Search

قلعه دزک شهرکرد

قلعه دزک یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی شهر کرد است که در روستای دزک از توابع شهرکرد قرار گرفته است. معماری این قلعه بیشتر به سبک معماری و هنر اروپایی است و نشان دهنده نفوذ فرهنگ اروپایی در تاریخ گذشته ایران است. قلعه دزک محل اقامت افراد سرشناس زیادی مانند علی اکبر دهخدا و وحید دستگردی نیز بوده است.

افرادی که در قلعه دزک اقامت داشته‌اند

افراد بزرگ و سرشناس زیادی این قلعه را به عنوان محل اقامت خود در نظر گرفته‌اند. از جمله این افراد می‌توان به علی اکبر دهخدا، وحید دستگردی، ملک الشعرای بهار، فرخی یزدی و دکتر مصدق اشاره کرد. همچنین دهخدا توانست لغت نامه خود را در این قلعه ویرایش و آن را کامل کند.

منبع:خبرگزاری ایرنا

تاریخچه قلعه دزک

در سال 1286 شمسی به دستور لطفعلی خان امیر مفخم بختیاری طراحی و ساخت قلعه دزک در دستور کار قرار گرفت. امیر مفخم، خان هفت لنگ بختیاری بود که فرزندش فتحعلی خان سردار معظم، خان بختیاری و نماینده مجلس بود.

طراحی این قلعه بنابر معماری کوشک‌های اروپایی و تلفیق مقداری از هنر ایرانی انجام شده است. قلعه دزک در ابتدا با کاربری قلعه و برج و باروهای نظامی ساخته شد اما در سال‌های بعد به تدریج با اضافه شدن طراحی‌ها و تزئینات متفاوت، تبدیل به محل سکونت شد. سازه‌ای که در حال حاضر در این مکان قرار دارد، باقی مانده مجموعه‌ایست که با گذر زمان تخریب شده است.

معماری قلعه دزک

این بنا با هنر اروپایی و با الگوگیری از کاخ‌های اروپایی ساخته شده است اما هنر ایرانی هم در طراحی آن به کار رفته است. قلعه دزک دو طبقه است که در طبقه‌ی دوم آن دو ایوان شمالی و جنوبی (بنابر آب و هوای این منطقه) ساخته شده است به طوری که طبقه زیرین مناسب فصل زمستان و طبقه فوقانی مناسب فصل تابستان باشد.

این قلعه دارای چهار برج است که دوتای آن‌ها تقریبا تخریب شده است. بیشتر طراحی‌ها و تزئینات مانند تالار سفره خانه و اتاق آیینه در طبقه فوقانی قرار گرفته‌اند. همچنین می‌توانید بر روی دیوارها و طاق‌ها، اشکال و طراحی‌هایی مربوط به داستان‌های اساطیری ایران را مشاهده کنید.

منبع:خبرگزاری ایرنا

بهترین زمان بازدید از قلعه دزک

استان چهارمحال و بختیاری تقریبا بیشتر سال را در زمستان سپری می‌کند. به طور کلی اگر قصد بازدید از شهرکرد و بناهای تاریخی این منطقه را دارید بهتر است در فصل بهار و تا اواسط فصل تابستان از این منطقه بازدید کنید چرا که در این زمان از سال است که تقریبا آب و هوایی معتدل این استان را در برمی‌گیرد.حما سری هم به قلعه سورک هم یزنید یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر کرد میباشد.

نحوه بازدید از قلعه دزک

برای بازدید از قلعه دزک نیاز به تهیه بلیط دارید. همچنین دقت کنید که ساعات کاری این مجموعه در 6 ماهه اول سال 9 تا 19 و در 6 ماهه دوم سال از ساعت 8 الی 17 می‌باشد. برای بازدید کامل از این قلعه به زمانی حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه نیاز دارید.

راه‌های دسترسی قلعه دزک

در ابتدا باید 30 کیلومتر از شهر کرد فاصله بگیرید تا به روستای تاریخی دزک برسید. بعد از رسیدن به این روستا کافیست وارد خیابان میراث شوید تا این اثر باستانی را مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان چهارمحال و بختیاری

موزه باستان شناسی شهر کرد

موزه باستان شناسی شهرکرد یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است که آثار آن قدمتی 9000 ساله دارند. این موزه اولین موزه باستان شناسی است که در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده  و اولین دست سازه‌های انسان در آن قرار دارد.

قلعه شمس آباد شهر کرد

قلعه شمس آباد یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی شهرکرد در تابستان است. این قلعه در روستای شمس آباد قرار دارد و به خاطر نقوش طراحی شده بر ستون‌های خود معروف است. شمس آباد از توابع شهرکرد است

چشمه دیمه

در زمانه‌ای که داغ و گرما به سختی تابستانی شهرهای ایران را فراگرفته، بسیاری از ما به دنبال مکانی خنک و آرام برای گذراندن تعطیلات هستیم. جایی که از هیاهوی شهر دور باشد و این امکان را به ما بدهد که با آرامش در آن استراحت کنیم و از هوای خنک و مطبوع برخوردار شویم. در این میان، شهر کرد که در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده، یکی از بهترین مقاصد برای سفر به تابستان است. اما اگر به دنبال یک تجربه عالی و متفاوت هستید که برای همیشه در ذهنتان ماندگار شود، پیشنهاد می‌شود که به شهرستان کوهرنگ و چشمه دیمه در همین استان سر بزنید.همراه سایت گردشگری به گردی باشید.

قلعه صمصام السلطنه

قلعه صمصام السلطنه از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی شهرکرد است که به دستور بزرگترین صدراعظم ایران در دوران مشروطه یعنی صمصام السلطنه ساخته شد. این قلعه در بین قلعه‌های به جا مانده از دوران بسیار دور ایران، یکی از بزرگترین‌ها با مساحت حدودی هزار متر مربع به شمار می‌رود. قلعه صمصام السلطنه جزء مهم ترین آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search