Search

قلعه زیویه سنندج

جاهای دیدنی سنندج قلعه زیویه سنندج

سیر تاریخی

یکی از جاهای دیدنی سنندج قلعه های این شهر است.قلعه زیویه سنندج برای اولین بار درسال 1325 همزمان بابارش شدید باران و خیس شدن تپه های آن منطقه پس از سالهازیر خاک بودن وجودش را نمایان و کنجکاوی افراد را به خودش جلب کرد.و بهانه ای شد تا کاوشگران مختلف روی این منطقه کار کنند و نتیجه ی کاوش ها بسیار جالب توجه بود،در اولین بررسی ها تابوتی سنگی که پر از اشیاءتاریخی و باستان شناسی بود یافت شد.

جاهای دیدنی سنندج قلعه زیویه سنندج
منبع:ویکی پدیا

فلز کاری ها و سفالگری هایی که نشان از قدرت و ارزش این بنای تاریخی دارد.و هم اکنون این اثار در بزرگ ترین موزه های جهان نگهداری میشوند، همچنین در متون تاریخی آشوری ها مربوط به زمان سارگن دوم هم نامی از این منطقه اورده شده بود که نشان از اهمیت آن دارد.تپه ی قلعه زیویه سنندج یکی از شاهکار هایی است که مربوط به زمان پیش از میلاد است و جایی دور از دسترس بشر در ارتفاعات کردستان و در نزدیکی شهر سقز در سکوت و آرامش قرار دارد .

براساس شواهد و قراین این مکان محل سکونت مانایی ها بوده است.و آنها با توجه به موقعیت جغرافیای و اشراف خوب منطقه این مکان را به عنوان مرکز حکمرانی انتخاب کرده بودند مانایی ها اقوام جنگجو و دام داری بودند که از جنگ های بین دولت آشور و اوراتو قدرت خود را افزایش میدادند.

قلعه زیویه سنندج مکانی بود که لشگر کشی ها و جنگ گهای آشوریان و اوراتوها از آنجا عبور میکرد .و همچنین اثار تیرو کمان روی پلکان های این بنا شاهدی برای نظامی بودن این مکان در گذشته است.و این مکان محلی برای درگیری های نظامی دو قوم آشور و سکاها بوده است.

جاهای دیدنی سنندج قلعه زیویه سنندج
منبع:گوگل مپ

معماری  و استحکامات دفاعی این مکان برای تمام بازدید کنندگان و پژوهشگران قابل توجه بوده است.حتی تدابیر رفاهی برای روزهای محاصره و جنگ برای فرار از قحطی و گرسنگی در ساختن این مکان و دژ و دیوار هایی مقاوم از جنس سنگ برای حفاظت از خود  اندیشیده شده است.باتوجه به کاوش هایی که در این مکان صورت گرفته شده است و سنگ قبر های یافت شده احتمال میرود که این مکان نقش مکانی مقدس را هم ایفا میکرده و عبادتگاه یا نیایش گاهی بوده است.

گردش در بنا

قلعه زیویه سنندج با سه طبقه روی یک کوه و غار بنا شده است.جاهای دیدنی سنندج فراوان است. شیوه ی معماری واستحکامات این بنا باعث شگفتی کائشگران و بادید کنندگان بوده است که 3 هزار سال قبل با کمترین امکانات ساخته شده است.

این بنا ازقسمت هایی مثل سالن،حیاط،انبارغله برای نگهداری آذوغه های جنگی،پلکان هایی عظیم و محکم از جنس سنگ،تشکیل شده است.قلعه ی زیویه برروی تپه ای مرتفع قرار گرفته است.و علت اینکه برروی ارتفاعات بنا شده است اشراف و توجه نگهبانان به مناطق اطراف است.

کاخ دژ زیویه در زمان خودشو حتی در زمان حاضر  یکی ازپیچیده ترین و عجیب ترین معماری هارا داشته است به حدی که حتی سیستم اب رسانی این بنا د رآن زمان از طریق لوله کشی بوده است . تالاری دارد با 16 ستون که البته در زمان حاضر فقط پایه های این ستون باقی مانده است.

و یکی از ارزشمند ترین آثاری که از در این بنا یافت شده است:قطعه عاج فیل است که نقش و نگار های اساطیری و حیوانی روی آن بسیار زیبا و جالب توجه است.و دفینه هایی هم در کنار جسد یک پادشاه سکایی در این مکان یافت شده است

بهترین زمان برای بازدید از بنا

زمین و آسمان کردستان در فصل بهار و پاییز با بارش ها وهوای مطبوع و زیبایی های کوهستانی و طبیعت دشت های اطراف همچون عروس زمین چشم های شما را برای دیدن زیبایی های خودش نوازش میکند.

مسیر دستیابی

برای رسیدن به قلعه زیویه سنندج با از سقز 35 کیلومتر به سمت سنندج بروید و بعداز رسیدن به چهارراه چاپان به سمت چپ حرکت کنید.و بادامه دادن مسیر به روستای زیویه میرسید. این مسیر آسفالت است و راحت ترین راه برای رسیدن به قلعه ی زیبای زیویه استاز طبیعت زیبای اطراف قلعه غافل نشوید

دیگر مکان‌های تفریحی استان کردستان

غار کرفتوسنندج

جاهای دیدنی سنندج فرواون است .غارها هدیه ی طبیعت به انسان ها به عنوان اولین سکونتگاه های بشر است.

بازار سنندج

یکی از جاهای دیدنی کردستان بازار این شهر است .همزمان با بوجود آمدن شهر سنندج توسط حاکم آن زمان ،سلیمان خان اردلان،این بازار برخلاف دیگر بازار های کشورمان به صورت تدریجی ساخته نشد

کلیسای کردستان

از جاهای دیدنی کردستان کلیسای این شهر است.بعداز کشته شدن مسیحیان عراقی به دست حکومت عثمانی  با توجه به اینکه کردستان موقعیت جغرافیایی نزدیکی به عراق داشت والیان اردلان این کلیسا را برای پناهنده های عراق به ایران بنا کرد و ساختار آن را براساس معماری ایرانی اصفهان در زمان صفویه طراحی کرد، هنر دست هنرمندان ایرانی در حجاری سنگ های ورودی این کلیسا مشهود است.

عمارت خسروآباد

ازجاهای دیدنی سنندج مکانهای تاریخی این شهر است .عمارت اعیانی و با شکوه خسرو آباد پیش از همه بیانگر سبک زندگی و فرهنگ اعیانی نشینی در دوره ای تاریخ است. درمورد پیشینه ی تاریخی این عمارت دو دسته اطلاعات وجود دارد،اطلاعاتی که از تاریخ نویسان محلی و سفرنامه ها به دست ما رسیده است و مدارک نوشته شده و سنگ نوشته ها.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search