Search

خانه ی امین التجار

معرفی

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند و تا سالیان سال به عنوان یک اثر مهم هنری و تاریخی مورد توجه و بازدید قرار می گیرند. خانه ی تاریخی امین التجار در شهر تاریخ ساز اصفهان، یکی از همین مکان هاست. برای آشنایی با این خانه ی دیدنی و جذاب در ادامه ما را دنبال کنید.

خانه ی امین التجار کجاست؟

در مرکز شهر اصفهان و در خیابان عبدالرزاق پشت مسجد نو، عمارت مشهور و مجلل خانه ی تاریخی امین التجار واقع شده است.

تاریخچه خانه ی امین التجار

در دوره ی سلطنت خاندان قاجار در ایران، تاجر و بازاری مشهور و مورد اعتمادی به نام محمدعلی امین التجار در شهر اصفهان زندگی می کرد که این خانه ی تاریخی و مجلل زمانی متعلق به او بوده. پیش از ورود به خانه نمای با شکوه آن برای لحظاتی شما را خیره خواهد کرد. این خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل چهارده اتاق می شود. اتاق ها با در و پنجره های مشبک و چوبی که تماما با تزیینات منبت کاری و خاتم کاری پوشیده شده اند و شیشه های رنگی ارسی زیبا که به سوی ایوان بزرگی با ستون های بلند کنده کاری شده باز می شوند.

منبع:گوگل مپ

متاسفانه این خانه حیاط زیبایی داشته که با توسعه ی شهر بخش وسیعی از آن از بین رفته است، اما حوض عمارت بر جای خود باقی ست. تمام اتاق ها به تزیینات آینه کاری و نقاشی های زیبا و گچ بری آراسته هستند که از تزیینات مرسوم معماری قاجار بوده است. یکی از مواردی که در تالار عمارت بازدید کنندگان را متعجب می کند مبلمان تاشویی ست که به دیوار متصل است و در آن زمان در نوع خود کم نظیر و کمیاب بوده.

احتمالا وجود این مبلمان به دلیل معاشرت های زیاد و آمد و شدهای مکرر امین التجار به کشورهای اروپایی برای امر تجارت بوده. این تاجر نامی، در دوران مشروطیت از حامیان و پشتیبانان مشروطه خواهان بود و در منزلش جلسات و نشست های زیادی با مبارزان مشروطه خواهی برگزار کرد و با بسیاری رجال نامی و سیاسی و علمای فقه در ارتباط بود. پس از فوت امین التجار بزرگ، پسرش حبیب الله وارث پدر شد و به اعتبار او لقب امین التجار گرفت.

اهمیت دیگر این خانه از این حیث است که یگانه بانوی شیعه ی عارف و نامدار اصفهان به نام نصرت بیگم امین یا مجتهده امین در این خانه چشم به جهان گشود و امروزه اصفهانیان از وی با احترام یاد می کنند.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

برای بازدید از اماکن دیدنی شهر اصفهان و گشت و گذار در طبیعت سرسبزش، گردشگران نیمه ی اول سال تا اوایل پاییز را انتخاب می کنند تا پیش از اینکه هوا رو به سردی برود بتوانند از سفر لذت ببرند.حتما به حمام شیخ بهایی در اصفهان هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

چشمه ورتون اصفهان

از جاهای دیدین اصفهان در تابستان میتوان به چشمه های این استان اشاره کرد.گاهی در ارتفاعات و دامنه ها به دلایل مختلفی از جمله بالا رفتن حرارت مرکزی زمین یا فعالیت های زیرزمینی آتشفشان ها، آب های گرم از شکاف هایی در زمین سر بیرون آورده و چشمه های بی نظیر آب گرم را تشکیل می دهند

پارک ملی کلاه قاضی اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان پارک ملی کلاه قاضی است. کشور ایران با زیست بوم ها و اقلیم های مختلف و پوشش های گیاهی خاص در مناطق کوهستانی و دشت ها، برای زندگی گونه های مختلف جانوران و رویش گیاهان متفاوت شرایط مناسبی فراهم کرده است.

کلیسای وانک

کلیسای وانک را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد که تمامی ندارد و آثار به جا مانده از دوران مختلف طی تاریخ و سرگذشتی که این شهر از سر گذرانده یکی از یکی با ارزش تر و دیدنی تر هستند. برای سفر به اصفهان خوشبختانه محدودیت فصلی خاصی وجود ندارد و به جز زمستان که ممکن است سرما آزارتان دهد بقیه ی فصل ها مخصوصا بهار برای سفر به اصفهان دل انگیزند.

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search