Search

قلعه بردوک

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بردوک

تاریخچه قلعه

قلعه بردوک را میتوان یکی از جاهای دیدنی ارومیه نام برد که این قلعه در سال ۱۰۴۶ هجری شمسی توسط تقی سلطان بیگ بن غازی در دوران صفویه ساخته شده است. این قلعه به عنوان یک دژ مستحکم و استوار با موقعیت جغرافیایی مناسب و دید کافی به دشت های اطراف در دوران حکومت صفویه ساخت شد. این موضوع از اهمیت این منطقه در آن زمان خبر میدهد‌‌.از دیگر جاذبه ها دیگر ارومیه میتوان به کلیسای مارسرگیز اشاره کرد.

دسترسی به قلعه بردوک

برای بازدید از این قلعه باید از ارومیه به سمت صومای برادوست حرکت کرد و از جاده بین المللی سرو به چهار راه معروف  چره رسید و از آنجا به طرف گنگچین تغییر مسیر داد و از این مسیر به روستای مرنه و در ادامه به روستای مرزی بردوک رسید. سپس می توانید با کمک مردم محلی به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی به قلعه بردوک بروید.

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بردوک
منبع:تسنیم نیوز

مشخصات دژ

این قلعه از بخشهایی تشکیل شده که در ادامه به آنها می پردازیم.

حصار تدافعی

قلعه بردوک دارای حصاری از سنگهای لاشه همراه با  ملات ماسه و اهک در فواصلی که از دیوار قلعه ساخته شده است

منبع:گوگل مپ

ابنیه مرکزی

این بنا چهارگوش هست و مصالح آن سنگهای چهار گوش و ملاط آن شن و آهک است.بالای ورودی سنگی آن لا قوس های کوچک از سنگ آهن سفید و سیاه تزئین شده است

مسجد

مسجدی در کنار قلعه بردوک قرار دارد که از سنگهای حجازی سیاه و سفید ساخته شده است. در ورودی مسجد سنگهای سیاه رنگی دیده میشود که بر روی آنها قوس های سه کولی قرار گرفته است. روی این ورودی کتیبه ای از جنس مرمر قرار دارد که با توجه به ابیات و آیات قرآن روی آن متوجه میشویم که ساخت مسجد در سال ۱۰۸۰ هجری قمری انجام گرفته است.

قلعه

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این قلعه بردوک اشاره کرد.قلعه بزرگ روبه روی مسجد قرار دارد. راه دسترسی به قلعه شیب تندی دارد.در بخش مرکزی قلعه چند بنای دیگر ساخته شده است که فقط یکی از آنها سالم مانده است

منبع:گوگل مپ

در ایران قلعه های تاریخی فراوانی است که هر نقطه از این سرزمین دارای مکانهای تاریخی فراوان است از قلعه های دیگر میتوان به قلعه شاه دژ اصفهان،قلعه شمس آباد شهرکرد،قلعه سورک شهر کرد و هزاران قلعه های دیگر که بازدید از این مکانها خالی از لطف نیست و به ما تاریخ را دوباره به تصویر می کشنند این قلعها.

مسیر دسترسی

قلعه تاریخی بردوک در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

آبشار شملکان

کی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه آبشار شملکان می باشد. این آبشار در نزدیکی روستای شملکان قرار گرفته است. آبشار شملکان یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search