Search

خانه تاریخی میرفتاح

خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل
خانه تاریخی میرفتاح اردبیل

خانه تاریخی میرفتاح اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل و از جاهای تاریخی این شهر نیز به شمار می رود،است که امروزه تبدیل به یکی از موزه های دیدنی این استان اردبیل نیز بدل شده و سالانه شاهد خیل عظیمی از جمعیت گردشگر می باشد.در این سفر مجازی سایت گردشگری به گردی را همراهی کنید.

این خانه با قدمتی بالغ بر 195 سال، یکی از تاریخی ترین خانه های بر جای مانده در این استان است که از اهمیت بسیاری زیادی نیز برخوردار بوده، در دوران حکومت پهلوی اول به عنوان اولین دبیرستان دخترانه مورد استفاده قرار می گرفته است.

اما نکته مهم در رابطه با این ساختمان این است که در تاریخ ۱۰ دی ماه سال ۱۳۸۱، به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید و امروزه محلی برای دیدن از آثار دینی و تاریخی استان اردبیل است.

خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل
خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل

درونگرایی در معماری

درونگرایی در معماری ایرانی که از گذشته کاربرد بسیاری زیادی داشته است، به عنوان یکی از اصول پایه معماری اصیل ایرانی و اسلامی، در سازماندهی و ساماندهی اندام های مختلف یک بنا، به ویژه در خانه هاي سنتی ایرانی ، بوده و مورد توجه بسیاری قرار داشته است.

درونگرايي در عرصه معماری، نوعی ساماندهی کالبدی در کشور های اسلامی است که به عبارتی از بسته بودن یک فضای خصوصی نسبت به فضای شهری، و باز شدن آن به سمت فضای خصوصی گفته می شود که این امر به وضوح در خانه تاریخی میرفتاح قابل مشاهده است.

اما به صورت ساده تر و به بیانی شیوا تر و امروزی، درونگرایی در معماری، به فضای بسته حول یک فضای باز مرکزی گفته می شود که به واسطه آن محوریت یک سازه حفظ شده و باقی سازه در اطراف آن به صورت یکسان ساخته می شود.

خانه تاریخی میرفتاح اردبیل
خانه تاریخی میرفتاح اردبیل

تزیینات خانه تاریخی میرفتاح

این خانه که دیدنی های بسیار زیادی را در خود جای داده، پنجره های ارسی شکلی داشته که در کنار پنجره های رنگی، طرح های اسلیمی بی نظیری را در دل خود جای داده است و همین امر سبب شده تا یکی از زیبا ترین ساختمان ها با معماری درونگرا به حساب بیاید.

علاوه بر شیشه کاری های و تزیینات متعدد ارسی شکل، می توانید مزین کاری هایی که توسط آجر ها بر روی این سازه نقش بسته اند را مشاهده کنید و به عمق زیبایی این معماری پی ببرید. معماری که در زمان حکومت پهلوی، نمای آجری با تقش و نگار های متعدد داشته است.

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل پل یعقوبیه میباشد که هم از دیگر مکانهای تاریخی میباشد.

موزه مفاخر اردبیل

در خانه تاریخی میرفتاح می ‌توان طرح های با نقش و نگار بسیار زیبا و چشم نواز از علمای بزرگ استان اردبیل از جمله آیت الله احمد مقدس محقق اردبیلی، آیت الله میرزا محسن مجتهد اردبیلی، آیت الله میر صالح مجتهد انواری، آیت الله میرزا علی ‌اکبر مجتهد اردبیلی و دیگر علمای این شهر مشاهده کرد.

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد نقاشی ‌های این موزه، طراح آنها است؛ طراحی که این نقاشی ها را با دستان توانمند خود به تصویر کشیده و در خانه تاریخی میرفتاح به نمایش برای عموم گذاشته است. این هنرمند بلند آوازه با نام حسن مردانه شناخته می شود. علاوه بر نقاشی‌ های موجود، کتب ‌های نفیس و ارزشمند از این علما در این موزه نگه داری می شود.

سوالات متداول

 1. خانه تاریخی میرفتاح از چه دوره‌هایی به عنوان دبیرستان دخترانه استفاده شده است؟
  • این خانه در دوران حکومت پهلوی اول به عنوان اولین دبیرستان دخترانه مورد استفاده قرار گرفته است.
 2. چرا خانه تاریخی میرفتاح به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؟
  • در تاریخ ۱۰ دی ماه سال ۱۳۸۱، این خانه به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 3. چه ویژگی‌های معماری درونگرا در خانه تاریخی میرفتاح قابل مشاهده است؟
  • درونگرايي در معماری، به فضای بسته حول یک فضای باز مرکزی اطلاق می‌شود. این خانه نیز از درونگرايي در معماری بهره‌مند است که باعث حفظ محوریت در ساختمان شده و بازدهی زیبایی زیادی به آن داده است.
 4. چه تزییناتی در خانه تاریخی میرفتاح قابل مشاهده است؟
  • پنجره‌های ارسی شکلی با طرح‌های اسلیمی و نقاشی‌های با نقش و نگار زیبا از علمای بزرگ استان اردبیل، از جمله آیت‌الله احمد مقدس محقق اردبیلی، در این سازه قابل مشاهده هستند.
 5. چه نامی برای هنرمند طراح نقاشی‌های موجود در موزه آورده شده است؟
  • هنرمند طراح نقاشی‌ها به نام حسن مردانه شناخته می‌شود.
 6. چه افراد مشهوری در نقاشی‌ها و کتب موجود در موزه حضور دارند؟
  • آثار نقاشی‌ها و کتب این موزه حاوی تصاویر و آثار علمای بزرگ استان اردبیل مانند آیت‌الله احمد مقدس محقق اردبیلی و سایر علما می‌باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

خانه مناف زاده اردبیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل خانه مناف زاده هست.این سازه توسط حسین قلی صادقی بنا شده است . مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید تخمینه هزینه سفر با به گردی راحت سفر کنید

بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ یکی از جاهای دیدنی اردبیل که قدمتی تاریخی هم دارد که معماری سنتی و اصیل ایرانی آن سبب شده تا گردشگران زیادی به دیدن آن بروند.

عمارت آقازاده اردبیل

عمارت آقازاده یکی از خانه ‌های بر جای مانده از تاریخ در دل شهر زیبا و تاریخی و جاهای دیدنی اردبیل است که در مرکز شهر واقع شده است. وجود همین عمارت با شکوه و تاریخی نیز مزیده بر علت شده تا گردشگران بسیاری زیادی سالانه به این شهر سفر کنند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search