Search

روستای تاریخی انجدان

روستای تاریخی انجدان

روستای تاریخی انجدان بی شک یکی از جاهای دیدنی اراک است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از تاریخ غنی آن به این روستا سفر می کنند و صفحه ای دیگر از تاریخ ایران را برای خود ورق می زنند.

ای روستا که در دهستان مشک‌ آباد در بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی واقع شده است، در منطقه ‌ای کوهستانی قرار داشته و کوه چشمه و کوه برف شاه در اطراف آن قرار دارد علاوه بر آن نیز غار های کوچک و بزرگی دور تا دور این روستا را احاطه کرده که هر کدام زیبایی چشم نوازی دارد.

روستای تاریخی انجدان جمعیت زیادی ندارد اما با وجود همین جمعیت کم، پوشیده از حسینیه ها و مساجد است که نمایانگر این است که فرهنگ و مذهب در این روستا از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مردم عقاید دینی مستحکمی دارند.

روستای تاریخی انجدان
منبع:گوگل مپ روستای تاریخی انجدان

تعدادی مساجد این روستا مانند مسجد جامع که قدمت آن به قرن های آغازین اسلام باز می گردد، از آثار تاریخی و مذهبی ارزشمند این روستا محسوب می شوند. از دیگر آثار تاریخی و جاهای دیدنی اراک بقعه های زیبایی است که از زمان صفوی در این روستا قرار دارند.

زیبایی های طبیعی و تاریخی

در کنار تمامی جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری روستای تاریخی انجدان، نقطه قوت این ناحیه، طبیعت بکر و باغات آن است. در اصل قلب تپنده این روستا که همچنان زندگی در آن جا را مهیا ساخته، سفره ‌های زیرزمینی آب، چشمه ‌های آب و قنات های کوچک و بزرگ آن است.

لازم به ذکر است که آب آشامیدنی و مصرفی روستای تاریخی انجدان، از چشمه و قنات تأمین می‌ شود، که گفته می ‌شود این قنات ها توسط سفره آب های زیر زمینی محلات پر شده که آن نیز دارای آبی زلال و گوارا است.

روستای تاریخی انجدان
منبع:گوگل مپ روستای تاریخی انجدان

موزه مردم شناسی انجدان از جمله جاهای دیدنی اراک است که در محله بالای این روستا بنا شده و دارای اشیاء تاریخی و فرهنگی مرتبط با فرهنگ مردم محلی این روستا است که باعث می شود سبک زندگی بومیان به چشم بازدید کنندگان شیرین بیاید.

تخریب روستای تاریخی انجدان

بنابر گفته مردمان محلی و صحبت های نظریه شناسان باستان، این روستا در حمله مغول ‌ها به ایران آسیب قابل توجهی را به خود دید، و مردم نیز برای فرار از یورش مغول ‌ها در زیر روستا نقب حفر کرده و در زیر زمین مشغول به زندگی شدند.

روستای تاریخی انجدان
منبع:گوگل مپ روستای تاریخی انجدان

شایان ذکر است که قدمت این روستای تاریخی بیش از هزار سال تخمین زده می‌ شود. به گفته برخی داستان های محلی، سنگ قبری در یکی از قبرستان ‌های این روستا یافته شده که متعلق به نوه سلمان فارسی است. در این سنگ اشاره مستقیم به انجدان اصفهان شده است. با توجه به این که شهر اراک قدمتی دویست ساله داشته، در گذشته این منطقه زیر نظر استان اصفهان بوده.

به گفته تعداد اندکی سلمان فارسی زاده این روستا بوده اما عده کثیری نیز با این نظریه مخالف اند و سلمان فارسی را زاده خود شهر اصفهان می دانند. سنگ قبر به دست آمده از روستای تاریخی انجدان، در یکی دیگر از جاهای دیدنی اراک به نام موزه حمام چهار فصل اراک نگهداری می ‌شود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

قنات ابراهیم آباد اراک

بی شک یکی از راه و روش های معماری اصیل ایرانی که در زمان های گذشته بسیار کاربرد داشته، ساخت قنات ها بوده است. به عنوان مثال قنات ابراهیم آباد اراک که امروزه به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته توسط مردم محلی آبی که در زمان بارش باران جاری می شده، در آن ذخیره می شده و در فصول کم آب سال از این آب استفاده می شده است.

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.

روستای هزاوه

روستای هزاوه، روستایی پر از حس شادابی و سر زندگی؛ مکانی که حس زیبای آرامش را تلقین می کند؛ یکی از جاهای دیدنی اراک که با ورود به آن تمام مشغله های خود را از یاد برده و فقط به زیبایی بی همتای آن می نگرید.

موزه مفاخر اراک

موزه مفاخر اراک که یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می رود ،گنجینه ای از سیر و سفر در زندگینامه نویسندگان و بزرگان این شهر تاریخی است. این موزه که در کاخ حاج حسین خاکباز محسنی بنا شده ، در اواخر حکومت قاجاریه و توسط سید حسین خاکباز یکی از پسران حاج آقا محسن اراکی ساخته شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search