Search

خانه تاریخی توکلی

معرفی

خانه تاریخی توکلی از جاهای دیدنی مشهد آثار تاریخی این شهر است.شهر مشهد از مقصدهای مسافرتی است که در میان ایرانیان همیشه در اولویت فرار دارد. بد نیست بدانید مشهد به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم علاوه بر اهمیت مذهبی اش از اهمیت تاریخی نیز برخوردار است و روزگاری مسیر عبور تاجران و بازرگانان بوده است و تاریخ پر ماجرایی از سر گذرانده است. بناهایی که روایت گر این تاریخ هستند و از دوره های مختلف در شهر به جا مانده اند کم نیستند. برای آشنایی با یکی از زیباترین خانه های قجری در مشهد در ادامه با ما همراه باشید.

خانه تاریخی توکلی کجاست؟

خانه تاریخی توکلی در کوچه ی هفتم خیابان نواب صفوی شهر مشهد قرار دارد که با حرم مطهر امام هشتم نیز فاصله ی کمی دارد.

تاریخچه

به محض ورود به این خانه ی بزرگ و مجلل تمام نشانه های کوچک و بزرگ به شما خواهند گفت این بنا منزل شخص متمولی بوده و در حقیقت هم همین است. تاجر بزرگ خشکبار مشهد شخصی به نام آقای کشمشیان در دوره ی قاجار در این خانه سکونت داشته و پس از مرگ او در نهایت این منزل توسط فردی با نام توکلی خریداری می شود و این خانه تا امروز هم با نام آخرین کسی که در آن سکونت داشته شناخته می شود.

با ورود به حیاط و قرار گرفتن حوض خانه پیش چشم شما و عمارتی آجرکاری با نمایی مجلل، صفای شکل و شمایل این خانه با معماری ایرانی اش شما را به وجد می آورد. عمارتی که می بینید اگرچه در ظاهر تماما نمای آجری آن را پوشانده است اما اسکلت اصلی بنا بر پایه ی چوب ساخته شده و استوار است.

از عنصر چوب در دیگر قسمت ها مانند پنجره ها نیز زیاد به کار رفته است و همین از ویژگی های گرمابخش خانه ی توکلی ست که آهن سرد به آن راه پیدا نکرده. دو راه پله در دو گوشه ی ساختمان دو طبقه واقع شده اند که جلوی هرکدام دو ستون آجرکاری بسیار زیبا و بلند است و به موازات این ستون ها درختانی ستبر بالا رفته اند.

بالای ستون ها کتیبه های ارزشمندی با آیاتی از قرآن مزین شده که یکی از این آیات همان و ان یکاد محبوب ایرانیان است. کاشی کاری هایی که بالای درب ورودی خانه و نمای بیرونی آن ساخته شده دور از چشم نمی ماند و در میان آجرکاری ها خودش را نشان می دهد. از دیگر ویژگی های این بنا می توان به تزیینات داخلی آن اشاره کرد.

پنجره های چوبی ارسی با شیشه های رنگی و ظریف که از نمادهای مشهور معماری دوره ی قاجار هستند. این خانه ی دویست ساله هم از آینه کاری های بی نظیر قاجاری بهره برده تا بیشتر شبیه یک عمارت با شکوه باشد. در طبقه ی اول خانه تالارها و در طبقه ی فوقانی اتاق ها ساخته شده اند.

جالب است بدانید این خانه مدت زمان زیادی پس از درگذشت آخرین مالکش متروک مانده و محل سکونت بی خانمان ها بوده است. اما امروز به همت اداره ی میراث فرهنگی و گردشگری موزه ای برای تماشای عموم شده.حتما سری هم به خانه داروغه مشهد هم بزنید.

بهترین زمان بازدید

بازدید از مشهد مقدس زمان خاصی نمی شناسد اما اگر شرایط آب و هوا برایتان اهمیت دارد بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید زیرا تابستان مشهد گرم و خشک و زمستان هایش سوزنده و آزاردهنده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان رضوی

پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی از جاهای دیدنی مشهد درتابستان است و البته میتوان به دیگر پارک های مشهد هم اشاره کرد.مسافران و گردشگران معمولا برای زمان های استراحت و وقفه های کوتاه در سفر به دنبال مکان های سر باز در طبیعت و جایی غیر از اقامتگاه شان می گردند که عموما پارک ها می تواند برای آنان گزینه ی مناسبی باشد. پارک کوهسنگی نامی مشهور و آشنا میان پارک های مشهد است که اکثر مسافران به آن سری می زنند و از امکانات آن بهره مند می شوند.

بازار رضا

بازار رضا یکی از جاهای دیدنی مشهد که از گذشته تا کنون سبب رونق اقتصادی در این شهر شده است،می باشد. این بازار که در نزدیکی حرم امام رضا قرار دارد، یکی از بازار های محبوب گردشگران برای خرید اجناس زینتی و گاها سوغاتی می باشد.

طرقبه مشهد

طرقبه مشهد از جاهای دیدنی مشهد است.مناطق کوهستانی اطراف شهرهای بزرگ و کوچک معمولا به مکان های گردشگری و ییلاقی برای تفریح و استفاده از آب و هوای سالم و طبیعت گردی تبدیل می شوند. به خصوص در سال های اخیر که اهمیت و پتانسیل این مکان ها بیشتر و بهتر شناخته شده و برای جذب گردشگران بیشتر توسعه هایی در آن ها صورت گرفته است. طرقبه یکی از همین نواحی نزدیک کلان شهر مشهد مقدس است که این روزها سهم زیادی از گردشگران را به خود اختصاص داده است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد میباشد .پیشینه ی تمدن و فرهنگ ایران زمین و قدمت کهن این سرزمین از مواردی ست که در جذب گردشگران ایرانی و خارجی به مناطق مختلف ایران بسیار تاثیرگذار بوده است و هر ساله تعداد زیادی از افراد علاقه مند به تاریخ و ادب و فرهنگ را برای دیدن ابنیه و آثار ارزشمند به سوی خود می کشاند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search