Search

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین دروازه کوشک قزوین

تاریخچه و معماری دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای تاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است.

کاربرد این دروازه ها در زمان قدیم برای بالا بردن امنیت شهر و کنترل تردد کالا و یا حیوان بوده است. هر شهر بسته به توسعه، مساحت و میزان رفت و آمد خود تعدادی دروازه بر روی دیوار های شهر تعبیه میکرده، برای مثال شهر تهران که یک شهر بزرگ و پر رفت و آمد می باشد.

در گذشته 12 دروازه برای آن در نظر گرفته بوده اند. یکی دیگر از کاربرد های دروازه ها این بوده که اطلاعات و قوانین مربوط به شهر و یا اعلامیه ها را بر روی آن مکتوب میکردند. دروازه کوشک قزوین یکی از دروازه های شهر قزوین می باشد که در این مطل به بررسی آن میپردازیم.

جاهای دیدنی قزوین دروازه کوشک قزوین
منبع:گوگل مپ

تاریخچه دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند دروازه کوشک داستان و تاریخچه های جالبی را در دل خود دارند. به گفته کارشناسان و باستان شناسان شهر قزوین این دروازه در حدود قرن سوم قمری بنا گردیده است. در آن زمان تعداد دروازه های شهر قزوین 7 دروازه بوده که پس از توسعه و افزایش جمعیت این شهر تعداد دروازه ها افزایش یافت و به 9 دروازه رسید که متاسفانه از این 9 دروازه، تنها فقط دروازه کوشک باقی مانده است.

مابقی این دروازه تسط خیابان کشی یا بی توجهی میراث فرهنگی تخریب گردیده است. بنا به گفته  کارشناسان و باستان شناسان دروازه کوشک قدمتی هزار ساله دارد، اما معماری و تزئیناتی که روی آن انجام شده است بیشتر به دوران قاجار بر میگردد، احتمال می رود که صحبت باستان شناسان در مورد قدمت دروازه کوشک درست باشد و بازسازی و مرمت در دوره قاجاریه انجام شده باشد.

جاهای دیدنی قزوین دروازه کوشک قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزویندارای معماری های باشکوه وزیبا می باشد. دروازه کوشک قزوین هم از همین و.یژگی برخوردار است. ورودی این بنای تاریخی به شکل نیم دایره و قوس دار می باشد. در هر دو سمت ورودی دو عدد طاق نما و بر بلندای آن گلدسته های زیبایی وجود دارد. نکته جالبی که در معماری طاق نما وجود دارد این است که طاق نما بطور نرم و آرام به سمت بیرون کشیده شده است و انگار آغوشش را بر روی مهمانان این شهر باز کرده است.

هنر معماری دروازه کوشک تداعی کننده ی مهمان نوازی این شهر می باشد. دروازه کوشک قزوین با دروازه های شهر های دیگر ایران یک تفاوت اصلی دارد، معمولا دروازه های دیگر دو رو نما هستند یک نما بیرونی و یک نمای داخلی، اما دروازه کوشک قزوین فقط یک نما به سمت بیرون دارد. برای تزئین نمای این دروازه از اشی های ظریف آبی فیروزه ای، زرد، سفید و سورمه ای استفاده کرده اند. معماری این بنا به سردر عالی قاپو قزوین هم شباهت دارد.

جاهای دیدنی قزوین دروازه کوشک قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

برای بازدید از دروازه کوشک باید به انتهای خیابان نادری قزوین خود را برسانید. در نزدیکی این مکان تاریخی ایستگاه  وسایل حمل و نقل عمومی وجود دارد.

مدت دسترسی:

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان حدودا 6 تا 10 دقیقه زمان میبرد تا به دروازه کوشک برسید.

مدت زمان بازدید:

بازدید از دروازه کوشک قزوین حدود 30 دقیقه زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین بخصوص حمام قجر قزوین محبوبیت زیادی میان گردشگران و توریست های ایرانی و خارجی دارد. علت این محبوبیت قدمت های زیاد و معماری های جالبی است که این بنای تاریخی دارد. حمام قجر قزوین در نزدیکی سبزه میدان، که قلب بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد، واقع شده است.

کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search