Search

قلعه سورک شهرکرد

قلعه سورک یکی از بناهای تاریخی وجاهای دیدنی شهر کرد است که در روستای سورک از توابع شهرکرد واقع شده است. با اینکه آثار تاریخی دیگری هم در این روستا قرار دارد اما قلعه سورک مهم ترین اثر تاریخی است که در روستای سورک بنا شده. این بنا به دستور نصیرخان ملقب به سردار جنگ ساخته شد تا معماری تازه‌ای را به نمایش بگذارد.

تاریخچه قلعه سورک

قلعه سورک در حال حاضر عمری 90 ساله دارد و در سال 1376 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. این قلعه از قسمت مسکونی روستا فاصله دارد و با آخرین قسمت روستا فاصله‌ای 250 متری دارد. این بنا به دستور نصیرخان (سردار جنگ) با معماری درونگرایانه ساخته شد.

معماری قلعه سورک

زیربنای قلعه سورک 6000 متر و در دو طبقه طراحی شده است. در قسمت زیرین این بنا، زیرزمین و در قسمت فوقانی بخش شاه نشین قرار دارد که سرتاسر این بنا از خشت و آجر ساخته شده است. همچنین در اطراف ساختمان این بنا باغاتی وجود داشته که با گذشت زمان از بین رفته‌اند. از دیگر بخش‌های این قلعه می‌توان ورودی اصلی، هشتی و حمام را نام برد.

قلعه سورک یک معماری درونگرایانه دارد به این معنی که سعی شده تا به داخل این بنا در مقایسه با قسمت بیرونی در زمینه طراحی و معماری توجه بیشتری شده باشد. بخش بیرونی عمارت کاملا ساده طراحی شده که نشانگر ظرافت آن است. البته تزئینات این بنا به طور کامل انجام نشده که به علت دائمی نبودن این مکان به عنوان محل اقامت نصیرخان است.

منبع:ایرنا

شاه نشین

از طریق دو پلکان می‌توان به بخش شاه نشین دسترسی پیدا کرد که مستقیم به ایوان متصل می‌شود. این بخش دارای چند اتاق است و تزئیناتی که برای این خانه انجام شده است تنها در قسمت سربخاری‌های آن مشاهده می‌شود. همچنین ستون‌های این خانه کاملا ساده و سقف آن تنها با ورقه‌ای فلزی پوشش داده شده است.

زیرزمین

این بخش از عمارت چند اتاق و یک راهروی طویل دارد که بر اساس گفته‌ها از آن به عنوان انبار ذخیره و مکانی برای استراحت خدمتکاران استفاده می‌شده است. در ضمن، بخش زیرزمین عمارت از خشت و گل ساخته شده است.

حمام

حمام یکی از  بخش‌های جالب و دیدنی این قلعه است که به عمارت اصلی متصل است. بخش‌های این حمام شامل خزینه، گرم‌خانه، میاندر و چند ستون سنگی است. در قسمت گرم‌خانه از کاشی‌های اسلیمی استفاده شده که نما و رنگی زیبا به این قسمت بخشیده‌اند.

بهترین زمان بازدید از قلعه سورک

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های سردسیر کشور ماست که اکثرا آب و هوای زمستانی دارد. بهترین زمانی که می‌توانید برای بازدید مراجعه کنید دو ماه اول تابستان و دو ماه آخر بهار است که تقریبا در این زمان آب و هوای متعادلی دارد.البته در این فصل میتوانید به قلعه شمس آباد هم بروید.

نحوه بازدید از قلعه سورک

بازدید از این جاذبه تاریخی کاملا رایگان است. البته ساعات بازدید از قلعه سورک شناور است و بهتر است قبل از مراجعه برای بازدید با این مجموعه تماس حاصل فرمائید.

راه‌های دسترسی به قلعه سورک

روستای سورک در چهل کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد واقع شده است. بعد از پیمودن این مسافت وارد روستا شوید و به سمت میدان ولایت بروید. از این میدان می‌توانید ورودی این عمارت را ببینید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان چهارمحال و بختیاری

قلعه چالشترشهر کرد

قلعه چالشتر یکی از مکان‌های تاریخی و جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است. این قلعه متعلق به شهرکرد است و یکی از تاریخی ترین مکان‌های دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. این سازه نمایانگر هنر معماران ایرانی و اروپایی است که تلفیق آن با هنر سنگ تراشی باعث شده تا شاهد یک اثر خاص و متفاوت تاریخی باشیم. بومیان و افراد محلی این منطقه، قلعه چالشتر را به نام قلعه خدا رحم خان نیز می‌شناسند.

قلعه دزک شهرکرد

قلعه دزک یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی شهر کرد است که در روستای دزک از توابع شهرکرد قرار گرفته است. معماری این قلعه بیشتر به سبک معماری و هنر اروپایی است و نشان دهنده نفوذ فرهنگ اروپایی در تاریخ گذشته ایران است.

سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

سقاخانه ارباب میرزا از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است و با نام سقاخانه حضرت ابوالفضل نیز شناخته می‌شود. قدمت این سقاخانه به دوره قاجار بازمی‌گردد و هنرهای به کار رفته بسیار زیبایی دارد.

آبشار زرد لیمه شهر کرد

آبشار زرد لیمه یکی از مکان‌های تفریحی گردشگری و از جاهای دیدنی شهرکرد است. آبشار زرد لیمه آنچنان زیباست که برخی معتقدند مرز بین خیال و واقعیت است و به همین علت گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از این منطقه، بار سفر خود را می‌بندند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search