Search

قلعه حاج وکیل اراک

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

قلعه حاج وکیل اراک یکی از جاهای دیدنی اراک بوده که از زمان حکومت قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته و در همان زمان نیز به بهره برداری رسید است. این قلعه که با نام دیگر خود یعنی عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می شود. سالانه هزاران گردشگر را به خود می بیند.

قلعه حاج وکیل که به عنوان یکی از آثار تاریخی و باستانی ایران شناخته می شود، در سال 1375 به عنوان یکی از آثار ملی ارزشمند کشور با شماره ۱۷۷۱ به ثبت رسید. از همان موقع نیز تا به حال زیر نظر نهاد های مربوطه بوده تا در صورت نیاز مرمت و بازسازی روی آن انجام گیرد.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

بنای قلعه

ساختمان قلعه حاج وکیل دارای ۹۰۰ متر مربع مساحت بوده و کل محوطه دارای ۳۸۰۰ متر مربع مساحت است. این ساختمان که قسمت کوچکی از کل قلعه اولیه به حساب می آید، دارای حیاط، شبستان ، ایوان ، همکف و بالاخانه است.

بنای اصل این سازه از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده که به قسمت شمالی آن برون گرا و به قسمت جنوبی آن درون گرا گفته می شود. یکی از نکاتی که زیبایی این قلعه را دو چندان می کند، کاشی های لعاب داری است که با آن دیواره ها و بدنه بیرونی این بنا تزئین شده است. اما داخل بنا فاقد هر گونه تزئینات لعاب کاری شده است.

از تزئینات قلعه وکیل می ‌توان ستون ‌های طراحی شده آن، آجر کاری، نقش‌ و نگار های هندسی و کاشی‌ های هفت رنگی اشاره کرد که نمای بیرونی این قلعه را غرق در زیبایی و نشاط کرده اند. همین امر نیز سبب شده تا نمای خارجی این بنا کمی از نمای داخلی زیبا تر به نظر برسد.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

تاریخچه قلعه حاج وکیل اراک

 این سازه که در زمان ناصرالدین شاه قاجار و همزمان با تاسیس کمپانی فرش زیگلر در اراک، برای این شرکت ساخته شد ، بعدها به عنوان قلعه محمد حسین وکیل معروف شد و تا امروز نیز این بنا به عنوان یکی از جاهای دیدنی اراک به نام این بزرگ مرد است.

قلعه حاج وکیل یکی از چندین جاهای دیدنی اراک است که نمایانگر دوران حضور و نفوذ انگلیسی‌ ها در ایران است. همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، این بنا در دوران قاجار با هدف انحصاری کردن تولید فرش احداث شد که پس از فرو پاشی شرکت زیگلر، و از بین رفتن کنسولگری انگلیس و خریده شدن توسط حاج وکیل، به این نام معروف شد.

قلعه حاج وکیل امروزه با تغییر کاربری به عنوان دانشگاه جامع علمی کاربردی صنایع دستی فعالیت دارد. و از صنایع دستی که در آن مشاهده می شود می توان به گلیم، فرش دست ‌بافت ، آثار چوبی ، آثار قلم ‌زنی، تابلو فرش، تابلو خطاطی اشاره کرد که هر کدام توسط دستان پر توان بزرگان اراک، تهیه و گرد آوری شده است.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

مسیر دسترسی

برای دسترسی به جاهای دیدنی اراک از جمله قلعه حاج وکیل اراک، ابتدا می بایست راهی شهر دیدنی و تاریخی اراک شده و پس رسیدن به مقصد خود، با استفاده از اپلیکیشن های مسیریاب یا پرس و جو از مردم محلی، به سمت الکه بروید. پس از رسیده به الکه می توانید با ورود به خیابان هاشمی نژاد، بنای این قلعه را مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

قنات ابراهیم آباد اراک

بی شک یکی از راه و روش های معماری اصیل ایرانی که در زمان های گذشته بسیار کاربرد داشته، ساخت قنات ها بوده است. به عنوان مثال قنات ابراهیم آباد اراک که امروزه به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته توسط مردم محلی آبی که در زمان بارش باران جاری می شده، در آن ذخیره می شده و در فصول کم آب سال از این آب استفاده می شده است.

موزه مفاخر اراک

موزه مفاخر اراک که یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می رود ،گنجینه ای از سیر و سفر در زندگینامه نویسندگان و بزرگان این شهر تاریخی است. این موزه که در کاخ حاج حسین خاکباز محسنی بنا شده ، در اواخر حکومت قاجاریه و توسط سید حسین خاکباز یکی از پسران حاج آقا محسن اراکی ساخته شده است.

موزه حمام چهار فصل

یکی از زیباترین آثار تاریخی یکی از جاهای دیدنی اراک، موزه حمام چهار فصل این استان است. موزه ای که امروزه به نام موزه مردم شناسی اراک نیز نام برده می‌ شود. این حمام که یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی ایران است، با تزئینات خیره کننده، به یک جاذبه گردشگری معروف بدل شده است.

تالاب میقان اراک

تالاب میقان اراک یکی از با شکوه ترین تالاب ‌های زنده ایران است که در استان مرکزی قرار داشته و از همین رو یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می ‌رود. این تالاب یکی از تالاب های کویری کشور است که نام آن در میان ده تالاب مهم ایران نیز به چشم می ‌خورد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search