Search

روستای خراشاد بیرجند

جاهای دیدنی بیرجند کجاست؟

پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد و تلاشگر برای سربلندی این مرز و بوم در کوشش اند. روستای خراشاد از توابع بیرجند یکی از همین مناطق است که به قطب گردشگری و صنایع دستی مهمی در ایران و دنیا تبدیل شده. در این مطلب با ما همراه باشید.

روستای خراشاد کجاست؟

روستای خراشاد بیرجند در ناحیه ی ییلاقی کوهستان های اطراف بیرجند با فاصله ی 25 کیلومتر از بیرجند قرار گرفته است.

تاریخچه

روستای دیدنی خراشاد که از جهات مختلف مورد توجه گردشگران و علاقه مندان به تاریخ و تمدن است، در نواحی ییلاقی و کوهستان های اطراف بیرجند قرار دارد و باستان شناسان با تحقیق و بررسی دقیق این منطقه قدمت آن را به هزاران سال پیش تخمین می زنند.

بقایای قلعه ای تاریخی در خراشاد و تونل های زیرزمینی و گورستان های باستانی متعلق به زرتشتیان در روستای خراشاد گواه این ادعای باستان شناسان است. خانه های سنتی و قدیمیِ گِلی قرار گرفته در بافتی سراسر سبز و پر از دار و درخت در روستای خراشاد باعث شده این منطقه به تفرجگاهی ییلاقی و خوش آب و هوا برای گردشگران تبدیل شود.

منبع:خبرگزاری مهر

اما آنچه خراشاد را به روستایی دورافتاده اما جهانی بدل کرده هنر دست بانوان توانمند و اصیل آن است. پیشه ی اصلی اغلب اهالی روستای خراشاد بیرجند دامداری و کشاورزی ست اما زنان هنرمند روستایی، اعم از پیر و جوان، نام این منطقه و آوازه ی هنرش را تا عرش رسانده اند. “توبافی” که به تولید محصولات مختلف از پنبه و ابریشم است هنری ست که در خراشاد به اوج شکوفایی رسیده است و اقتصاد این روستا بر پایه ی این هنر تداوم یافته است.

این هنر که تکنیک ها و تخصص خاص خود را دارد از حرفه های اصلی بانوان خراشادی ست و مستندهای بسیاری در این زمینه ساخته شده است. بازرسان بین المللی سازمان میراث و صنایع دستی و گردشگری پس از تحقیقات و بررسی های گسترده عنوان روستای جهانی را به خراشاد داده اند و این عنوان برازنده را مدیون تلاشگران عرصه ی هنر و اقتصاد این منطقه می دانیم.

وجه تسمیه

عبارت خراشاد در زبان پهلوی به معنی طلوع خورشید است و احتمالا به دلیل چشم انداز زیبای این منطقه این نام را برازنده ی آن دانسته اند.

بهترین زمان سفر

برای سفر به ییلاق های خراسان جنوبی و روستای خراشاد بیرجند که در ارتفاعات خوش آب و هوا قرار دارند می توانید فصل بهار یا تابستان را در نظر بگیرید و تا ماه مهر و پیش از سرمای شدید و به خواب رفتن درختان به آن سفر کنید و از طراوت طبیعت لذت ببرید.اگر قصد سفر به خراسان جنوبی را دارید حما سری به روستای ماخونیک هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

قلعه ی فورگ بیرجند

شهرهای استان خراسان جنوبی دارای بافت سنتی و خانه ها و اماکن تاریخی زیادی هستند وجاهای دیدنی بیرجند که برای گردشگران به خصوص علاقه مندان به تاریخ ایران و جهان بسیار جالب و ارزشمند هستند

قلعه ی بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند میتوان به قلعه های این اشاره کرد.قلعه ها از بناهای مهم در دوره های مختلف تاریخی به حساب می آمده اند که با اهداف نظامی و دفاعی ساخته می شدند و در جنگ ها نقش مهمی ایفا می کرده اند. از انبار کردن آذوقه و دیده بانی گرفته تا پناه دادن به حاکمان و خانواده های شان.

باغ و عمارت رحیم آباد

ه غیر از مکانهای باستانی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند در تابستان هم هست. باغ های ایرانی از جمله جاذبه های معمارانه و هنرمندانه ی دوره های مختلف تاریخ ایران هستند که در جای جای این سرزمین نمونه هایی از آن ها وجود دارد،

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search