Search

خانه قزوینی ها

معرفی

جاهای دیدنی اصفهان و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند و این میزان از نبوغ و هنرمندی ایرانیان در اعصار مختلف را تحسین می کنند. یکی از آثار تاریخی مورد علاقه و توجه گردشگران ایرانی و خارجی، خانه های قدیمی با معماری خاص و پر زرق و برق آن هاست. یکی از این خانه ها که مورد استقبال آن هاست، خانه ی قزوینی هاست که با هم به بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم.

خانه قزوینی ها کجاست

خانه ی قزوینی ها در خیابان ابن سینای اصفهان، تقاطع بابا قاسم و در نزدیکی میدان شهشهان واقع شده. این خانه درست کنار خانه ی کهکشان است که می توانید از هر دوی آن ها بازدید کنید.

تاریخچه خانه قزوینی ها

این خانه در زمان حاکمیت ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده و تا حدود دهه ی 50 از آن استفاده ی شخصی می شده. پس از اینکه میراث خانه را از مالک آن خریداری می کند به بازسازی آن پرداخته و اکنون برای بازدید گردشگران و عموم مردم در دسترس است.

منبع:گوگل مپ

از درب ورودی اصلی خانه که در حال حاضر در کوچه ی امام جمعه قرار دارد وارد آن می شویم و راهرویی طویل پیش رویمان ظاهر می شود. با گذشتن از این دالان طولانی ورودی، در سمت راست فضای کوچکی با راهروی هشتی اش مارا به حیاط های اندرونی و بیرونی هدایت می کند. با داخل شدن به حیاط اندرونی که در این خانه بزرگ تر از حیاط بیرونی آن است، عمارتی دو طبقه روبروی مان می بینیم با تالار و اتاق هایی در اطراف. حوض مستطیل شکلی که در وسط حیاط وجود دارد نیز نمای بنا را دلچسب تر کرده است.

سرتان را که بالا می آورید ارسی های مشبک با شیشه های رنگارنگ که از شناسه های معماری سنتی ست و در بیشتر بناهای دوره ی قاجار دیده می شود نیز چشم تان را می نوازد. درب های چوبی ورودی به تالار و اتاق ها که با ظرافت و نظم زیبایی منبت کاری و خاتم کاری شده اند همگی اصالت معماری ایرانی را به رخ می کشند. تزیینات شاه نشین نیز در نوع خود بی مانند است، سقف آن و زیر قوس گنبدش تماما مقرنس کاری و گچ بری ست. حیاط بیرونی که البته کوچکتر از حیاط اندرونی ست مجددا شامل تالار ها و اتاق هایی ست با آینه کاری ها و گچ بری های چشم نواز و هر اتاق در این عمارت ایوان و ارسی هایی مشرف به حیاطش دارد.

منبع:گوگل مپ

وجه تسمیه

این خانه متعلق به یکی از تاجران بنام اصفهانی، حاج حسن غفوری بوده اما به سبب رفت و آمد و داد و ستد فراوان وی با قزوین و قزوینی ها، با نام خانه ی قزوینی ها شهرت یافته.

بهترین زمان بازدید

خانه ی قزوینی ها به جز ایام تعطیل رسمی، همه روزه در اختیار عموم برای بازدید قرار دارد. برای سهولت بازدید از اماکن مختلف استان اصفهان بهتر است در فصل بهار و اردیبهشت ما و در اوج زیبایی طبیعت شهر و آب و هوای فرح بخشش به آنجا سفر کنید.از دیگر خانهای تاریخی میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت را میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی اصفهان که جذاب است.اگر از گردشگران و تاریخ شناسان سراغ از شاهکارهای معماری ایرانی را بگیرید، بی شک به شما سفر به اصفهان را برای دیدن نمونه های بی نظیر معماری و هنر ایرانی در اوج شکوفایی اش توصیه می کنند. گوشه گوشه ی اصفهان پر است از یادگارهایی که از دوران سلطنت صفویان به جا مانده و هرکدام از این بناها تاریخ و هویتی در خود نهفته دارد. کاخ هشت بهشت از آخرین بازمانده های سلطنت صفویان است که به ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

خانه ی امین التجار

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند

پل بزرگمهر اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به پل های متعدد اشاره کرد.زیبایی ها و جاذبه های دیدنی شهرها و روستاهای ایران قابل شمارش و اندازه گیری نیست. از جاذبه های طبیعی گرفته تا آثار تاریخی و ملی که از هر گوشه ی این خاک سربراورده اند.

پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search