Search

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.

در این بازی ها به زیبایی قلعه الموت قزوین را به تصویر کشیده اند. این قلعه آنقدر مهم است که حتی مشهوریت آن به برون مرزهای کشورمان هم رسیده است. علت محبوبیت و مشهور بودن این قلعه معماری بینظیرو قدمت آن است. بدلیل قدمت بالای این قلعه کارشناسان و باستان شناسان علاقه ی بسیار زیادی به این بنا دارند.

جاهای دیدنی قزوین قلعه الموت قزوین
منبع:گوگل مپ

نقاشی بازسازی شده قلعه الموت

استان قزوین، مکان ها و بناهای تاریخی خیلی زیادی دارد. اگر به استان قزوین سفر کردید، حتما از جاهای تاریخی این شهر مانند: بازار قزوین،سردر عالی قاپو و… دیدن کنید.

نقاشی بازسازی شده قلعه الموت

تاریخچه قلعه الموت

جاهای دیدنی قزوین و بناهای تاریخی ای که در آن وجود دارد بسیار شگفت انگیزند. یکی از آن ها قلعه الموت قزوین است. ما امروز با هم تاریخچه این بنای تاریخی را باهم بررسی میکنیم. متاسفه تاریخ دقیق از ساخت این قلعه هنوز مشخص نیست. اما چیزی که از تاریخچه این قلعه میدانیم  این است  که  قلعه الموت، در قرن پنجم هجری قمری، فردی طرد شده از ملکشاه سلجوقی (حسن صباح) برای تحصیل و فراگیری اصول مذهبی اسماعیلیه به مصر میرود.

جاهای دیدنی قزوین قلعه الموت قزوین
منبع:گوگل مپ

پس از بازگشتش از مصر به ایران، قلعه الموت را برای ادامه فعالیتش انتخاب میکند. و برای تصاحب این مکان سه هزار دینار به حاکم رانده شده اش میپردازد تا خودش بتواند حاکم قلعه بشود. در سال 654 هجری قمری هلاکوخان مغول، به این قلعه حمله میکند و متاسفانه کتابخانه بسیار با ارزش آن را به آتش می کشد. پس از تصرف قلعه الموت آن را به تبعیدگاه تبدیل می کند.

معماری قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین معماری های بسیار خاص و زیبا دارند که در نوع خود بسیار دیدنیست. اوج معماری جاهای دیدنی قزوین را میتوانیم در قلعه الموت قزوین ببینیم. این بنا دارای دو بخش شرقی و غربی می باشد. هر دو بخش شرقی و غربی دارای قلعه پایین و قلعه پایین می باشد. طول قلعه الموت به 120 متر می رسد و عرض آن در بخش های مختلف بین 10 تا 35 متر متغیر است.

دیوار شرقی قلعه بالا(قلعه بزرگ) یا بقول محلی ها جورقلا،از ملاط گچ و سنگ ساختهذشده است. در سمت جنوب، درون صخره اتاقی را تعبیه کرده اند که مکان نگهبانی از قلعه بوده است. در سمت شرقی این اتاق دیواری به بلندای دو متر وجود دارد که پی آن در سنگ ساخته شده است. در سمت شمال غرب قلعه بالا هم دو اتاق را در داخل کوه تعبیه کرده اند.

در یکی از این اتاق ها چاله آبی را کار گذاشته اند که اگر ان را تخلیه کنند دوباره آب از آن بیرون میزند. احتمال اینکه این چاله آب به جوی آبی متصل باشد وجود دارد.معماری قلعه الموت بسیار شگفت انگیز است.

جاهای دیدنی قزوین قلعه الموت قزوین

تصویر باسازی شده قلعه الموت قزوین توسط دانشگاه کلمبیا

مسیر دسترسی:

جاهای دیدنی قزوین به ویژه قلعه الموت آن بسیار شگفت انگیز و جالب هستند. اگر قصد دارید به قلعه الموت بروید مسیر دسترسی به آن بدین شرح است: برای بازدید از قلعه الموت میبایست 108 کیلومتر از مرکز شهر قزوین پیمود. این مسیر حدود دو تا سه ساعت زمان میبرد. علت زمان زیاد دسترسی به قلعه الموت مسیر پر پیچ و خم آن می باشد.

مدت زمان دسترسی:

اگر از قلب جاهای دیدنی قزوین یعنی سبزه میدان حساب کنیم حدودا 2 ساعت و 20 دقیقه زمان میبرد تا به قلعه الموت قزوین برسید.

مدت زمان بازدید: حدود 1 تا 2 ساعت

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند کاروانسرای سعد السلطنه از شهرت جهانی برخوردار هستند. کاروانسرای سعد السطنه به بزرگترین کاروانسرای شهری  ایران وکاروانسرای سرپوشیده جهان معروف است.

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین بخصوص حمام قجر قزوین محبوبیت زیادی میان گردشگران و توریست های ایرانی و خارجی دارد. علت این محبوبیت قدمت های زیاد و معماری های جالبی است که این بنای تاریخی دارد. حمام قجر قزوین در نزدیکی سبزه میدان، که قلب بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد، واقع شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search