Search

خانه ی امین التجار

معرفی

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند و تا سالیان سال به عنوان یک اثر مهم هنری و تاریخی مورد توجه و بازدید قرار می گیرند. خانه ی تاریخی امین التجار در شهر تاریخ ساز اصفهان، یکی از همین مکان هاست. برای آشنایی با این خانه ی دیدنی و جذاب در ادامه ما را دنبال کنید.

خانه ی امین التجار کجاست؟

در مرکز شهر اصفهان و در خیابان عبدالرزاق پشت مسجد نو، عمارت مشهور و مجلل خانه ی تاریخی امین التجار واقع شده است.

تاریخچه خانه ی امین التجار

در دوره ی سلطنت خاندان قاجار در ایران، تاجر و بازاری مشهور و مورد اعتمادی به نام محمدعلی امین التجار در شهر اصفهان زندگی می کرد که این خانه ی تاریخی و مجلل زمانی متعلق به او بوده. پیش از ورود به خانه نمای با شکوه آن برای لحظاتی شما را خیره خواهد کرد. این خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل چهارده اتاق می شود. اتاق ها با در و پنجره های مشبک و چوبی که تماما با تزیینات منبت کاری و خاتم کاری پوشیده شده اند و شیشه های رنگی ارسی زیبا که به سوی ایوان بزرگی با ستون های بلند کنده کاری شده باز می شوند.

منبع:گوگل مپ

متاسفانه این خانه حیاط زیبایی داشته که با توسعه ی شهر بخش وسیعی از آن از بین رفته است، اما حوض عمارت بر جای خود باقی ست. تمام اتاق ها به تزیینات آینه کاری و نقاشی های زیبا و گچ بری آراسته هستند که از تزیینات مرسوم معماری قاجار بوده است. یکی از مواردی که در تالار عمارت بازدید کنندگان را متعجب می کند مبلمان تاشویی ست که به دیوار متصل است و در آن زمان در نوع خود کم نظیر و کمیاب بوده.

احتمالا وجود این مبلمان به دلیل معاشرت های زیاد و آمد و شدهای مکرر امین التجار به کشورهای اروپایی برای امر تجارت بوده. این تاجر نامی، در دوران مشروطیت از حامیان و پشتیبانان مشروطه خواهان بود و در منزلش جلسات و نشست های زیادی با مبارزان مشروطه خواهی برگزار کرد و با بسیاری رجال نامی و سیاسی و علمای فقه در ارتباط بود. پس از فوت امین التجار بزرگ، پسرش حبیب الله وارث پدر شد و به اعتبار او لقب امین التجار گرفت.

اهمیت دیگر این خانه از این حیث است که یگانه بانوی شیعه ی عارف و نامدار اصفهان به نام نصرت بیگم امین یا مجتهده امین در این خانه چشم به جهان گشود و امروزه اصفهانیان از وی با احترام یاد می کنند.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید

برای بازدید از اماکن دیدنی شهر اصفهان و گشت و گذار در طبیعت سرسبزش، گردشگران نیمه ی اول سال تا اوایل پاییز را انتخاب می کنند تا پیش از اینکه هوا رو به سردی برود بتوانند از سفر لذت ببرند.حتما به حمام شیخ بهایی در اصفهان هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب می آید.اماکن تاریخی در اصفهان به قدری زیادند و هرکدام هنرمندانه و سرشار از جزییات معماری ساخته شده اند که برای گردش در اصفهان و بازدید از تمام مکان ها زمان زیادی لازم دارید.

کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.

چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search