Search

عمارت و باغ امیرسمنان

جاهای دیدنی سمنان

یکی از جاهای دیدنی سمنان عمارت و باغ امیر است که از دوران سلطنت حکومت قاجاریه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی نیز مانند هر اثر تاریخی دیگری، جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیادی دارد که موجب جلب توجه بیننده می‌شود. عمارت امیر، در واقعی خانه باغی است که به دلیل مجاورت با باغ امیر (حاکم سمنان)، تحت عنوان عمارت و باغ امیر، یا خانه باغ امیر شناخته می‌شود. اگر شما نیز قصد سفر به استان سمنان دارید و می‌خواهید از جاذبه‌های آن، از جمله عمارت و باغ امیر دیدن کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی سمنان+باغ و عمارت امیر سمنان
منبع:گوگل مپ

درباره عمارت و باغ امیرسمنان

این بنای زیبا و تاریخی، وسعتی به اندازه 3 هزار متر مربع داشته و در آن، قسمت‌های مختلفی از جمله دو باغ، دو قسمت مسکونی، قسمت عمومی، خصوصی و نیمه خصوصی گنجانده شده است. در حال حاضر از این باغ و عمارت، به عنوان موزه استفاده می‌شود و می‌توانید از دیدن عمارت و باغ و وسایل درون آن لذت ببرید. از جمله نکات جالب در رابطه با این عمارت جذاب و دیدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استفاده از کاشی‌های هفت رنگ خیره کننده و زیبا، هنرنمایی بر روی گچ، سرستون‌های کرنتی، هره چینی، گره‌چینی‌ چوبی سقف و… در تزئینات عمارت و باغ امیر، یکی از ویژگی‌های جذاب و دیدنی آن است.

2- همان طور که گفته شد در حال حاضر از این بنا، به عنوان موزه استفاده می‌شود. عمارت موزه امیر، دارای قسمت‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به قسمت تلفن و مخابرات اشاره کرد. در این قسمت از موزه می‌توانید از تلفن‌های هندلی و قدیمی، تلفن‌های صحرایی، جنگی و… دیدن کنید. از دیگر قسمت‌های موزه می‌توان به بخش چاپ، بخش موسیقی، بخش اسناد، بخش عکس، اتاق نشیمن و… اشاره کرد.

3- از آن جایی که این بنا، اوایل در خارج از شهر سمنان واقع شده بود، بازدیدکنندگان می توانستند از فراز آن، شاهد مناظر زیبایی از زمین‌های کشاورزی و کارخانه ریسمان بافی باشند.

4- با ورود به عمارت و باغ امیر، شاهد ستون‌هایی خواهید بود که عمارت را محاصره کرده‌اند. جالب است بدانید که این ستون‌ها که ظاهرا گچی به نظر می‌آیند، ستون‌هایی چوبی هستند که با گچ پوشانده شده‌اند.

5- می‌توان گفت علی‌رغم آب و هوای کویری سمنان، هوای داخل این عمارت و باغ، نسبتا مطبوع است. علت آن هم حوض مرکزی حیاط است که از جوانب، به دو جوی وصل می‌شود. در واقع آب جاری در میان این جوی‌ها و حوض، موجب ایجاد هوایی مطبوع و دلپذیر می‌شود.

جاهای دیدنی سمنان+باغ و عمارت امیر سمنان
منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

با توجه به آب و هوای کلی سمنان، بهترین زمان بازدید از عمارت و باغ امیر، از اواخر شهریور تا اوایل زمستان است.

مسیر دسترسی

این بنا و عمارت تاریخی اکنون در خیابان فردوسی سمنان واقع است. بنابراین می‌توانید به سمت میدان امام حسین، که میدان اصلی سمنان است حرکت کنید و از آن جا در خیابان 17 شهریور حرکت کنید. کمی مسیر را ادامه دهید تا به میدان سعدی برسید، پس از آن به خیابان فردوسی خواهید رسید و در نهایت این عمارت زیبا را مشاهده خواهید کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

برج طغرل دامغان

جاهای دیدنی دامغان فراوان است .شهر دامغان، یکی از شهرهای با ارزش و تاریخی کشورمان ایران به شمار می‌رود، علت آن را نیز می‌توان به وجود آثار و بناهای تاریخی متعددی مانند چشمه علی، برج پیر علمدار وبرج چهل دختر و… نسبت داد

برج پیر علمدارسمنان

جاهای دیدنی سمنان فراوان است .دامغان یکی از شهرهای استان سمنان است که قبلا، به عنوان صد دروازه نیز از آن یاد می‌شد. این شهر زیبا آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برج پیر علمدار اشاره کر

کویر ریگ جن سمنان

از جاهای دیدنی سمنان کویر آن هست.کویر گردی یکی از تفریحات انسانی می باشد که هر انسانی نمی تواند به این راحتی نمی تواند به ان سفر کند و بتواند با اب و هوا و اقلیم های کویر به کنار بیاید. برای کویر گردی انسان قوی و سالم نیازمند است که بتواند با سختی های ان رو به رو شود. مخصوصا اگر مقصد افراد ، کویر خشن ریگ جن باشد.

برج چهل دختردامغان

دامغان که یک از شهرهای استان سمنان است، جاذبه‌های تاریخی متعددی را در خود گنجانده است. از جمله این جاذبه‌های تاریخی می‌توان به برج های این شهر اشاره کرد.برج پیر علمدار و برج چهل دختر اشاره کرد که قدمتی بیش از هزار سال دارد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search