Search

قلعه بانک

از جاهای دیدنی ارومیه قلعه بانک ارومیه است.در استان آذربایجان غربی قلعه های تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. دلیل وجود این تعداد قلعه در این استان، هم مرز بودن آن با حکومت عثمانی بوده است. برخی از این قلعه ها عبارتند از

 • قلعه هلاکوخان
 • قلعه بدلبو
 • قلعه بسطام خوی
 • قلعه حیران خانم( حیران خانم قالاسی)
 • قلعه بانک
 • قلعه بردوک
 • قلعه سنجی
 • قلعه عسکر آباد کوه
 • قلعه هلاکوخان

و چند صد قلعه تاریخی دیگر.

ساخت این قلعه ها و همچنین سایر قلعه های ایران، دلایلی داشته است. دفاع از هجوم دشمنان و سکونت حاکمان دو دلیل اصلی ساخت قلعه در تاریخ ایران زمین بوده است.قلعه بانک در استان آذربایجان غربی، یکی از قلعه های معروف این استان می باشد. در ادامه اطلاعاتی در مورد این قلعه ، که یکی از جاذبه های توریستی شهر ارومیه هست، به شما خواهیم داد.

قلعه بانک کجا قرار دارد؟

قلعه بانک ارومیه، در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. است قلعه در بخش صومای برادوست شهرستان ارومیه به صورت قلعه ای چهار طبقه و مخروطی بنا شده است.

 به طور کلی این قلعه در فاصله هجده کیلومتری از ارومیه در بخش صومای برادوست قرار گرفته است.

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بانک

بهترین زمان برای بازدید از قلعه بانک

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بان است که اگر قصد سفر به ارومیه را دارید، گفتنی است که هر زمان از سال که بخواهید میتوانید به این شهر سفر کنید چراکه آب و هوا در ۴ فصل مناسب سفر می باشد اما نیمه دوم سال هوا کمی سردتر می شود.

معماری قلعه بانک ارومیه

قلعه بانک، همانند اکثر قلعه های استان آذربایجان غربی و ایران بر بالای کوهی قرار گرفته است. این قلعه به شکل یک مخروط می باشد. این قلعه به صورت یک قلعه چهار طبقه و مخروطی بنا شده است. پی قلعه سنگ یک پارچه ای است که با آنها اسب، اهن، آهک و همچنین ماسه بنا گردیده و به شکل عمودی به چند طبقه در آمده است.

مالک قلعه بانک چه کسی بوده است؟

صاحب این قلعه، فردی به نام “میر صوما” بوده است. هم اکنون تنها خرابه هایی از این قلعه به جا مانده که به رسیدگی نیاز دارد. در این خرابه آثاری  به نام شهر بانکه وجود دارد که در زمان محلی کردی به معنی تک خانوار می باشد.

در حال حاضر مالک این قلعه دولت جمهوری اسلامی می باشد.

تاریخچه قلعه بانک

ارومیه با قدمتی ۶۰۰۰ هزار ساله، بی شک قلعه های قدیمی هم خواهد داشت

 • قلعه بانک در سال ۱۰۱۸ هجری قمری بنا شده است
 • قلعه بانک با اجازه شاه عباس صفوی، در دوران صفویه ساخته شده است
 • پیشنهاد ساخت قلعه بانک را امیر خان یکدست به شاه عباس صفوی داد، و این بنا بعد از اجازه وی ساخته شد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

کلیسای ننه مریم

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به کلیساهای این شهر برای بازدید رفت. در دوران حکومت ساسانیان که مصادف با سالهای ابتدایی پس از میلاد بود، سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی را پیشبینی کرده بودند،

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search