Search

خانه تاریخی دهدشتی

معرفی

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد. حال و هوای خانه های قدیمی و تاریخی برای ما امروزی ها که در چاردیواری های سرد و بسته بزرگ شده ایم و چشممان به دیدن برج ها و آپارتمان های بلند و باریک عادت دارد، حال و هوای عجیب و دلپذیری ست. بسیاری از این خانه های حیاط دار و دلباز تاریخی که از دوره های مختلف تاریخی در ایران به جا مانده اند با مرمت و بازسازی افراد و ارگان ها به مکانی برای بازدید و اقامت گردشگران تبدیل شده اند و با یک ساعت گشتن در آن ها و یک چای نوشیدن می توان حس رهایی از بندهای زندگی مدرن را تجربه کرد. یکی از این خانه ها که امروز به کافه و اقامتگاه تبدیل شده در شهر زیبای اصفهان قرار دارد. در ادامه بیشتر درباره ی “خانه ی تاریخی دهدشتی” می خوانیم.

خانه تاریخی دهدشتی کجاست؟

مانند بسیاری آثار تاریخی و دیدنی شهر اصفهان، برای بازدید از خانه ی تاریخی دهدشتی هم باید ابتدا به چهارباغ عباسی بروید، از آنجا بعد از دروازه دولت وارد کوچه ی جهان نما می شوید که کوچه ای زیبا و سنگفرش شده است و خانه ی تاریخی دهدشتی را که امروز به کافی شاپ و رستوران تغییر کاربری داده در کوچه ای به همین نام خواهید دید. اگر با مترو به خانه دهدشتی می روید نزدیک ترین ایستگاه، ایستگاه امام حسین است.

تاریخچه خانه تاریخی دهدشتی

با ورود به این خانه ی دلباز و وسیع و دیدن حوض دایره شکل در وسط حیاط و باغچه های سرسبز و با گل های رنگارنگ و گلدان های چیده شده در اطراف شان روحتان تازه می شود. روبروی شما عمارتی قد کشیده که قدمتش به صدها سال پیش از ما می رسد. پشت این در و پنجره های چوبی مشبک ارسی با شیشه های کوچک و رنگارنگ که با نظم مشخصی کنار هم قرار دارند، تالاری بزرگ و اتاق هایی سه دری در اطرافش وجود دارد که هرکدام رو به ایوانی باز می شود.

منبع:گوگل مپ

در ضلع مقابل آن ها نیز که تقریبا به قرینه ساخته شده تنها سه اتاق سه دری دیده می شود که در میان آن ها دو راهرو قرار دارد. در سمت چپ تان اتاق های دیگر و ایوانی زیبا با چند ستون و تزیینات گچ بری روی آنها وجود دارد که مطبخ عمارت هم در همین قسمت است.

در تمام تزیینات و شیوه ی ساخت و پلان و معماری این بنا امضای معماری دوره ی قاجار دیده می شود. اطلاعات دقیقی از مورد استفاده و کاربرد این محل در آن دوره بدست نیامده، عده ای آن را محل زندگی خانواده های اشرافی می دانند و عده ای معتقدند اینجا در زمان قاجار کاروانسرا بوده. بعد از بازسازی ها و مرمت های مفصل در این عمارت، آن را به مکانی برای استفاده ی عموم مردم و ساعاتی لذت بردن در آن تبدیل کرده اند. جالب است بدانید چند اتاق این عمارت برای اقامت افراد در نظر گرفته شده.

این ساختمان که امروزهمه آن را به عنوان کافه و رستوران می شناسند با چیدن میز و صندلی های چوبی در فضای بیرونی و داخلی اش میزبان گردشگران و مردم شهر است. بعد از اتاق های کوچک در گوشه ی عمارت، حیاط کوچکی به نام حیاط نارنجستان و درخت نارنج معروفش قرار دارد که دیدن آن و اتاق ها و پستوهای موجود در آن برای مسافران جالب است.

بهترین زمان بازدید

اگر اهل شب گردی و کافه گردی در آرامش شبانه هستید می توانید در نیمه ی اول سال از فضای حیاط این خانه استفاده کنید و در زیر سقف آسمان در خانه ای قاجاری شام بخورید یا بستنی سرو کنید. اما اگر در فصول سرد به این خانه می روید احتمالا مجبور می شوید در فضای داخل یک نوشیدنی گرم بنوشید.از دیگر مکانهای تاریخی اصفهان میتوان به خانه ی تاریخی امین التجار اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

چهارباغ عباسی

جاهای دیدنی اصفهان بسیار فراوان است .شهر اصفهان در گذشته از مجموعه باغ هایی به هم پیوسته تشکیل می شد که محورهایی متقاطع این باغ ها را از هم مجزا می کرد. این باغ ها اگر چه شکوه و وسعت گذشته را ندارند و دیگر خبری از درختان پربار میوه و عمارت های سلطنتی در میان آن ها نیست

کلیسای وانک

کلیسای وانک را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد که تمامی ندارد و آثار به جا مانده از دوران مختلف طی تاریخ و سرگذشتی که این شهر از سر گذرانده یکی از یکی با ارزش تر و دیدنی تر هستند. برای سفر به اصفهان خوشبختانه محدودیت فصلی خاصی وجود ندارد و به جز زمستان که ممکن است سرما آزارتان دهد بقیه ی فصل ها مخصوصا بهار برای سفر به اصفهان دل انگیزند.

کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.

آبشار پونه‌زار

آبشار پونه‌زار از مناطق دیدنی فریدون شهر است که آن را به عنوان بهشت گمشده اصفهان هم می‌شناسند. قطعاً بخاطر همین عنوان بهشت گمشده می‌توانید به زیبایی آن پی ببرید. این طبیعت به قدری جذاب است که دوست نخواهید داشت آنجا را ترک کنید. در ادامه راجع به آبشار پونه زار برایتان بیشتر صحبت خواهیم کرد تا بدانید که قرار است با چه منطقه رویایی مواجه شوید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search