Search

خانه شمس زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان+ خانه شمس زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان را میان سفرهایتان از قلم نیاندازید وگرنه آرامش و حس خوبی را که خانه شمس و دیگر جاهای دیدنی زاهدان به شما میدهد را از دست می دهید.خانه شمس ،واقع در استان سیستان بلوچستان می باشد .

خانه شمس زیبای زاهدان را با نام ((خانه شمسی)) هم میشناسند. این بنای زیبا در تاریخ 18 اردیبهشت ماه سال 1380 هجری شمسی با شماره ی ثبت 3824 جزو اثار باستانی و تاریخی ملی ایران به ثبت رسیده است. سازمان مییراث فرهنگی نگاه ویژه ای به جاهای دیدنی زاهدان داشته است. سازمان میراث فرهنگی خانه شمس زیبای زاهدان را به قیمت 8 میلیارد و پانصد میلیون ریال از صاحبان قبلی خریداری کرده و برای مرمت و بازسازی آن 2 میلیارد و پانصد میلیون ریال پرداخت کرده است. مرمت و بازسازی این بنا به خوبی انجام شده است و حالا این مکان را به یکی از جاهای دیدنی زاهدان و سیستان و بلوچستان تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی زاهدان+ خانه شمس زاهدان

خانه شمس زیبای زاهدان

تاریخچه خانه شمس زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان مملو از مکانهای زیباست و خانه شمس یکی از زیباترین آن ها می باشد.خانه شمس در قدیم الایام کاربرد شخصی داشته و قبلا افرادی در این خانه زندگی میکرده اند، که پس از گذشت چند سال و زندگی کردن چند نسل در این خانه، صاحبان و وراث خانه شمس،این مکان را ترک می کنند و چند سالی، خالی از سکنه و متروک می ماند. پس از مدتی، سازمان میراث فرهنگی وارد عمل میشود و این خانه را با قیمت خوبی از وراث خریداری میکند.

خانه شمس  را پس از مرمت و بازسازی، تبدیل به یکی از مکانهای دیدنی زاهدان و پژوهشکده ی آثار باستانی می کند. در این پژوهشکده، اساتیدی مجرب مشغول تدریس به دانشجویان می باشند. رشته هایی که در این پژوهشکده تدریس میشوند، مرمت سازی و باستان شناسی است. خانه شمس زاهدان در سال 1315 ساخته شده است و مربوط به دوران پهلوی می باشد.اگر قصد سفر دارید از جاهای دیدنی زاهدان غافل نشوید.

جاهای دیدنی زاهدان+ خانه شمس زاهدان

معماری خانه شمس زیبای زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان آیینه ای از معماری یزد می باشد.و معماری خانه شمس هم، برگرفته از معماری یزدی می باشد. این خانه شباهت بسیار زیادی با خانه ابویی دارد.هر دوی این خانه ها جزو مکانهای دیدنی زاهدان هستند و ارزش یکبار دیدن را دارند. خانه شمس دارای یک حیاط بزرگ می باشد که درون این حیاط باغچه هایی را تعبیه کرده اند.دور تا دور این حیاط اتاق های زیادی وجود دارد.اتاق های جنوبی خانه شمس تابستانی و اتاق های شمالی مخصوص زمستان هستند.

این خانه مانند دیگر خانه های سنتی دارای هشتی،مطبخ،حوض و …. می باشد.مصالح استفاده شده در خانه شمس زاهدان، گل و خشت می باشد و برای نما از آجر استفاده شده است.خانه شمس زاهدان با معماری جالبی که دارد، حالا جزو یکی از پرطرفدار ترین جاهای دیدنی زاهدان می باشد.

آدرس:

استان سیستان و بلوچستان – شهر زاهدان – خیابان شریعتی – روبروی خانه زعیم

زمان دسترسی :

زمان دسترسی به خانه شمس که جزو جاهای دیدنی زاهدان است، از مرکز شهر زاهدان حدودا 10 دقیقه می باشد.

مدت زمان بازدید:

مدت زمان بازدید از این مکان حدودا 30 تا 45 دقیقه می باشد.

سخن آخر:

اگر به استان سیستان و بلوچستان سفر کردید به بازار سلمان زاده و بازار سرپوشیده زاهدان حتما سر بزنید ، خرید از صنایع دستی زیبا و با کیفیت این شهر ها را فراموش نکنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سیستان و بلوچستان

کاروانسرای نصرت آباد زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان و مکان های تاریخی آن، سرگذشت و تاریخ این شهر را به تصویر می کشند، کاروانسرای نصرت آباد آیینه ی جاهای دیدنی زاهدان و تاریخ این شهرمی باشد. این کاروانسرای تاریخی در شمال شهر زاهدان ، حدودا در 4 کیلومتری شهر نصرت آباد (جاده زاهدان به بم) و در دامنه ی جنوبی یکی از کوه های کویر لوت قرار گرفته است. به گفته ی باستان شناسان، این بنا مربوط به اواخر دوره ی صفویه می باشد.

پارک علم و فناوری زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان معمولا قدمت زیادی دارند، اما پارک علم و فناوری برخلاف دیگر جاهای دیدنی زاهدان به تازگی تاسیس شده است. تاسیس پارک علم و فناوری زاهدان بر میگردد به سال 1391 حدود 10 سال پیش. با احداث پارک علم و فناوری در شهر زاهدان، این شهر جان تازه ای گرفته است.

موزه پست و ارتباطات زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بسیار است، موزه پست و ارتباطات یکی از پرطرفدارترین جاذبه ها و جاهای دیدنی زاهدان می باشد.این موزه علاوه بر اینکه اشیاء تاریخی را در آن نگهداری میکنند و به نمایش میگذارند، ساختمانش هم جزو آثار تاریخی و جاهای دیدنی زاهدان می باشد.

ساحل درک

یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی زاهدان را تصور کنید که کمترین فاصله را تا تنگه هرمز دارد. ساحل درک، جایی که با وارد شدن به آن دیگر علاقه ای به خارج شدن از آن و برگشت به خانه خود را ندارید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search