Search

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند. اما این تنها جاذبه ی شهرهای ساحلی کشور ما نیست، تمدن و تاریخ غنی ایران در هر گوشه از آن خاطره ای بر جای نهاده که انگیزه ی سفر به آن را دو چندان می کند.

بندر بوشهر از همین سواحل زیباست که اهمیت و ارتباط آن با دیگر نقاط دنیا منجر شده از گذشته های دور نشانه های بی نظیر تاریخی در آن شکل گرفته و تا امروز باقی بماند. برای آشنایی با یکی از آثار تاریخی و هنری زیبای بوشهر، عمارت امیریه، با ما همراه شوید.

عمارت امیریه کجاست؟

این عمارت در خیابان ساحلی معروف استان بوشهر در کنار پارک خلیج فارس واقع در محله ی کوتی قرار دارد.

تاریخچه

احتمالا دریا زیباترین منظره ای ست که پنجره ی هر ساختمان یا خانه ای می تواند رو به آن گشوده شود. عمارت امیریه با قرار گرفتن رو به روی دریا زیبایی و جذابیتش چند برابر شده. عمارتی دو طبقه با حیاطی در میان بنا و اتاق هایی در اطراف که در سال 1317 به فرمان حاکم بنادر خلیج فارس در بوشهر ساخته شد. این ساختمان در دو طبقه و بیست اتاق رو به دریا ساخته شده است و مصالح به کار رفته در آن اغلب همان مصالح بومی بندر بوشهر است که در آن زمان برای ساخت تمام بناها استفاده می شده.

 در و پنجره های چوبی از چوب ساج هندی و ستون ها و درب چوبی دولنگه در ورودی که با کنده کاری ها و نقش های برجسته آذین شده است. ستون های چوبی به دلیل قرار گرفتن ساختمان در مجاورت دریا با کلاف هایی از تنه ی درخت نخل پوشانده شده اند و روی آن ها با گچ و تزیینات گچبری گرفته شده است. این روش در بیشتر ستون های چوبی ساخته شده در مناطق گرم و مرطوب استان بوشهر برای سالم ماندن و محافظت از ستون ها در گذر زمان استفاده می شده.

این عمارت که به عنوان شهرداری یا بلدیه از آن استفاده می شده، نمایی سفید کاری شده دارد که اغلب از این رنگ برای جذب کمتر نور و حرارت خورشید در مناطق گرمسیر استفاده می شده. دو ورودی در ایوانی بزرگ با ستون های متعدد در جلوی آن قرار دارد که شما را به داخل عمارت هدایت می کند. در و پنجره های زیاد و شیشه های رنگی نصب شده در آن ها نیز برای بازدیدکنندگان بسیار چشم نواز است. در دو گوشه ی ساختمان هم دو راه پله است که برای رفتن به طبقه ی بالا استفاده می شوند.

از این ساختمان با کاربری های مختلف تا به حال استفاده شده، در دوره ی پهلوی شهرداری بوشهر در این محل قرار داشته و بعد از آن به موزه ی مردم شناسی بوشهر تبدیل شده است.

ان

بهترین زمان بازدید

در نیمه ی دوم سال تا عید نوروز آژانس های مسافرتی تورهای متعددی به مقصد استان های جنوبی از جمله بوشهر برگزار می کنند که می توانید به همراه آنان یا با وسیله ی شخصی به این استان سفر کنید، چرا که بهترین فصل از نظر آب و هوا برای بازدید از بوشهر فصل های پاییز و زمستان هستند.البته از دیگر عمارتها میتوان به عمارت دهدشتی اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

عمارت گلشن

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید.هر جنگ با تمام تلخی ها و ویران گری، روزی به پایان می رسد اما خاطره اش تا همیشه در ذهن وطن می ماند. آثاری که از جنگ های مختلف و جنگجویان غیور در ایران ما به جا مانده تداعی گر دلیری و پیروزمندی برای ماست. از جاهای دیدنی بوشهر خانه ای ست که روزی متعلق به یکی از سرداران پیروز و شجاع ایرانی بوده. در اینجا به توصیفی از خانه ی رئیس علی دلواری پرداخته ایم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search