Search

خانه داروغه مشهد

معرفی

در سفر به مشهد و زیارت حرم امام هشتم (ع) بد نیست بدانید که جاهای دیدنی مشهد و تاریخی بسیاری در حوالی حرم قرار دارند که می توانید بعد از زیارت از آن ها بازدید کنید و تجربه ی سفر به مشهد را متفاوت تر از همیشه رقم بزنید. خانه ی داروغه در 500 متری حرم یکی از این گزینه های دیدنی ست.

خانه داروغه کجاست؟

این خانه ی تاریخی در خیابان نواب صفوی، کوچه داروغه و نزدیک حوض مسگران واقع شده است.

تاریخچه

 خیابان نواب صفوی مشهد در گذشته محلی اشرافی و گران قیمت بوده و خانواده های ثروتمند در آن زندگی می کردند. یکی از این خانه ها متعلق به داروغه ی شهر بوده که از نامش پیداست صاحب سِمت مهم و امنیتی در دستگاه حکومتی بوده است. یوسف خان هراتی، داروغه ی شهر، برای ساخت این عمارتْ معماران ایرانی و خارجی را به کار می گیرد تا بنایی بسازند که امروز هم هنوز در زمره ی خانه های دیدنی و مجلل تاریخی باشد.

منبع:بام نیوز

این عمارت با توجه به رفت و آمد سران و رجال حکومتی و برگزاری مراسم ها و میهمانی های بزرگ به مناسبت های مختلف، باید با امکانات عالی و شایسته ی داروغه و میهمانانش ساخته می شد. خانه ای در دو طبقه و پلکانی در هر دو طرف عمارت با نرده های فلزی که نمایانگر معماری روس است و ایوانی دلباز  که در مقابلش ستون های آجری زیبا قرار گرفته اند. کاشی کاری هایی که در ایوان به کار رفته اند از تزیینات ایرانی و چشم نوازند و اسما متبرک خداوند و ائمه روی آنان دیده می شود.

خانه داروغه  دارای قسمت هایی مخصوص تابستان و زمستان است که در بخش زمستان نشین آن شومینه ای تعبیه شده که نسبت به ساخت و سازهای آن دوره بسیار مدرن به حساب می آمده و در کمتر عمارتی دیده می شده. در تابستان نشین نیز بادگیرهایی برای ورود و گردش هوای خنک به داخل بنا ساخته شده. این خانه ی قاجاری با شکوه که پس از انقلاب مشروطیت ساخته شده، در دهه ی 80 مرمت و رسیدگی هایی به آن شد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و امکان بازدید از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد برای گردشگران فراهم شد.

کف حیاط عمارت داروغه سنگفرش است و در آن حوض آب و قسمت هایی به عنوان باغچه با درختان و گل های رنگی آراسته شده اند.

بهترین زمان بازدید

برای سفر به مشهد و خانه داروغه و دیدن آثار تاریخی و طبیعت خوش آب و هوای اطراف مشهد می توانید در فصل بهار اقدام کنید و در شرایط آب و هوایی مناسب مشهد و شکوفایی طبیعتش از سفرتان لذت ببرید.

مشهد دارای جاهای دیدنی فراوانی است که یکی از آنها طرقبه مشهد است که پیشهاد میشود به این مکان گردشگری هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان رضوی

جنگل جیغ مشهد

از جاهای دیدنی مشهد میتوان به جنگل جیغ اشاره کرد.جنگل ها برای افرادی که علاقه به طبیعت گردی و جاذبه هایی مثل درختان و آبشار ها و رودخانه ها دارند مکان های محبوبی هستند. به خصوص که در دهه ی اخیر کمپینگ و اقامت در این مکان ها طرفداران بیشتری هم پیدا کرده است.

خانه تاریخی توکلی

خانه تاریخی توکلی از جاهای دیدنی مشهد آثار تاریخی این شهر است.شهر مشهد از مقصدهای مسافرتی است که در میان ایرانیان همیشه در اولویت فرار دارد. بد نیست بدانید مشهد به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم علاوه بر اهمیت مذهبی اش از اهمیت تاریخی نیز برخوردار است و روزگاری مسیر عبور تاجران و بازرگانان بوده است و تاریخ پر ماجرایی از سر گذرانده است. بناهایی که روایت گر این تاریخ هستند و از دوره های مختلف در شهر به جا مانده اند کم نیستند. برای آشنایی با یکی از زیباترین خانه های قجری در مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

طرقبه مشهد

طرقبه مشهد از جاهای دیدنی مشهد است.مناطق کوهستانی اطراف شهرهای بزرگ و کوچک معمولا به مکان های گردشگری و ییلاقی برای تفریح و استفاده از آب و هوای سالم و طبیعت گردی تبدیل می شوند. به خصوص در سال های اخیر که اهمیت و پتانسیل این مکان ها بیشتر و بهتر شناخته شده و برای جذب گردشگران بیشتر توسعه هایی در آن ها صورت گرفته است. طرقبه یکی از همین نواحی نزدیک کلان شهر مشهد مقدس است که این روزها سهم زیادی از گردشگران را به خود اختصاص داده است.

پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی از جاهای دیدنی مشهد درتابستان است و البته میتوان به دیگر پارک های مشهد هم اشاره کرد.مسافران و گردشگران معمولا برای زمان های استراحت و وقفه های کوتاه در سفر به دنبال مکان های سر باز در طبیعت و جایی غیر از اقامتگاه شان می گردند که عموما پارک ها می تواند برای آنان گزینه ی مناسبی باشد. پارک کوهسنگی نامی مشهور و آشنا میان پارک های مشهد است که اکثر مسافران به آن سری می زنند و از امکانات آن بهره مند می شوند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search