Search

ساحل بندر گز

جاهای دیدنی گلستان بندر گز

شهر فانوس دریایی، شهری که زیبایی هایی را در خود جای داده که مثال زدنی نیست. بدون تردید ساحل بندر گز یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود که با توجه به زیبایی طبیعی که دارد، کم لطفی عظیمی در حقش صورت گرفته است.

متاسفانه به دلیل کم توجهی هایی که طی سالیان گذشته علیه این ساحل صورت گرفته، زباله های زیادی در این  مکان جمع شده که خوشبختانه در سال های اخیر با اعتراض و گردهمایی های که توسط دوستداران طبیعت صوت گرفته، توجه مسئولان را به سمت و سوی خود کشانده و به جمع آوری زباله ها پرداخته اند.

ساحل بندر گز که در همین شهر که خود نیز یکی از جاهای دیدنی گلستان است قرار دارد، در فاصله ۴۸ کیلومتری از شهر دیدنی و خوش آب و هوای گرگان و در ۲۰ کیلومتری بندر ترکمن یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان واقع شده است.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

گذشته بندر گز

جاهای دیدنی گلستان فراوان است .بندر گز که ساحل بندر گز را با ماسه های خوش رنگ در خود جای داده، تاریخی دیرینه و خوش از خود بر جای گذاشته که در سالیان متمادی این تاریخچه باعث افتخار این شهر شده است. تاریخچه ای که از زمان کریم خان زند شروع شد و تا به امروز ادامه دارد.

ساحل بندر گز یا بهتر است با نام قدیمی آن یعنی بندر کناره از آن یاد کنیم، در زمان کریم خان زند تبدیل به یکی از قطب های اقتصادی ایران شده بود که روابط دریای را با روسیه بر قرار کرده بود.

فانوس ساحل بندر گز

فانوس دریایی این ساحل، یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر است که معماران شوروی در زمان حکومت قاجاریه، آن را در دست ساخت قرار دادند. این فانوس دریایی که در واقع کمک کننده کشتی های شوروی بود، برای مسیر یابی و پیدا کردن لنگر گاه استفاده می شد. از دیگر نکات شایان ذکر درباره این فانوس دریایی تاریخی، این است که این اثر با شکوه، در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۶۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در فهرست آثار به ثبت رسید.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

اگر از من بپرسید به شما گوش زد می کنم که در منطقه ساحلی بندر گز به دلیل وجود دریای آبی رنگ خزر، مناطق گردشگری دیگری به وجود آمده که در آن جا پوشش گیاهی و جانوری متعددی را  خواهید دید.

دیدن حیواناتی مثل گراز‌، خرس، گرگ‌ و شغال و انواع پرندگان شکاری و غیر شکاری مانند مرغابی وحشی‌، قرقاول‌، سار‌، تیهو‌، پولا و کبک در ساحل بندر گز مورد عجیبی نیست و علت آن ها وجود جنگل های سرسبز و خوش آب و هوا است. اما شما می بایست مواظب خود و فرزندان خودتان باشید چرا که این حیوانات ذاتی وحشی دارند.

و همچنین از پوشش گیاهی این منطقه می توانیم به درختان راش‌، بلوط‌، توسکا، ازگیل‌، نمدار‌، ممرز و گیاهان دارویی چون گل ختمی‌، گل‌‌ گاوزبان‌ و بارهنگ اشاره کرد.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

و در آخر به امکانات رفاهی منطقه ساحلی بندر گز از جاهای دیدنی گلستان می توانیم اشاره کنیم که طی سالیان سال پیشرفت کرده و در حال حاظر بهترین رستوران های، کافه ها، استراحتگاه ها و مناطق شنا را شامل می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

جنگل توسکستان

یک از جاهای دیدنی گرگان که می تواند شما را ساعت ها محو تماشای زیبایی های خود کند، بیشک جنگل توسکستان است که در دامنه شمال شرقی البرز و درست در میان شاهرود و گرگان قرار دارد؛ این جنگل که مسیر دسترسی به آن توسط جاده توسکستان فراهم می شود، دارای یکی از زیباترین مناظر زنده ایران است.

خانه شیرنگی

یکی دیگر از آثار باستانی که به حکومت پهلوی در ایران باز می گردد، خانه شیرنگی است که از جاهای دیدنی گرگان نیز به شمار می رود این خانه یکی از چشم نواز ترین و پر بازدیدی ترین خانه های تاریخی در گرگان به شمار می رود.

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.

جنگل شصت کلا

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که از زیبایی و سر سبزی چیزی کم ندارد، و سبب شده تا سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران به سمت و سوی گرگان سفر کنند، جنگل شصت کلا می باشد، جنگلی که با طبیعت بکر و دست نخورده زیست گاه بسیار مناسبی برای جانداران و گیاهان است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search