Search

خانه قزوینی ها

معرفی

جاهای دیدنی اصفهان و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند و این میزان از نبوغ و هنرمندی ایرانیان در اعصار مختلف را تحسین می کنند. یکی از آثار تاریخی مورد علاقه و توجه گردشگران ایرانی و خارجی، خانه های قدیمی با معماری خاص و پر زرق و برق آن هاست. یکی از این خانه ها که مورد استقبال آن هاست، خانه ی قزوینی هاست که با هم به بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم.

خانه قزوینی ها کجاست

خانه ی قزوینی ها در خیابان ابن سینای اصفهان، تقاطع بابا قاسم و در نزدیکی میدان شهشهان واقع شده. این خانه درست کنار خانه ی کهکشان است که می توانید از هر دوی آن ها بازدید کنید.

تاریخچه خانه قزوینی ها

این خانه در زمان حاکمیت ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده و تا حدود دهه ی 50 از آن استفاده ی شخصی می شده. پس از اینکه میراث خانه را از مالک آن خریداری می کند به بازسازی آن پرداخته و اکنون برای بازدید گردشگران و عموم مردم در دسترس است.

منبع:گوگل مپ

از درب ورودی اصلی خانه که در حال حاضر در کوچه ی امام جمعه قرار دارد وارد آن می شویم و راهرویی طویل پیش رویمان ظاهر می شود. با گذشتن از این دالان طولانی ورودی، در سمت راست فضای کوچکی با راهروی هشتی اش مارا به حیاط های اندرونی و بیرونی هدایت می کند. با داخل شدن به حیاط اندرونی که در این خانه بزرگ تر از حیاط بیرونی آن است، عمارتی دو طبقه روبروی مان می بینیم با تالار و اتاق هایی در اطراف. حوض مستطیل شکلی که در وسط حیاط وجود دارد نیز نمای بنا را دلچسب تر کرده است.

سرتان را که بالا می آورید ارسی های مشبک با شیشه های رنگارنگ که از شناسه های معماری سنتی ست و در بیشتر بناهای دوره ی قاجار دیده می شود نیز چشم تان را می نوازد. درب های چوبی ورودی به تالار و اتاق ها که با ظرافت و نظم زیبایی منبت کاری و خاتم کاری شده اند همگی اصالت معماری ایرانی را به رخ می کشند. تزیینات شاه نشین نیز در نوع خود بی مانند است، سقف آن و زیر قوس گنبدش تماما مقرنس کاری و گچ بری ست. حیاط بیرونی که البته کوچکتر از حیاط اندرونی ست مجددا شامل تالار ها و اتاق هایی ست با آینه کاری ها و گچ بری های چشم نواز و هر اتاق در این عمارت ایوان و ارسی هایی مشرف به حیاطش دارد.

منبع:گوگل مپ

وجه تسمیه

این خانه متعلق به یکی از تاجران بنام اصفهانی، حاج حسن غفوری بوده اما به سبب رفت و آمد و داد و ستد فراوان وی با قزوین و قزوینی ها، با نام خانه ی قزوینی ها شهرت یافته.

بهترین زمان بازدید

خانه ی قزوینی ها به جز ایام تعطیل رسمی، همه روزه در اختیار عموم برای بازدید قرار دارد. برای سهولت بازدید از اماکن مختلف استان اصفهان بهتر است در فصل بهار و اردیبهشت ما و در اوج زیبایی طبیعت شهر و آب و هوای فرح بخشش به آنجا سفر کنید.از دیگر خانهای تاریخی میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

حمام شیخ بهایی

اصفهان نصف جهان واقعیت جمله در این است که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است.اماکن تاریخی و قدیمی برای گردشگران از جنبه های مختلفی حائز اهمیت و جذاب اند. برخی به دلیل قدمت، برخی به دلیل شیوه ی ساخت، کاربری و یا زیبایی های ظاهری شان مورد توجه قرار می گیرند.

بازار قیصریه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان بازارهی آن است.اصفهان یکی از مقاصدی ست که برای سفر و گردشگری از همه نظر بسیار ایده آل است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب آن باعث می شود تمام فصل ها مخصوصا سه فصل اول سال برای سفر به آن دل انگیز باشد،

مسجد امام

مسجد امام را میتوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد.در میدان نقش جهان اصفهان، که بسیاری از آثار و جاذبه های گردشگری در آن گرد هم هستند، سر نخ همه چیز به شاه عباس می رسد. این میدان که پس از انتقال پایتخت به اصفهان، رونق گرفت ساختمان های مهم تاریخی و فرهنگی زیادی در خود دارد. یکی از آن ها مسجد امام است.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب می آید.اماکن تاریخی در اصفهان به قدری زیادند و هرکدام هنرمندانه و سرشار از جزییات معماری ساخته شده اند که برای گردش در اصفهان و بازدید از تمام مکان ها زمان زیادی لازم دارید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search