Search

عمارت ملک

عمارت ملک بوشهر

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت، ایرانیان را با تمدن و فرهنگ و سبک معماری و ساختمان سازی دیگر نقاط دنیا آشنا کرده بود و همین امر سبب ساخت برخی ساختمان ها شبیه اروپاییان و یا استفاده از اِلِمان ها و لوازم جانبی خارجی در سازه های ایرانی شده بود.

خانه ی مشهور ملک در استان بوشهر یکی از ساختمان های الهام گرفته شده از شیوه ی معماری اروپایی ست که در اینجا به توضیح بیشتری از آن می پردازیم.

عمارت ملک بوشهر
عمارت ملک بوشهر

عمارت ملک کجاست؟

خانه ی ملک در جنوب شهرستان بوشهر واقع شده است. محله ای به نام کوی بهمنی، خیابان ماهینی کوچه ی ملک که از ابتدای کوچه بقایای باشکوه آن دیده می شود.

تاریخچه عمارت ملک

بارها شنیده ایم که خودمان یا اطرافیان برای خرید لوازم شخصی یا خانگی به شهر یا کشوری سفر کرده و اجناس خود را از آن جا تهیه کرده باشند. اما احتمالا برایتان شگف انگیز باشد که بدانید در دوره ی قاجار فردی به فرانسه سفر کند و از آن جا معمارانی به ایران بیاورد تا همتای یکی از ساختمان های فرانسه را در جنوب ایران برایش بسازند. محمد مهدی ملک التجار همان شخص بود.

عمارت ملک بوشهر
عمارت ملک بوشهر

تاجری با ثروت هنگفت و نجومی که از افراد معتبر در زمینه ی تجارت میان مردم و کسبه بود. وی بواسطه ی شغلش با کشورهای خارجی در ارتباط بود و از معماران فرانسوی خواست برایش عمارتی بسازند که مشابهش را در فرانسه دیده و پسندیده بود. این عمارت شبیه کاخی ست در دو طبقه که مانند کاخ های قرون وسطی در اروپا ساخته شده. ورودی مجلل و وسیعی با پله های کوتاه و زیاد که به ایوانی بزرگ با هشت ستون می رسد و روبروی تان دری چوبی و با شکوه با تزیینات فلزی روی آن قرار گرفته است.

در تالارها و اتاق های عمارت باقی مانده ی نقاشی هایی زیبا دیده می شود. ظاهرا طبقه ی اول خانه برای مجالس و جلسات رسمی و طبقه ی بالا برای استفاده ی خصوصی تر و شخصی تر ساخته شده. شکوه و جلال این خانه متاسفانه دیری نپایید و پس از ورشکستگی صاحبِ نامی اش ناچار لوازم اعیانی و ارزشمند آن توسط متجاوزان انگلیس در خاک ایران به تاراج رفت و با قیمت اندک فروخته شد.

در دوره ی پهلوی این خانه به مکان اقامت نظامیان تبدیل شد و پس از آن افراد نیازمند و آسیب دیده در جنگ در آن سکونت یافتند. این کاخ 4000 متری در حال حاضر تحت مراقبت خاصی نیست اما اسکلت اصلی ساختمان، پله ها و ایوان ها و برج های نگهبانی هنوز دوام آورده اند.

شاید کمتر کسی از جاهای گردشگری استان بوشهر خبر داشته باشد و یا بیشتر این استان را به عنوان یک شهر ساحلی شناخت داشته باشند ولی استان بوشهر دارای مناطق گردشگری فراوانی هست که یکی از آنها گنبد نمکی جاشک میباشد.

عمارت ملک بوشهر
عمارت ملک بوشهر

بهترین زمان بازدید

استان بوشهر و دیدنی های آن مقصد محبوب افرادی ست که برای فرار از سرمای زمستان به جنوب سفر می کنند. برای لذت بردن از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان بوشهر می توانید از اوایل پاییز تا نوروز به این استان سفر کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک یکی از جاهای دیدنی بوشهر در بهار است .صنعت توریسم یا گردشگری تنها به بازدید از اماکن تاریخی و بناهای ساخته شده در دوره های مختلف محدود نمی شود، بلکه به زیرمجموعه هایی قابل تقسیم بندی ست که هر کدام از آن ها دنیایی از شگفتی در خود دارند

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید.هر جنگ با تمام تلخی ها و ویران گری، روزی به پایان می رسد اما خاطره اش تا همیشه در ذهن وطن می ماند. آثاری که از جنگ های مختلف و جنگجویان غیور در ایران ما به جا مانده تداعی گر دلیری و پیروزمندی برای ماست. از جاهای دیدنی بوشهر خانه ای ست که روزی متعلق به یکی از سرداران پیروز و شجاع ایرانی بوده. در اینجا به توصیفی از خانه ی رئیس علی دلواری پرداخته ایم.

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده

گورستان شغاب

گورستان شغاب یکی از جاهای دیدنی بوشهر هست البته بوشهر مکانهای گردشگری بسیار فروان است.در تمام مناطقی که نشانی از زندگی در هر زمانی بوده است، نشانی از مرگ هم وجود دارد. گورستان ها جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند که از گذشته های دور تا کنون در هر اقلیم و سرزمین کوچک یا بزرگی جایی به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید این گورستان ها با تمام سکوت و سکونی که دارند همواره جاذبه ای جذاب برای تاریخ نویسان و محققان بوده اند زیرا از بررسی عوامل مختلف در آن ها به اطلاعات شگرفی از مردمان مدفون در آن ها و دوره ی تاریخی مربوط به آن ها می رسیم. استان بوشهر یکی از استان هایی ست که گورستان های تاریخی زیادی دارد که در این جا به بررسی یکی از آن ها به نام گورستان شغاب می پردازیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search