Search

غار کلماکره لرستان

غار کلماکره لرستان

از غار کلماکره لرستان به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان یاد می شود که در نزدیکی روستایی به نام طاق ملک حسین، در قسمت شرقیه یکی از آخرین دره‌ های صخره‌ ای شکل کوه آهکی مله قرار دارد. این غار که به عنوان یکی از مکان های باستانی و ملی در ایران شناخته می شود، تا سالها وجود خارجی نداشت.

 اما دلیلی جالب برای دیده نشدن این غار برای سالیان سال وجود داشت و آن هم این بود که پیشانی غار به ارتفاعی بالغ بر 1.5 متر پایین ‌تر از دهانه‌ آن بود و همین امر سبب شده بود تا مخفی شدن آن امری طبیعی به نطر برسد. اما پس از سال ها و با تلاش باستان شناسان و غارنوردان این مکان که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، مورد توجه قرار گرفت.

اما نکته بحث بر انگیزی که طی سالیان سال برای مردم و مسئولین به وجود آمده بود، مالکیت و نامگذاری مکان این غار بود چرا که اهالی پلدختر آن را در حوزه شهر خود می دانستند اما قضیه برای مردن رومشکان برعکس این موضوع بود؛ تا اینکه نهایتا در سال 1384 این غار به نام یکی از جاهای دیدنی لرستان در پل دختر لحاظ شد و با شماره ثبت 13119 به لیست آثار ملی اضافه شد.

پیشنهاد می شود مکان گردشگری آبشار ونایی را هم بخوانید.

غار کلماکره لرستان
غار کلماکره لرستان

تاریخچه

اگر به تاریخ نگاهی دقیق بیندازید، بی شک نام غار کلماکره به چشمتان خورده است؛ چرا که این غار چه در گذشته و چه در زمان حال به عنوان یکی از مهم ترین مکان های تاریخی تلقی شده و به گفته برخی نظریه شناسان باستان و تاریخ نویسان، در زمان حکومت ساسانیان و هخامنشیان، به عنوان خزانه ای برای نگه داری از گنجینه ها و غنایم جنگی استفاده می شده.

غاری که امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان شمرده می شود، قدمتی بالغ بر 2700 سال داشته و به گفته برخی نظریه شناسان باستان پیدایش آن به دوران نوعیلامیان و قبل از زمان هخامنشیان باز می گردد و در آن زمان نیز کاربردی مشابه داشته است. 

نامگذاری غار کلماکره لرستان

کلماکره متشکل از سه کلمه به هم پیوسته ( کل )، ( ما ) و ( کره ) است. ( کل ) که کلمه ای با ریشه لری است، به گفته امروزی بز کوهی معنا می شود؛ ( ما ) یا ( مان ) نیز به معنای محل سکونت و یا محلی برای استقرار بوده و در نهایت نیز کلمه ( کره ) نام درختی می باشد که مشابه انجیر بوده و در ابتدای ورودی غار قرار دارد.

بازدید

بی شک بازدید از غار کلماکره لرستان که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، نیازمند آمادگی فیزیکی بالا و تجهیزات مناسب غارنوردی می باشد. این غار به دلیل سخت بودن ورود به آن، برای بازدید عموم در دسترس نمی باشد اما اگر غار نورد حرفه ای باشید می توانید به همراه گروه های غارنوردی، از این مکان دیدن کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل دزدی ها و غارت های انجام شده از این غار در سال های گذشته؛ حفاری غیر مجاز و بدون مجوز رسمی در منطقه غار کلماکره لرستان، جرم محسوب شده و پیگرد قضایی دارد.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

راه آهن بیشه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که یکی از ایستگاه‌های راه آهن کشور به نام ایستگاه بیشه در نزدیکی یک آبشار بسیار زیبا قرار دارد. در حقیقت نزدیکی آبشار بیشه با ایستگاه راه آهن سبب شده تا مسافران زیادی بتوانند از این آبشار بی‌نظیر دیدن کنند. اگر شما هم مایل به دانستن اطلاعاتی راجع به راه آهن بیشه هستید، بهتر است با ما در به‌گردی همراه شوید.

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان یکی از جاهای دیدنی لرستان است که خود را در دامان رشته کوه های پوشیده از برف زاگرس جای داده است. این آبشار که در شهرستان دورود از توابع لرستان قرار دارد، از شمال با شهرستان سربند و از سمت شمال غربی با شهرستان بروجرد در همسایگی قرار دارد.

رودخانه سزار لرستان

مناطق دیدنی جذابی در شهرهای مختلف ایران وجود دارند که لرستان هم از این قاعده مستثنا نیست. لرستان پر از رودخانه، آبشار و مناطق سرسبز است. همچنین آب و هوای خنک و مطبوعی که در این شهر تجربه می‌کنید، قطعاً این بازدید را برایتان به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد. بدین منظور در این مبحث تصمیم گرفتیم که راجع به رودخانه سزار لرستان صحبت کنیم؛ موردی که شاید پیش از این توضیحات زیادی در مورد آن نشنیده‌ باشید اما قطعا می‌تواند یکی از مناطق گردشگری لرستان مناسب برای شما و اعضای خانواده‌تان باشد.

دره نی گاه لرستان

قطعاً می‌دانید که لرستان یکی از شهرهای توریستی با جاذبه‌های طبیعی است. آبشارها و رودخانه‌های بسیار چشم‌نوازی در این شهر وجود دارد و باعث شده که افراد مختلف، آن را برای مسافرت انتخاب کنند. همچنین آب و هوای خوب و نسبتا خنک و تمیز به جاذبه‌های گردشگری آن اضافه می‌کند. بدین منظور در این بخش از مجله به‌گردی تصمیم گرفتیم که راجع به یکی از جاذبه‌های گردشگری لرستان با عنوان دره نی گاه لرستان با شما صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search