Search

رودخانه بشار یاسوج

اگر مقصد سفر تابستانی و یا بهاری شما شهر زیبا و چهار فصل یاسوج است، می بایست این نکته را در نظر بگیرید که زیبای این شهر بسیار زیاد بوده و یکی از این زیبایی ها که هر گردشگری را مات و مبهوت خود می کند، رودخانه بشار یاسوج یکی از جاهای دیدنی یاسوج است.

رودخانه بشار یاسوج یکی از زیبا ترین رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد بوده و از رودخانه ‌های جنوب شرقی بویراحمد علیا سرچشمه می‌ گیرد. سرچشمه اصلی این رودخانه که هر کسی را از زیبایی های خود متحیر می کند، نهر های روان  گنج گون تیز آب و تنگ سرخ است.

مسیر حرکت

این رودخانه در مسیر خود از شهر یاسوج عبور می ‌کند و پارک ساحلی رود بشار که یکی از جاهای دیدنی یاسوج است را به زیبایی هر چه تمام تر می رساند. رودخانه بشار پس از گذر از شمال شرقی ناحیه جغرافیایی کهگیلویه، وارد رودخانه خرسان شده و در دهانه شمالی رشته کوه دنا دیده می شود.

 این رودخانه پس از گذر از این میر بسیار زیبا و سرسبز، از شمال مناطق بویراحمد سفلی و طيبى گذر کرده و مسیر خود را به سمت رود کارون با نام بارز می یابد و پس از آن مسیر خود را به سمت آب های آزاد بین المللی یافته و به این سفر پر ماجرا پایان دلپذیری می دهد.

ویژگی های رودخانه بشار یاسوج

این رودخانه که طولی به اندازه 120 کیلومتر دارد، از مرز بین کهگیلویه و بویراحمد با فارس آغاز شده و پایان آن در مرز بین استان کهگیلویه و بویراحمد با چهار محال و بختیاری است. رودخانه بشار یاسوج که خود یکی از جاهای دیدنی یاسوج است، در مسیر عبور خود، همسایگی ۳۰۰ روستا را در بر می گیرد و با آب زلالی که در خود به جریان در آورده است، باعث تامین آب ان روستا ها برای شرب و کشاورزی شده است.

یکی دیگر از زیبایی هایی که این رودخانه در مسیر حرکت خود به وجود آورده است، زیبا سازی دو گورستان لما و تاج امیر است که در زمان زیارت شما از اهل قبور، باعث می شود تا با یکی از زیبایی های طبیعت و یکی از جاهای دیدنی یاسوج آشنا شوید.

رودخانه بشار یاسوج علاوه بر تمامی ویژگی ها و مزیت های که از خود بر جای گذاشته است، چالشی جدی برای توسعه شهر یاسوج ایجاد کرده است. از آنجایی که رودخانه بشار همچون شاه رگی در این شهر و یکی از جاهای دیدنی یاسوج است، برای توسعه شهر می بایست بر روی بستر این رودخانه پل های متعددی ساخته شود که امکان دارد به بستر رودخانه آسیب های جدی وارد کند.

سخن پایانی

اما بر خلاف آنکه این رودخانه حیاتی در یاسوج؛ برای این شهر و روستا های اطراف بسیار مهم است، توجه کمی به آن شده و دستگاه های مسئول تخلفاتی که در بستر و مسیر جریان این رودخانه زیبا انجام گرفته است را جدی نگرفته و همین امر سبب شده تا رودخانه طی سال های اخیر دچار کم آبی و حتی در برخی مناطق دچار خشکسالی شده است.

این رودخانه علاوه بر اینکه برای حیات یاسوج و روستاهای منتهی به آن بسیار مهم و حیاتی است، منطقه بسیار خوبی برای رونق اقتصادی و ایجاد مکان های گردشگری است که کمتر توجه به آن شده است.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

تنگ گنجه ای یاسوج

یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج که بهشتی گمشده در دل کهگیلویه و بویر احمد است، و با زیبایی متحیر کننده چشم هر بیننده ای را به خود میدوزد، تنگ گنجه ای یاسوج است. این مکان یکی از بکر ترین مکان های زنده در این شهر است که سالانه گردشگران زیاد را به خود می بیند.

آبشار بهرام بیگی

اگر جزو افرادی هستید که به مناطق دیدنی ایران علاقه دارید، احتمالاً تا به حال چیزهای زیادی در مورد آبشار بهرام بیگی نیز شنیده‌اید. این آبشار یکی از مناطق گردشگری و جذاب در ایران است. به طور کل آبشارهای ایران جزو جذاب‌ترین نقاط گردشگری به حساب می‌آیند که این آبشار هم از این قاعده مستثنا نیست. چنانچه می‌خواهید یک منطقه گردشگری عالی را بشناسید، در ادامه با مجله گردشگری به‌گردی همراه باشید تا در این باره اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم.

دشت مورپیسه یاسوج

اگر شما نیز به گل های تابستانی علاقه مندید و این زیبایی برای شما مبهوت کننده است؛ بهتر است به یکی از جاهای دیدنی یاسوج بروید که امروزه آن را با نام دشت مورپیسه یاسوج می خوانند. این دشت بی شک یکی از زیباترین مکان های گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.

پارک جنگلی یاسوج

اکنون وقت آن رسیده تا یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج با نام پارک جنگلی یاسوج را به شما معرفی کنیم. چرا که این پارک یکی از مقاصد مهم گردشگری در یاسوج بوده و باعث شده تا سالانه سود اقتصادی خوبی برای این شهر به ارمغان بیایید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search