Search

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

این بنا با نم آلا قاپو هم شناخته میشود که گویا نام اصلی این بنا همین آلا قاپو می باشد که به اشتباه میان مردم به عالی قاپو شناخته شده است. کاربری این بنای تاریخی قبل از انقلاب اسلامی، شهربانی بوده و پس از آن به ساختمان نیروی انتظامی تبدیل شده است. سازمان میراث فرهنگی شهر قزوین مرمت و بازسازی سردر عالی قاپو را درتاریخ خرداد ماه سال 1391 شروع کرد.این سازمان بخش های زیادی از این بنا را مرمت کرد.

جاهای دیدنی قزوین سردرعالی قاپو قزوین
منبع:گوگل مپ

که این بازسازی شامل : رنگ آمیزی و رنگ برداری درب ها، مرمت آجر های تخریب شده و … می باشد. سازمان میراث فرهنگی در تاریخ 31 تیر ماه سال 1331 با شماره ثبت 213 سردر عالی قاپو قزوین را جزو آثار ملی و تاریخی ایران و قزوین به ثبت رساند.

تاریخچه سردر عالی قاپو قزوین
جاهای دیدنی قزوین مانند سردر عالی قاپو تاریخچه های بسیار غنی ای دارند و بازدید از این مکان های تاریخی شبیه به سفر با ماشین زمان است. اگر فعلا شرایط بازدید از این بناهای تاریخی را ندارید امروز با ماشین زمان ما همراه باشید. این بنای تاریخی مربوط به دوران صفویه می باشد و در زمان حکومت شاه طهماسب ساخته شده است. پس از گذشت چند سال در زمان شاه عباس اول این بنا به شکل کنونی تغییر یافت. هم چنین در زمان حکومت ناصرالدین شاه و پهلوی اول و دوم تغییرات و تعمیرات زیادی روی این بنای تارخی صورت گرفت.

جاهای دیدنی قزوین سردرعالی قاپو قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری سردر عالی قاپو

جاهای دیدنی قزوین معماری های بسیار زیبا و وصف نشدنی ای دارند، معماری سردر عالی قاپو هم اینگونه است. معماری جالب این بنای تاریخی چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند . ورودی سردر عالی قاپو دارای ایوان می باشد که این ایوان آن از نوع بلند پایه است در نقطه ی اتصال ورودی این ایوان یک هشتی، هشت ضلعی وجود دارد. در هر دو سمت ورودی این بنا اتاق های نگهبانی قرار گرفته است. ارتفاع سردر عالی قاپو حدودا 17 متر می باشد. این بنا با کاشی معرق و سنگ نوشته ای با خط ثلث تزئین شده. در دو سمت سردر عالی قاپو قزوین گوشواره هایی با ستون نمای آجری وجود دارد.

مسیر دسترسی:

سردر عالی قاپو قزوین در خیابان سپه قزوین، کهن ترین خیابان ایران قرار دارد. در نزدیکی این بنا کاروانسرای سعدالسلطنه وجود دارد که میتوانید از این بنای تاریخی زیبا هم دیدن کنید.

مدت زمان دسترسی:

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان 3 دقیقه زمان میبرد تا به سردر عالی قاپو برسید.

مدت زمان بازدید:

بازدید از سردر عالی قاپو قزوین حدودا 30 تا 40 دقیقه زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهایتاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است

کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند کاروانسرای سعد السلطنه از شهرت جهانی برخوردار هستند. کاروانسرای سعد السطنه به بزرگترین کاروانسرای شهری  ایران وکاروانسرای سرپوشیده جهان معروف است.

بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین قدمت های تاریخی دارند. بازار قزوین هم از این قدمت مستثنی نیست. بازار قزوین یک بازار تاریخی می باشد. زمانی که در بازار قزوین قدم میزنید احساس میکنید که در تاریخ سفر کرده اید. این بنا را آنقدر هوشمندانه و مستحکم ساخته اند که تا به امروز زیبایی خود را حفظ کرده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search