Search

غار کرفتوسنندج

جاهای دیدنی سنندج غار کرفتوسنندج

سیر تاریخی غار کرفتو

جاهای دیدنی سنندج فرواون است .غارها هدیه ی طبیعت به انسان ها به عنوان اولین سکونتگاه های بشر است.

 غارها برای انسان پراز رمز وراز و چیزهای کشف نشده بود وچون  انسان ها این مکان را به عنوان اولین سکونت گاه خود انتخاب میکردند بهتر از هرچیزی نشانه های تمدن و حیات را در دل خو جای داده اند.حتی بعد ازاینکه عصر غارنشینی به پایان رسید ، از نقش و اهمیت غارها در زندگی جوامع بشری کاسته نشد و نقش مخفی‌گاه، مقر نظامی، زندان، عبادتگاه، محل دفن اجساد و … را برای بشر ایفا کرد و غار کرفتو از مهم ترین غار های ایران و جاهای دیدنی سنندج است.

جاهای دیدنی سنندج غار کرفتوسنندج
منبع:گوگل مپ

غاری که سالها در دوران مزوزوئیک در زیر آب بوده است .اعجاز غار کرفتو در این است که در اطراف این غار دخمه و حفره و پناهگاه هایی وجود داشته که گواهی میدهد این مکان سکونتگاه بوده است و میتوان رد پای انسانها را در پیدا کرد.

حفاری عجیب و بی نظیر آب و هنرمندی دست توانمند انسانها طی سالیان سال ، این غار در دل کوه رامورد توجه محققان و مستشرقان قرار داده و با جدیت روی آن کاوش کرده اندونهایت دقت و حوصله ای که در تراشیدن نور گیر و پله های این غار بکار برده شده مقهور کننده است.

جاهی دیدنی سنندج میتوان به غارهای این شهر اشاره است.یکی از چیزهایی که بیشتراز هرچیزی هیجان انگیزو عجیب بوده است،کتیبه ای است که سر در یکی از اتاق های طبقه سوم غار نصب شده است و به یمن این کتیبه به آن معبد هرکول یا هراکلس میگویند و نوید امنیت و آرامش به ساکنان غار میدهد.

جاهای دیدنی سنندج غار کرفتوسنندج
منبع:گوگل مپ

تراشه ها و سنگ تراشی ها و نقوش مختلف وسیستم آب رسانی و امکانات داخل غار نشان از هوش سرشار بشر برای بقا و زنده ماندن در شرایط سخت را دارد.

بررسی های تاریخی انجام شده نشان میدهد که این غار مأمنی بوده برای پناه مردم در مواقع تاخت و تاز و تهاجم اقوام و قبایل گوناگون و در این مواقع ساکنین دسته ‌جمعی به این غار پناه می‌بردند و این اثر عظیم و برجسته یکی از استحکامات نظامی و استراتژیک منطقه به شمار رفته است.

بخش های مختلف غار کرفتوسنندج

غار کرفتوسنندج یک مسیر اصلی و چند شاخه راه فرعی دارد   طول مسیر اصلی غار کرفتو حدود 750 متر است و سکونت و زندگی و رفت آمد انسانها به این غار باعث دخل و تصرف هایی در شکل اولیه ی آن شده است بطوری که  حجاران هنرمند به زیبایی فضاهایی را در مدخل‌های غار تراشیده و اتاق‌ها، راهرو و دالان‌های متعددی را به وجود آورده‌اند و شامل اتاقک هایی است که در دل غار جای گرفته است و راه پله ای امن و فلزی برای ورود به دهانه اصلی غار ساخته شده است.

جاهای دیدنی سنندج غار کرفتوسنندج
منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید از غار کرفتوسنندج

از ساعت هفت صبح تا هشت شب شما میتوانید برای بازدید اقدام نمایید  اگر در دیواندره هستید و می‌خواهید از غار کرفتوسنندج دیدن کنید باید خود را به جاده دیواندره- سقز و سپس، جاده تکاب- ایرانخواه برسانید. در این جاده حرکت کنید تا به منطقه‌ای به نام گوربابا علی برسید، این منطقه را پشت سر بگذارید تا به جاده‌ای شوسه به نام جاده کرفتو برسید. همچنان ادامه دهید تا از روستای یوزباش کندی نیز عبور کنید؛ سه کیلومتر بعد از این روستا، غار کرفتو پیش روی شماست…

دیگر مکان‌های تفریحی استان کردستان

بازار سنندج

یکی از جاهای دیدنی کردستان بازار این شهر است .همزمان با بوجود آمدن شهر سنندج توسط حاکم آن زمان ،سلیمان خان اردلان،این بازار برخلاف دیگر بازار های کشورمان به صورت تدریجی ساخته نشد

عمارت سالار سعید

از جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید است.عمارتی خانوادگی که بخشی بزرگ از تاریخ کرد را در خود جای داده است و روح قاجار درمعماری آن حلول کرده است.سالها پیش عمارتی که متعلق به ملالطف الله شیخ الاسلام بودو بعدها به نوادگان ایشان واگذارشد

کلیسای کردستان

از جاهای دیدنی کردستان کلیسای این شهر است.بعداز کشته شدن مسیحیان عراقی به دست حکومت عثمانی  با توجه به اینکه کردستان موقعیت جغرافیایی نزدیکی به عراق داشت والیان اردلان این کلیسا را برای پناهنده های عراق به ایران بنا کرد و ساختار آن را براساس معماری ایرانی اصفهان در زمان صفویه طراحی کرد، هنر دست هنرمندان ایرانی در حجاری سنگ های ورودی این کلیسا مشهود است.

قلعه زیویه سنندج

یکی از جاهای دیدنی سنندج قلعه های این شهر است.قلعه زیویه برای اولین بار  در سال 1325 همزمان بابارش شدید باران و خیس شدن تپه های آن منطقه پس از سالهازیر خاک بودن وجودش را نمایان و کنجکاوی افراد را به خودش جلب کرد.و بهانه ای شد تا کاوشگران مختلف روی این منطقه کار کنند و نتیجه ی کاوش ها بسیار جالب توجه بود
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search