Search

خانه شیرنگی

خانه شیرنگی گرگان

یکی دیگر از آثار باستانی که به حکومت پهلوی در ایران باز می گردد، خانه شیرنگی است که از جاهای دیدنی گرگان نیز به شمار می رود این خانه یکی از چشم نواز ترین و پر بازدیدی ترین خانه های تاریخی در گرگان به شمار می رود.

از همین جهت نیز سازمان میراث فرهنگی نیز دست به کار شده و در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1379، این خانه را در لیست اثار ملی قرار داده و شماره ثبت 3332 را برای این اثر در نظر گرفته است تا در صورت نیاز، به مرمت و بازسازی این بنای تاریخی و زیبا بپردازد.

از زیبایی های این خانه که مانند دیگر بناهای تاریخی دوره پهلوی است، می توان به اتاق هایی اشاره کرد که ورودی های گنبدی شکل داشته و زیبایی خاصی از بیرون به این بنا بخشیده است اشاره کرد. در کنار این ورودی ها نیز در های چوبی یکی دیگر از مزیت های این بنا است.

خانه شیرنگی گرگان
خانه شیرنگی گرگان

چوب های بکار رفته در ساخت درب های خانه شیرنگی، از مرغوب ترین چوب ها بوده به گونه ای که امروزه و پس از گذشت چندین سال از ساخت این بنا همچنان درب های تمامی اتاق های این بنا سالم بوده و مورد حفاظت قرار گرفته است.

این خانه از ابتدای ساخت، در بلندی های گرگان بنا شد و از همان ابتدا به یکی از جاهای دیدنی گرگان بدل شد؛ به همین منظور دروازه دیوار دارای سقف پوشش سفالی شیب‌ دار بوده و آب باران را در داخل حیاط و به سمت یک آبرو هدایت می کنند؛ نکته جالب در رابطه با این آبرو این است که در گذشته به صورت اشتراکی با همسایه از آن استفاده می شده چرا که بین دو خانه مشترک است.

معماری خانه شیرنگی

این ساختمان نیز به مانند دیگر خانه های پهلویی، وسعت زیادی داشته و دارای اتاق های متعدد در دو طبقه مجز بوده که هر کدام ورودی های جدا و گنبدی شکلی داشتند که اگر از حیاط این خانه به آن ها بنگرید، به این موضوع که چرا این ساختمان یکی از جاهای دیدنی گرگان است پی خواهید برد.

از مصالح به ‌کار رفته در ساخت این ساختمان می توان به آجر های منظم و خشت‌ خام اشاره کرد که در آن زمان یکی از رایج ترین و در دسترس ترین و حتی مستحکم ترین مصالح موجود برای ساختمان سازی بوده است.

سقف ساختما شیرنگی که به ساختمان شیرنگی ها نیز شناخته می شود، سفالی بوده و یا با سفال پوشانده اند تا از ورود آب به درون منزل جلوگیری شده و به صورت عایقی مناسب در برابر آب و هوای سرد و گرم قرار گیرد.

از دیگر زیبایی هایی که در این خانه به کار رفته است می توان به گچ کاری های استادانه ای اشاره کرد که در آوردن آن به دست هر شخصی امکان پذیر نبوده و نیازمند سال ها تخصص و تجربه در این مسیر بوده.

خانه شیرنگی گرگان
خانه شیرنگی گرگان

مسیر دسترسی

اگر قصد دین از خانه شیرنگی که یکی از زیباترین جاهای دیدنی گرگان است را دارید، می بایست به محله سر چشمه گرگان رفته و در بافت قدیمی شهر، این خانه را بیابید و در کنار آن نیز می توانید از دیگر مکان های کهن شهر دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.

کاخ آقا محمد خان قاجار

کاخ آقا محمد خان قاجار یکی از اندک آثار تاریخی برجای مانده از دوره قاجاریه بوده که امروزه، به یکی از جاهای دیدنی گرگان نیز بدل شده است. گرگان یا استر آباد قدیم که خاستگاه اصلی حکومت چندین ساله قاجاریه بوده، یکی از نقاط عطف در ساخت بنا های تاریخی در ایران به شمار می رود.

جنگل توسکستان

یک از جاهای دیدنی گرگان که می تواند شما را ساعت ها محو تماشای زیبایی های خود کند، بیشک جنگل توسکستان است که در دامنه شمال شرقی البرز و درست در میان شاهرود و گرگان قرار دارد؛ این جنگل که مسیر دسترسی به آن توسط جاده توسکستان فراهم می شود، دارای یکی از زیباترین مناظر زنده ایران است.

سرای باقری ها

سرای باقری ‌‌ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search