Search

رشته کوه دنا

رشته کوه دنا

رشته کوه دنا یکی از عظیم ترین رشته کوه های موجود در ایران است که ۵۲ قله‌ مرتفع با ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر را در دل خود جای داده است. همچنین از بلندترین قله آن می توان به کوه بیژن ۳ یا قاش مستان اشاره کرد که از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می ‌رود.

یکی از نکات حائز اهمیت درباره این رشته کوه، وجود انواع چشمه ها و غارها در دل آن است که سبب شده تا زیست بوم حیاتی در آن شکل بگیرد و محل زندگی مناسبی برای انواع حیوانات اهلی و وحشی و حتی پرندگان شکاری باشد.

رشته کوه دنا
منبع:گوگل مپ رشته کوه دنا

علت نامگذاری

رشته کوه دنا در اصل نام خود را از روستای در نزدیکی خود به نام ده انار گرفته که در دامنه‌ ی جنوب غربی این رشته کوه است. البته امروزه، روستای ده انار دیگر وجود خارجی ندارد اما همچنان آثاری از بقایای آن در حوالی دشت رز در شهرستان دنا از جاهای دیدنی یاسوج مشاهده می ‌شود.

ویژگی ها رشته کوه دنا

این رشته کوه دارای سه شاخه اصلی و یک شاخه فرعی می باشد که به واسطه سه گردنه مورگل غربی، بیژن و پوتک از یکدیگر جدا شده‌ اند. همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، بلند ترین قله این رشته کوه متعلق به بیژن 3 یا قاش مستان است که ارتفاعی بالغ بر 4459 متر دارد.

رشته کوه دنا
منبع:گوگل مپ رشته کوه دنا

رشته کوه مرکزی دنا که از گردنه بیژن تا مورگل غربی ادامه دارد، 18 قله بسیرا مرتفع را در دل خود جای داده که هر کدام ارتفاعی بالای ۴۰۰۰ متر دارند.

یکی دیگر از رشته های اصلی این رشته کوه که از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود و در قبل نیز به آن اشاره شد، رشته کوه غربی است که از مورگل غربی آغاز شده و به قله کل قدویس منتهی می‌ شود.در این رشته کوه نیز می توانید تعداد 20 قله با اتفاع بالای 4000 متر را مشاهده کنید.

رشته کوه دنا
منبع:گوگل مپ رشته کوه دنا

اما اگر بخواهیم به مهم ترین قله های این رشته کوه سر به فلک کشیده اشاره کنیم می بایست نامی از قله هایی چون : ماش : ۴۴۰۰ متر، برج آسمانی : ۴۴۳۵ متر، حِرا غربی : ۴۲۶۰ متر، قاش مستان : ۴۴۵۰ متر، مورگل : ۴۴۲۶ متر، حرا شرقی: ۴۳۱۰ متر،  حوض دال : ۴۳۵۰ متر و بن رو : ۴۲۵۰ متر اشاره کرد.

مسیر دسترسی

رشته کوه دنا بر روی مرز چهار استان اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و فارس قرار دارد اما نکته شایان ذکر این است که بخش عظیمی از این رشته کوه، و مهم تر از همه بلندترین قله آن در استان کهگیلویه واقع شده است. مبدا این رشته کوه از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج بوده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غربی جغرافیایی کشور قرار گرفته است.

رشته کوه دنا
منبع:گوگل مپ رشته کوه دنا

در اصل رشته کوه دنا از روستای کتا تا روستای کاکان در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی یاسوج امتداد می یابد. برای دیدن از این رشته کوه که یکی از جاهای دیدنی یاسوج است، می بایست ابتدا به شهر سی ‌سخت در دامنه جنوبی دنا بروید و مسیر کوهنوردی بر روی این رشته کوه را بیابید.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

تل خسرو یاسوج

تل خسرو یاسوج که در گذشته به تل خسروی نیز معروف بوده، یکی از جاهای دیدنی یاسوج است که فاصله ای ۵ کیلومتری با این شهر زیبا دارد. این مکان بسیار دیدنی و سر سبز سالانه پذیرای قدوم گرم مسافرانی بوده که از سراسر ایران و جهان، برای لذت بردن از این مناظر طبیعی و بکر، به این منطقه سفر می کنند است.

روستای کاکان

روستای کاکان یکی از زیباترین و سرسبز ترین جاهای دیدنی یاسوج است که با داشتن مناطق گردشگری بسیار و امکانات رفاهی زیاد، سالانه گردشگران زیادی را به سمت و سوی خود جذب می کند و باعث رونق اقتصادی در این منطقه می شود.

رودخانه بشار یاسوج

اگر مقصد سفر تابستانی و یا بهاری شما شهر زیبا و چهار فصل یاسوج است، می بایست این نکته را در نظر بگیرید که زیبای این شهر بسیار زیاد بوده و یکی از این زیبایی ها که هر گردشگری را مات و مبهوت خود می کند، رودخانه بشار یاسوج یکی از جاهای دیدنی یاسوج است.

پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا یا به عبارتی دیگر پیست اسکی کاکان یکی از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور برای تفریح و گردش دور هم جمع می کند. این پیست که در زمستان بسیار زیبا می شود، برای ورزشکاران نیز مکانی مناسب برای تمرین است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search