Search

عمارت آقازاده اردبیل

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

عمارت آقازاده اردبیل یکی از خانه ‌های بر جای مانده از تاریخ در دل شهر زیبا و تاریخی و جاهای دیدنی اردبیل است که در مرکز شهر واقع شده است. وجود همین عمارت با شکوه و تاریخی نیز مزیده بر علت شده تا گردشگران بسیاری زیادی سالانه به این شهر سفر کنند.در این سفر جذاب مجازی به یکی از خانه های قدیمی اردبیل همراه سایت گردشگری به گردی همراه باشید.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

این خانه تاریخی گردشگری که در مرکز اردبیل واقع شده است، در گذشته محل زندگی یکی از تجار بلند مرتبه و متمول زمان خود بوده است. اما بر خلاف گذشته، امروزه تبدیل به محلی دیدنی برای علاقمندان به علم و هنر تاریخی شده است.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

این سازه بر خلاف اتفاقات ناگوار و حوادثی که در طی سالیان سال اتفاق افتاده است، سالم مانده و تنها برخی از قسمت های بسیار کم آن دچار فرسودگی هایی شده است؛ اما با تلاش بیار زیاد علاقمندان به هنر، این بنا زیر نظر سازمان میراث فرهنگی کشور رفته است.

اگر به اردبیل رفتی اید حتما به پل سامیان اردبیل هم بروید.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

تاریخچه عمارت آقازاده

قدمت عمارت آقازاده به زمان حکومت قاجاریه باز می گردد. این بنا که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بنا شد، توسط حاج اسماعیل آقایف، تاجر اردبیلی و با طراحی معماران روسی ساخته شد. معماری این بنا از برجسته ‌ترین سازه های موجود در اردبیل بوده و به همین امر سبب شده تا این سازه شهرت زیادی پیدا کرده و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی اردبیل شده است.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

این عمارت پس از مرگ حاج اسماعیل آقایف نیز نسل به نسل به فرزندانش رسید و در نهایت تا نخستین سال های دهه 80 این عمارت به عنوان مکانی مسکونی استفاده می شد. اما در طول سالیان زیاد قسمت  ‌هایی از این عمارت واگذار شده و یا از بین رفتند.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

متاسفانه مابین سال های 1340 تا 1342 هجری شمسی نیز به‌ منظور تعریض خیابان هم جوار با عمارت آقازاده، قسمت های  قابل توجهی از این مجموعه تخریب شد؛ اما خوشبختانه ساختمان اصلی واقع در غرب این مجموعه، کاملا سالم باقی ماند.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

معماری عمارت آقازاده

این عمارت که به دست معماران روسی و ایرانی ساخته شده است، مجموعه ای بی نظیر از تلفیق هنر ایرانی و غربی است. همچنین مانند دیگر سازه های قدیمی، این مجموعه نیز از بخش‌ های مختلفی مانند عمارت اصلی، بادگیر ها، حیاط، زیرزمین و باغچه ‌ها تشکیل شده است.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

در قسمت بیرونی عمارت آقازاده نیز تالار شاه نشین اصلی ساخته شده است که با اتاق ‌های تو در تو چشم هر بیننده ای را ساعت ها به خود می دوزد. این تالار بین راهرو های ورودی قرار گرفته و مجاور حیاط بیرون از این عمارت است.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

 چشم نواز ترین تزیینات معماری این خانه تاریخی نیز در تالار اصلی این مجموعه به چشم می خورد محلی که با ارتفاع بسیار بلندتر خود نسبت به دیگر قسمت های عمارت، باعث جلب توجه شما می شود.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

اما نکته شایان ذکر در ساخت این عمارت استفاده از کارگران روسی برای ساخت تزیینات در و پنجره‌ های تالار شاه نشین است که برای آن از 15 کارگر روسی استفاده کرد. این معماران به‌ مدت زمان سه سال مشغول به ساخت ارسی‌ ها و در های چوبی عمارت آقازاده و سایر تزیینات ساختمان بودند. پنجره ‌های تالار اصلی عمارت آقازاده نیز دو لایه بوده و به ‌صورت ارسی هفت دری ساخته شده ‌اند.

عمارت آقازاده اردبیل
عمارت آقازاده اردبیل

سوالات متداول

 1. چه تاریخی و معماری مرتبط با عمارت آقازاده اردبیل وجود دارد؟
  • عمارت آقازاده اردبیل در زمان حکومت قاجاریه در دههٔ ۸۰۰ میلادی بنا شده و توسط حاج اسماعیل آقایف و معماران روسی طراحی شده است.
 2. چه شخصیت‌های تاریخی و متولیانی در ساخت این عمارت دخیل بودند؟
  • حاج اسماعیل آقایف، تاجر اردبیلی، در ساخت این عمارت نقش اساسی داشته و معماران روسی نیز در طراحی آن همکاری کردند.
 3. چگونه عمارت آقازاده اردبیل از گذشته تاکنون حفظ شده است؟
  • این عمارت تاکنون به عنوان یکی از جاهای دیدنی اردبیل حفظ شده و به تازگی تحت نظر سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است.
 4. چه اهمیتی به عنوان یک مکان تاریخی و گردشگری دارد؟
  • عمارت آقازاده اردبیل به عنوان یک سازهٔ تاریخی با معماری برجسته، جذابیت گردشگری دارد و جایگاه خود را به عنوان میراث فرهنگی ارتقا داده است.
 5. آیا عمارت آقازاده اردبیل در طول زمان تغییراتی در کاربری داشته است؟
  • بله، این عمارت ابتدا به عنوان محل زندگی تاجر اردبیلی بوده و در دههٔ ۸۰ میلادی به عنوان مکان تاریخی و گردشگری شناخته شده است.
 6. آیا سازمان میراث فرهنگی کشور چه نقشی در حفظ و مرمت این عمارت ایفا کرده است؟
  • بله، سازمان میراث فرهنگی کشور نقش مهمی در حفظ و مرمت این عمارت ایفا کرده و تازه‌ترین مرمت‌ها زیر نظر این سازمان انجام شده‌اند.
 7. چه ویژگی‌های معماری خاصی در عمارت آقازاده اردبیل مشاهده می‌شود؟
  • عمارت آقازاده اردبیل با معماری برجسته و جزئیات زیبا شناخته می‌شود، از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به فرازهای معماری روسی در طراحی اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

آبشار سردابه اردبیل

آبشار سردابه اردبیل را میتوان به یکی از مناطق تفریحی و جاهای دیدنی اردبیل در بهار است اشاره کرد. این آبشار در روستای سردابه در کنار آب گرم سردابه واقع شده است. این منطقه دارای هفت چشمه آب گرم است که توانسته یکی از قطب های توریستی اردبیل را به خود اختصاص دهد. آبشار سردابه ارتفاعی 20 متری و دمایی حدود 35 درجه سانتی گراد دارد.

پل سید آباد اردبیل

پل سید آباد اردبیل یکی ازجاهای دیدنی اردبیل است و در روستاهای اردبیل به نام سیدآباد قرارگرفته است. پلی با عمر تقریبا ۴۰۰ سال است که بر روی رودخانه‌ای به همین نام ساخته شده است و برای مسافران و گردشگران منطقه یکی از مقاصد مهم گردشگری است.

رودخانه بالیقلوچای اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به رودخانه بالیقلوچای اشاره کرد مسیرهای دسترسی زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن

خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاح از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search