Search

خانه هرندی کرمان

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

البته بنای موجود در این باغ ۲۰۰۰ متر مربع از این وسعت را به خودش اختصاص داده است. این بنا در دهه پنجاه به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. این بنا علاوه بر اینکه خودش دارای پیشینه و قدمت تاریخی است، اشیاء تاریخی بسیاری را در قالب یک موزه در خود جای داده است. 

خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

پیشینه تاریخی خانه هرندی کرمان

همانطور که گفته شد ساخت این مکان به زمان قاجار و حدود یک قرن پیش یعنی سال ۱۲۵۲ هجری شمسی برمیگردد.  دستور ساخت خانه هرندی را یک فرد نظامی وابسته به حکومت قاجار به نام عدل السلطان صادر کرد. ساخت این خانه در زمان قاجار در خارج از شهر کرمان انجام گرفته است. عدل السلطان بیشتر این خانه را به سبک خانه های فرانسوی ساخته است. البته سبک معماری این عمارت ترکیبی از معماری ایرانی و فرانسوی می‌باشد.

این خانه باغ که از جاهای دیدنی کرمان است، که حدود شصت سال پس از ساختش، توسط فردی به نام ابوالقاسم هرندی که از سرمایه‌داران و تاجران شهر کرمان بود، خریداری شد. این مکان به دلیل نام صاحبش، خانه هرندی نامیده شده است. بنای این خانه باغ در دهه هشتاد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. 

معماری بخش های مختلف خانه هرندی کرمان

همانطور که گفته شد معماری این مکان زیبا و قدیمی، به سبکی زیبا و ترکیبی از معماری غیر ایرانی(فرانسوی) و ایرانی می‌باشد. به همین دلیل معماری این خانه به سبک مدرنیته نزدیک تر است. این بنا بصورت دو طبقه ساخته شده، در طبقه بالا اتاق های متعددی داشته و در طبقه پایین فضایی بزرگ به منظور سالن راحتی در نظر گرفته شده است. این عمارت شامل قسمت های مختلفی میشود که عبارتند از:

 • قسمت مرکزی عمارت
 • ساختمان خدمتکاران 
 • محلی برای استحمام
 • آشپزخانه
 • اصطبل
 • گاوگرد
 • محوطه باغ
 • موزه باستان شناسی
خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

از میان مکان های بالا که جزئی از خانه هرندی یکی از جاهای دیدنی کرمان است، شاید گاوگرد برایتان ناآشنا باشد. در زمان قاجار از گاوگرد به منظور کشیدن آب از چاه کمک گرفته می‌شد. که در این خانه باغ گاوگرد در قسمت انتهایی فضای سبز باغ قرار دارد. 

همچنین موزه باستان شناسی باغ هرندی دارای قسمت های مختلفی است که آنرا به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. از این قسمت ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • غرفه شهداد
 • غرفه جازموریان
 • موزه سازهای سنتی

شما میتوانید از ساعت نه صبح تا پنج بعد از ظهر از این مکان تاریخی و زیبا دیدن کنید. 

دسترسی به این عمارت بسیار ساده می‌باشد. این مکان در خیابان بهشتی شهر کرمان بوده و نزدیک ایستگاه اتوبوس است و شما میتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز برای رفت و آمد استفاده کنید. 

خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

آرامگاه مشتاقیه کرمان

یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان که قدمتی نزدیک به دویست سال دارد آرامگاه مشتاقیه کرمان است. این آرامگاه در سال ۱۲۲۳ و در زمان قاجار در خارج از شهر بنا شده است. البته هم اکنون در داخل شهر قرار دارد. این مکان به گنبد مشتاقیه نیز معروف است.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search