Search

خانه ابویی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان + خانه ابویی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان ، زیبایی های منحصر بفرد خود را دارد.که خانه ابویی نمایانگر آن است. تاریخچه خانه ابویی زاهدان را امروز در این مطلب به شما میگوییم.پس با ما همراه باشید.خانه ابویی یکی از جاهای دیدنی زاهدان است،که زیاد از زمان ساخت آن نگذشته است.

با این حال این خانه در حال حاظر جزو میراث فرهنگی ایران و همچنین جزو جاهای دیدنی زاهدان است. زمان ساخت خانه ابویی زاهدان برمیگردد به هشتاد و شش سال پیش به تعبیری دیگر سال 1311 هجری شمسی. خانه ابویی به سفارش فردی به نام زعیم ابویی ساخته شد. زعیم ابویی در وزارت دادگستری دوران پهلوی مشغول به کار بود و وضع مالی خوبی داشت.

زعیم ابویی سفارش ساخت این خانه را به یک استادکار و معمار ماهر به اسم استاد محمد علی محمودی که اهل شهر یزد بود سپرد. استاد محمد علی محمودی یکی از ماهر ترین معمار های دوران پهلوی اول بود.اگر به این شهر زیبا سفر کردید حتما سری به جاهای دیدنی این استان بزنید.

جاهای دیدنی زاهدان + خانه ابویی زاهدان
منبع:قدس آنلاین

معماری خانه ابویی زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان را میتوان با خانه ابویی شناخت.امروز میخواهیم به بررسی معماری خانه ی ابویی بپردازیم. در ساخت این خانه، استاد محمودی از مصالح ای مانند آجر و خشت خام استفاده کرده است. برای نما از آجر استفاده شده و تزئینات ظریفی را هم روی آن بکار برده اند.

در میان حیاط این خانه، یک حوض زیبای شش ضلعی به رنگ آبی میبینیم که صفا و صمیمیت این خانه را دو چندان کرده.میتوانیم تصور کنیم آقا زعیم هندوانه بدست وارد خانه شده، بچه هایش دورش را گرفته اند و خانم خانه هندوانه را از دست آقا زعیم گرفته و داخل حوض می اندازد و در هوای گرم شهر زاهدان در ایوان نشسته اند و با هندوانه جگر خود را خنک می کنند.چه حس خوبی!از دیگر تزئینات حیاط، نخل ها و درخت های زیبای آن می باشد. خانه ابویی یکی از زیباترین جاهای دیدنی زاهدان است که حتما باید آن را دید.          

جاهای دیدنی زاهدان + خانه ابویی زاهدان
منبع:قدس آنلاین

بازسازی ومرمت خانه ابویی

جاهای دیدنی زاهدان را بخصوص خانه ابویی را با دقت و مهارت زیادی بازسازی کرده اند.سازمان میراث فرهنگی این بنا را در آبان ماه سال 1377 جزو میراث فرهنگی و جاهای دیدنی زاهدان به ثبت رسانده است. پس از مدتی که این خانه متروک باقی مانده بود، سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی خانه ابویی را بدست گرفت. این بنا را با مصالحی مانند : گل سیم، گچ، آجر و …. مرمت کردند. بازسازی این بنا به خوبی انجام شده و حالا جزو پرطرفدار ترین جاهای دیدنی زاهدان است.در کل میراث فرهنگی این شهر، نگاه ویژه ای به این خانه دارد.

مسیردسترسی:

زاهدان – خیابان شریعتی – جنب علوم پزشکی – روبه روی خانه شمس

زمان دسترسی :

زمان دسترسی به خانه ابویی که جزو جاهای دیدنی زاهدان است، از مرکز شهر زاهدان حدودا 10 دقیقه می باشد.

هزینه ورودی:

هزینه ورودی 5000 تومان می باشد.

مدت زمان بازدید:

مدت زمان بازدید از این مکان حدودا 30 تا 45 دقیقه است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سیستان و بلوچستان

سفری به بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان بسیار زیاد است. و همچنین به دلیل فرهنگ و تمدن غنی ای که این شهر و مردم آن دارند، صنایع دستی و محلی زیادی را میتوان در این شهر، بخصوص در بازارچه سرپوشیده زاهدان پیدا کرد. این شهر،علاوه بر جاهای دیدنی زاهدان، مردم هنرمند و توانمندی دارد که صنایع دستی و هنری تولید میکنند و از این راه روزی حلال به دست می اورند.

خانه شمس زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان را میان سفرهایتان از قلم نیاندازید وگرنه آرامش و حس خوبی را که خانه شمس و دیگر جاهای دیدنی زاهدان به شما میدهد را از دست می دهید.خانه شمس زاهدان،واقع در استان سیستان بلوچستان می باشد .

پارک علم و فناوری زاهدان

جاهای دیدنی زاهدان معمولا قدمت زیادی دارند، اما پارک علم و فناوری برخلاف دیگر جاهای دیدنی زاهدان به تازگی تاسیس شده است. تاسیس پارک علم و فناوری زاهدان بر میگردد به سال 1391 حدود 10 سال پیش. با احداث پارک علم و فناوری در شهر زاهدان، این شهر جان تازه ای گرفته است.

بازار سلمان زاده زاهدان

بازار سلمان زاده زاهدان یکی از جاهای دیدنی زاهدان است که هرساله توریست ها و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. چون معمولا توریستها و گردشگران بعد از بازدید از جاهای دیدنی زاهدان، برای خرید سوغاتی و یا یادگاری به بازار سلمان زاده می آیند و از این بازار خرید می کنند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search