Search

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید.هر جنگ با تمام تلخی ها و ویران گری، روزی به پایان می رسد اما خاطره اش تا همیشه در ذهن وطن می ماند. آثاری که از جنگ های مختلف و جنگجویان غیور در ایران ما به جا مانده تداعی گر دلیری و پیروزمندی برای ماست. از جاهای دیدنی بوشهر خانه ای ست که روزی متعلق به یکی از سرداران پیروز و شجاع ایرانی بوده. در اینجا به توصیفی از خانه ی رئیس علی دلواری پرداخته ایم.

خانه رئیس علی دلواری کجاست؟

از نامش هویداست که این خانه در شهر دلوار قرار گرفته که تا استان بوشهر 35 کیلومتر فاصله دارد. دلوار یکی از شهرهای کوچک شهرستان تنگستان استان بوشهر است که در جنوب آن قرار دارد.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

تاریخچه

رئیس علی دلواری جوانی شجاع و مشروطه خواه بود که دوره ی قاجار زندگی می کرد. او از مبارزان مشروطه خواه بود و بعدها با تعرض انگلیسی ها در جنگ جهانی اول به خاک ایران، فرمانده ی مبارزه کنندگان علیه استعمارگران شد و پیروزی های درخشانی رقم زد از جمله غلبه بر نیروهای سپاه 5000 نفری انگلیس که در تنگستان رخ داد و از این ماجرا فیلمی ساخته شد با نام دلیران تنگستان که احتمالا دیده اید.

خانه ی رئیس علی دلواری که امروز به موزه و مکانی تاریخی و دیدنی برای عموم مردم بدل شده، از زیبایی های خاصی برخوردار است. اولین حسی که با دیدن آن به شما القا می شود شکوهمندی در عین سادگی ست. این خانه بدون هیچ تزیینات و نمای پرطمطراقی ساخته شده و سپیدی رنگ ساختمان و نمای یکپارچه اش آرامش خاصی به مخاطب می دهد.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

دو ستون قطور سفید که دری چوبی و دو لنگه در میان آن هاست و در هر طرف در روی دیوارهای یکرنگ و سفید پنجره ای چوبی با نیم دایره ای در بالای آن و شیشه های رنگی ست. تناقضی که رنگ آفتاب سوخته ی چوب در و پنجره ها با سپیدی نما بوجود آورده از اِلِمان های جذاب این خانه است.

این بنا بیش از صد سال پیش در مساحتی به اندازه ی حدودی 4000 متر مربع ساخته شده و 23 اتاق در آن وجود دارد.در حیاط خانه نخل بلندی ست که امضای طبیعت جنوب است. تزیینات مختصر اتاق ها گچ بری های آن هاست و روی دیوارها چراغ های لاله ای نصب شده. این بنا که امروز موزه ی مردم شناسی بوشهر به حساب می آید پر است از تندیس دلیران تنگستان، نامه ها و وصیت نامه ها و کلکسیونی از تمبر های آن دوران است.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

رئیس علی دلواری عمر زیادی نکرد اما در همین زمان کوتاه نامش جاودانه شد. او در سی و سه سالگی در حالی که از مرزبانان دریای جنوب بود در شبیخونی ناجوانمردانه کشته شد و در شهر نجف به خاک سپرده شد.البته در کنار موزه ها و مکانهای دیدنی بوشهر میتوانید سری هم به رستورانهای این شهر از جمله رستوران گرگور بوشهر هم بزنید.

بهترین زمان سفر

انتخاب زمان سفر به بوشهر احتمالا کار سختی نیست و همه از شرایط آب و هوایی جنوب کشور و گرمای بیش از حد تحملش اطلاع دارند، برای تجربه ی لذت بخشی از سفر به بوشهر بهتر است نیمه ی دوم سال را انتخاب کنید تا آفتاب سوزان و شرجی های بوشهر مانع از لذت بردنتان از سفر نشود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

بندر گناوه

بندر گناوه، یکی از جاهای دیدنی بوشهر می باشدکه شهری جذاب و زیبا در استان بوشهر بوده که در ساحل جنوبی خلیج فارس، واقع شده است این بندر که از جاهای دیدنی بوشهر به شمار می رود، دارای مناظر خیره کننده و چشم نوازی بوده که سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search