Search

روستای کاکان

روستای کاکان

روستای کاکان یکی از زیباترین و سرسبز ترین جاهای دیدنی یاسوج است که با داشتن مناطق گردشگری بسیار و امکانات رفاهی زیاد، سالانه گردشگران زیادی را به سمت و سوی خود جذب می کند و باعث رونق اقتصادی در این منطقه می شود.

روستایی که از سطح آب های آزاد بین المللی ۱۹۲۰ متر بالاتر بوده و آب و هوایی بسیار دلپذیر و تمیز دارد. روستای کاکان که در بخش مرکزی کهگیلویه و بویراحمد است، تاریخی کهن را در دل خود جای داده است

روستای کاکان از گذشته تا به امروز، محل ییلاق ایل خوانین بویراحمدی بوده و  به گفته برخی نظریه شناسان باستان و کتیبه های پیدا شده در این روستا که یکی از جاهای دیدنی یاسوج است، پی به این برده شده که قدمت این روستا بالغ بر 2000 سال می باشد. کتیبه ‌هایی که مربوط به زمان حکومت هخامنشیان بوده یکی از کشفیات مهم این روستا می باشد که نشان از قدمت و تاریخی بودن این روستا دارد.

روستای کاکان
منبع:گوگل مپ روستای کاکان

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان واقع در ۱۸ کیلومتری یاسوج و در نزدیک روستایی با همین نام است که در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار گرفته. برای انتقال اسکی بازان به بالای کوه نیز، سه بالابر در آن جا تعبیه شده. طول این پیست که قابل استفاده است حدود 600 متر بوده و باقی آن برای اسکی مناسب نیست.

یکی مزایای این پیست که از جاهای دیدنی یاسوج است و مزیده بر علت شده تا گردشگران زیادی به آن جا سفر کنند، نزدیکی آن به شهرهای مرکزی و جنوبی کشور است. همین امر سبب شده تا مردم شهر های مختلف از جمله اصفهان ، فارس و جنوب، برای تیوپ سواری و اسکی از این پیست دیدن کنند.

روستای کاکان
منبع:گوگل مپ روستای کاکان

علل نامگذاری روستای کاکان

در مورد علت نامگذاری این روستا گفته های متعددی وجود دارد که توجه نظریه شناسان باستان و تاریخ دانان را به خود جلب کرده است. یکی از علت هایی که از دیگر علت ها برگزیده تر است، وجود سندی در فارسنامه ناصری است که به این نام اشاره دارد.

اما به گفته برخی از افراد متخصص نام قدیمی این روستا کان کان بوده که به معنای وجود معدن در معدن است که آن را به صورت معدن معدن ها می توان نامید. و علت این نامگذاری هم وجود معادن مختلف از جمله نمک، گوگرد، نفت و آهن در روستای کاکان است.

اما بنا بر اسناد موجود و گفته های دیگری، کاکان و ماکان دو تن از فرزندان تیمور لنگ بوده اند که کاکان در این ناحیه به کشت و زراعت با زیر دستان خود پرداخته و همین امر سبب شده تا این دهستان کاکان نامیده شده و امروزه به یکی از جاهای دیدنی یاسوج بدل شده است.

روستای کاکان
منبع:گوگل مپ روستای کاکان

فصول مختلف سال

روستای کاکان یکی از جاهای دیدنی یاسوج است که در هر فصل رنگ و بویی خاص و متفاوت به خود می گیرد. به همین دلیل است که در تمامی فصول سال گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور برای دیدن از این منطقه به آن جا سفر می کنند.

هوای این روستا در فصل بهار و تابستان بسیار عالی بوده و بهترین فصل برای مسافرت است اما نباید فراموش کنید که در زمستان به دلیل بارش برف بسیار در این منطقه، پیست اسکی کاکان آماده استفاده بوده و زیبایی خاصی به منطقه می دهد.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

تنگ مهریان یاسوج

یکی از جاهای دیدنی یاسوج که این شهر را به یکی از مقاصد گردشگری مهم کشور بدل کرده است، تنگ مهریان یاسوج است که از نظر زیبایی و آبادی؛ چیزی از دیگر نقاط گردشگری کشور کم ندارد. این منطقه گردشگری که در فاصله 5 کیلومتری یاسوج به اقلید واقع شده، دیدنی های ناشناخته ای را در خود جای داده.

تنگ گنجه ای یاسوج

یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج که بهشتی گمشده در دل کهگیلویه و بویر احمد است، و با زیبایی متحیر کننده چشم هر بیننده ای را به خود میدوزد، تنگ گنجه ای یاسوج است. این مکان یکی از بکر ترین مکان های زنده در این شهر است که سالانه گردشگران زیاد را به خود می بیند.

دشت مورپیسه یاسوج

اگر شما نیز به گل های تابستانی علاقه مندید و این زیبایی برای شما مبهوت کننده است؛ بهتر است به یکی از جاهای دیدنی یاسوج بروید که امروزه آن را با نام دشت مورپیسه یاسوج می خوانند. این دشت بی شک یکی از زیباترین مکان های گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.

پارک جنگلی یاسوج

اکنون وقت آن رسیده تا یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج با نام پارک جنگلی یاسوج را به شما معرفی کنیم. چرا که این پارک یکی از مقاصد مهم گردشگری در یاسوج بوده و باعث شده تا سالانه سود اقتصادی خوبی برای این شهر به ارمغان بیایید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search