Search

حمام گپ لرستان

حمام گپ لرستان

بدون تردید یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی لرستان که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، حمام گپ لرستان است. حمامی که به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در خرم آباد قرار دارد و سالانه تعداد زیادی گردشگر را دور هم گرد می آورد.

این جاذبه گردشگری که در لرستان بنا شده است در میدانی به همین نام واقع شده و از زمان حکومت صفویان در آن جا بوده است. تنها تفاوتی که این حمام با آن زمان دارد، خرابی های جزئی و گاها کلی بوده که باعث تغییر ظاهری اندک این حمام شده است.

حمام گپ لرستان
منبع:گوگل مپ حمام گپ لرستان

اگر به تاریخچه بازسازی و مرمت آثار تاریخی نگاه کنید، بی شک عملیات های بازسازی زیادی را بر روی این بنا مشاهده خواهید کرد که، توسط بخش های خصوصی بر روی حمام گپ انجام شده است. در نهایت نیز در اوایل سال 13۹۵ بود که این مجموعه تاریخی، فرهنگی بعد از مدت ۶ ماه مرمت و بازسازی افتتاح گردید و بازدید از آن را برای عموم آزاد کرد.

معماری

همانطور که در قبل نیز به این موضوع اشاره شد، ساخت این حمام که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، به زمان حکومت صفویان باز می گردد و مانند دیگر سازه هایی که در آن زمان ساخته شد، معماری خاص آن زمان در ساخت این بنا به کار رفت به طوریکه با ورود به سربینه گچ بری های سفیدی را خواهید دید که با دقت تمام به طرح درآمده اند.

از طرفی نیز ستون های سنگی را مشاهده خواهد کرد که البته اکثر آن ها به دست مرمت و بازسازی سپرده شده بود  اما نباید از یاد برد که در میان این بازسازی ها، همچنان قسمت هایی از این بنای تاریخی دست نخورده باقی مانده و همین امر سبب ارزشمند شدن آن می شود.

حمام گپ لرستان
منبع:گوگل مپ حمام گپ لرستان

بخش های حمام گپ لرستان

به مانند هر حمام تاریخی دیگری که در گذشته ساخته شده است، حمام گپ نیز از چندین قسمت تو در تو ساخته شده است که هر کدام از بخش ها کاربرد و اسامی خاص و مخصوص به خود را دارند.  به طور مثال برای ورود به حمام می بایست حدود سه الی چهار پله را پیمایش کرده تا به سربینه این حمام برسید.

حمام گپ لرستان که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، ورودی دیگری نیز دارد که از سمت جنوب شرقی مجموعه به آن می توانید دسترسی پیدا کنید. این ورودی مستقیم به حمام گرم و بخش تون وارد می‌ شود.

 بخش تون در اصل همان قسمت تامین گرما حمام است که با استفاده از سوختن نفت و ذغال،‌ گرمای حمام را تأمین می‌ کند. نکته حائز اهمیت در مورد این حمام وجود آب گرم و سرد در کنار یکدیگر است که در آن زمان بسیار برای استحمام ضروری بوده است.

حمام گپ لرستان
منبع:گوگل مپ حمام گپ لرستان

اگر در حمام گپ لرستان گشت و گذاری داشته باشید بی شک متوجه وجود دو قسمت گرم و سرد در این حمام می شوید که به قسمت آب گرم آن به مانند سایر حمام ها، گرمابه گفته می شود. و در میان آن حوضی با آب ملایم وجود دارد که در گذشته برای استحمام استفاده می شده است.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

تپه قرق

زیبایی وصف ناپذیر اما در عین حال ساده ای که در تپه قرق یکی از جاهای دیدنی لرستان پنهان است، سالانه چشمان خیل عظیمی از جمعیت گردشگر را به خود می دوزد و گاها دلیل بر اقامت آن ها در این مکان دیدنی می شود.

تونل برفی ازنا لرستان

ازنا در لرستان یکی از طبیعت‌های بکر و خوش آب و هوا است. برای افرادی مناسب است که به آب و هوای سرد علاقه زیادی دارند و می‌خواهند مدت زمانی را در دل طبیعت به دور از هرگونه دغدغه و زندگی شلوغ شهری باشند. یکی از مناطقی که شاید در مورد آن شنیده اما اطلاعات کافی نداشته باشید، تونل برفی ازنا لرستان است که از جاهای دیدنی لرستان می باشد که در این مقاله از سایت گردشگری به گردی با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

دره نی گاه لرستان

قطعاً می‌دانید که لرستان یکی از شهرهای توریستی با جاذبه‌های طبیعی است. آبشارها و رودخانه‌های بسیار چشم‌نوازی در این شهر وجود دارد و باعث شده که افراد مختلف، آن را برای مسافرت انتخاب کنند. همچنین آب و هوای خوب و نسبتا خنک و تمیز به جاذبه‌های گردشگری آن اضافه می‌کند. بدین منظور در این بخش از مجله به‌گردی تصمیم گرفتیم که راجع به یکی از جاذبه‌های گردشگری لرستان با عنوان دره نی گاه لرستان با شما صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

راه آهن بیشه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که یکی از ایستگاه‌های راه آهن کشور به نام ایستگاه بیشه در نزدیکی یک آبشار بسیار زیبا قرار دارد. در حقیقت نزدیکی آبشار بیشه با ایستگاه راه آهن سبب شده تا مسافران زیادی بتوانند از این آبشار بی‌نظیر دیدن کنند. اگر شما هم مایل به دانستن اطلاعاتی راجع به راه آهن بیشه هستید، بهتر است با ما در به‌گردی همراه شوید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search