Search

دریاچه مارمیشو

جاهای دیدنی ارومیه دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم

دریاچه مارمیشو و راه دسترسی به آن

این دریاچه در ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه، در دره ای نزدیک به مرز ایران و ترکیه قرار دارد.

اگر میخواهید از ارومیه به سمت این دریاچه بروید باید از میدان مدرس حرکت کنید و همان طور که گفتیم ۴۵ کیلومتر به غرب بروید. شما در این راه از روستاهای زیبایی با نام های پسان، بانی و هلانی عبور خواهید کرد و در آخر به روستای مارمیشو می رسید. سپس از راه زیارتگاه پیر خراسانی به سمت دریاچه میروید و به آن می رسید.

ریشه نام

نام دریاچه مارمیشو از مارشیمون بنیامین گرفته شده است. وی رهبر مسیحیان آشوری ارومیه بوده است.

جاهای دیدنی ارومیه دریاچه مارمیشو

بهترین زمان بازدید از دریاچه

دریاچه مارمیشو در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته است، در نتیجه اگر قصد دارید از منظره و طبیعت اطراف دریاچه لذت ببرید ،بهتر است در یکی از فصول بهار یا تابستان سفری به این دریاچه داشته باشید.

علت پیدایش دریاچه

دریاچه مارمیشو براثر یک سانحه طبیعی به وجود آمده است.

یک زلزله باعث شد تا بخشی از یک کوه نزدیک به دریاچه ریزش کند و سدی طبیعی را پدید آورد. بعد از مدتی با جمع شدن آب، دریاچه فعلی شکل گرفت.

معرفی دریاچه مارمیشو

دریاچه ای نیلی رنگ با مساحتی حدود ۵ هکتار همراه با طبیعتی بکر در اطراف خود بی شک شما را غرق در لذت خواهد کرد. عمق این دریاچه حدود ۵۰ تا ۶۰ متر می باشد. سرمنشا آب دریاچه رودخانه نازلوچای می باشد، این رودخانه از کوه های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می گیرد. از نکات قابل توجه در مورد این دریاچه، ماهی های قزل آلای موجود در آن می باشد که در میان مردم محلی شهرت دارد.

جاهای دیدنی ارومیه دریاچه مارمیشو
منبع:تبیان نت

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه

درختان بید، بلوط، گردو، بادام، گز، زالزالک، صنوبر، عناب، گلابی و بنه از درختان اطراف دریاچه میباشند

همچنین جانورانی نظیر خرس، روباه، گرگ، خرگوش، کبک، شاهین، بلدرچین، سمور و ماهی سفید و قزل آلا در اطراف یا داخل دریاچه وجود دارند

همچنین زنبور داری در اطراف دریاچه رایج می باشد و طعم عسل های طبیعی آنجا فوق العاده است

تفریحات دریاچه

قرار گرفتن در چنین محیطی خودش بهترین تفریح ممکن می باشد، اما اگر بخواهیم به یک تفریح جذاب دیگر اشاره کنیم، اولین گزینه ماهیگیری است.

قطعا صید یک ماهی و کباب کردن آن و در آخر خوردنش، در چنین محیط دلپذیری بسیار رویایی می باشد.

جاذبه های نزدیک دریاچه

تفرجگاه مارمیشو در ۶۰۰ متری این دریاچه

آبشار مارمیشو در نزدیکی دریاچه

چادرهای عشایران در پیرامون دریاچه

البته ارومیه دارای دریاچه ها زیادی است که میتوان به معروف ترین آنها به دریاچه ارومیه و دریاچه دالامپر اشاره کرد.اگر به ارومیه رفته اید حتما سری به عمارت چهار برج هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

دریاچه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان مجوعه دریاچه های این شهر اشاره کرد.معمولا وقتی صحبت از دریاچه میاید ما دریاچه ها را در کنار کوه ها و جنگلها فرض میکنیم، اما یکی از جالبترین جاذبه های ارومیه دریاچه دالامپر می باشد، دریاچه ای که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است.

آبشار شملکان

کی دیگر از جاهای دیدنی ارومیه آبشار شملکان می باشد. این آبشار در نزدیکی روستای شملکان قرار گرفته است. آبشار شملکان یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

قلعه بردوک

از جاهای دیدنی ارومیه این قلعه تاریخی در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search