و نیم ساعت را در برنامه خود خالی بگذارید.

مسیرهای دسترسی به قلعه صمصام السلطنه

برای دسترسی به این قلعه تاریخی باید مسافتی 40 کیلومتری را طی کنید تا از شهرکرد دور شوید. پس از پیمودن این مسافت وارد شهر شلمزار خواهید شد و باید به سمت شمال غربی آن حرکت کنید که می‌توانید برای رفتن به این منطقه از اتوبوس و تاکسی هم استفاده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان چهارمحال و بختیاری

قلعه شمس آباد شهر کرد

قلعه شمس آباد یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان است. این قلعه در روستای شمس آباد قرار دارد و به خاطر نقوش طراحی شده بر ستون‌های خود معروف است. شمس آباد از توابع شهرکرد است

مسجد اتابکان شهرکرد

مسجد اتابکان یکی از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است که قدمتی 800 ساله دارد. این مسجد قدیمی ترین بنای تاریخی است که در شهرکرد واقع شده و معماری آن حال و هوای قرن‌های اولیه اسلام را دارد.

سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

سقاخانه ارباب میرزا از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است و با نام سقاخانه حضرت ابوالفضل نیز شناخته می‌شود. قدمت این سقاخانه به دوره قاجار بازمی‌گردد و هنرهای به کار رفته بسیار زیبایی دارد.

قلعه سورک شهرکرد

قلعه سورک یکی از بناهای تاریخی وجاهای دیدنی شهر کرد است که در روستای سورک از توابع شهرکرد واقع شده است. با اینکه آثار تاریخی دیگری هم در این روستا قرار دارد اما قلعه سورک مهم ترین اثر تاریخی است که در روستای سورک بنا شده. این بنا به دستور نصیرخان ملقب به سردار جنگ ساخته شد تا معماری تازه‌ای را به نمایش بگذارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search